Sljedećih tjedana na našoj stranici donosimo feljton u nastavcima pod nazivom Tisno i Tišnjani kroz stoljeća iz pera Branka Pavlova.

1. dio. 6. travnja 2021. - 11. dio 15. lipnja.
 
 
 
 
 
 
Tisno svoj naziv duguje morskom tjesnacu uz kojega je nastao.
 
U 16. stoljeću najčešće se naziva latinskim imenom Stricto, Strictus, odnosno Stricto Murtarii (Murterski tjesnac) ali se pojavljuje i hrvatski naziv Tisno prilikom spomena jedne Tišnjanke iz obitelji Jurčević. Također, na jednoj skici naselja iz 1567. godine spominje se kao Kraj in Tischno dok se od 17. pa do početka 20. stoljeća najčešće koristi talijanski  naziv Stretto, odnosno hrvatski Tiesno. Nakon 1. svjetskog rata pa sve do 1991. godine prevladava naziv Tijesno, a onda, nakon peticije mještana, poprima današnji oblik imena - Tisno.
 
Za vrijeme francuske vladavine Dalmacijom (1797. – 1813.) ,Tisno je 1811. godine postalo općinsko središte obuhvaćajući naselja otoka Murtera te Zloselo (Pirovac), Putičanje, Dazlinu, Dubravu, Ivinj, Tribunj, Vodice, Žirje i Kaprije.
 
Kao administrativno sjedište i dobivši resurse, odnosno ustanove i urede za potrebe stanovništva, Tisno se tijekom 19. stoljeća razvijalo brže od svih ostalih mjesta u okruženju. Među ostalim, ustanovljen je carinski ured, ured financijske kontrole, otvorena je dvorazredna škola, poštanski i brzojavni ured, lučko povjerenstvo, započela je s radom obvezna šestogodišnja škola, a  serdariju, odnosno oružništvo, imalo je i prije (1781.).
 
Koliko je Tisno u to vrijeme bilo značajno općinsko središte govori i to što ga je 15. travnja 1875., na svom obilasku Dalmacije, posjetio car Franjo Josip I.
 
Biskup prvi stanovnik Tisnoga
 
Postanak i razvitak Tisnoga bio je slijed povijesnih okolnosti u kojima su važnu ulogu odigrali šibenski biskupi, odnosno Šibenska biskupija koju možemo, s velikom vjerojatnošću, nazvati utemeljiteljem mjesta, a šibenskog biskupa prvim stanovnikom.
 
Naime, na prvi do sada pronađen spomen Tisnoga kao naselja nailazimo u spisima šibenskog bilježnika Mihovila gdje u jednom ugovoru iz 1415. godine stoji da je na otoku Srimcu, u mjestu zvanom Tisno (…in insula Srimac in loco vocato Tisno…) i to u kući šibenskog biskupa Bogdana (… in habitatione domini Bogdani episcopi Sibenicensi…), ugovoreno vjenčanje između Advege, kćeri Mihovila Dragojevića, i Danijela, sina Tome Jurića… .(K. Juran: Tišnjanska matica krštenih i vjenčanih…, 2015.)
 
Bogdan Pulšić imenovan je šibenskim biskupom početkom 1402. i ovu je dužnost vršio do smrti, a pretpostavlja se, do početka 1436. godine jer se ne zna točan datum kada je preminuo. Bio je darovit različitim vještinama i za života je svojim izuzetnim znanjem poticao na katoličku vjeru. Njegovo ime vezano je i za početak izgradnje šibenske katedrale za što je sakupljao novac 26 godina (F. A. Galvani: Il Re d' armi di Sebenico, Venecija 1884.).
 
Biskupska kuća, odnosno rezidencija, nalazila se na otočnom dijelu današnjeg Tisnoga. Nismo pronašli podatke je li sagrađena prije ili nakon 1412. godine kada je Šibenik pao pod mletačku vlast koja je dio zemljišta, neposredno uz Murterski tjesnac, gdje se nalazila biskupska kuća, dodijelila Šibenskoj biskupiji. Ostali dio otoka je, inače, u to vrijeme bio u vlasništvu šibenskih plemića braće Dragojević.
 
Velika je vjerojatnost da se iz nje nadgledalo i upravljalo biskupijskim imanjima na području naselja Oštrica i Ivinj koja su bila vlasništvo biskupije, a stanovnici ovih sela kmetovi Šibenske biskupije.
 
Kuća i dvor kao i crkvica sv. Ante (sagrađena 1691.), koja je služila kao kapelica šibenskih biskupa, nalazili su se na Rudini, na mjestu velike zgrade koju je pred 2. svjetski rat sagradio trgovac Roko Meštrov, a u kojoj je od 1952. do 1998. bila osnovna škola.
 
Zbog sve češćih upada turske vojske na ovo područje krajem 15. stoljeća, Oštričani i Ivinjani  (Ivinjari) potražili su sigurnost i utočište preko morskog tjesnaca i, vjerojatno, uz  dozvolu Biskupije, započeli formiranje novog naselja koje je trajalo desetljećima kasnije.
 
Pretpostavlja se da su prvi stanovnici bili iz sela Oštrica koje se nekad nalazilo, otprilike, gdje danas prolazi cesta od uvale Luka prema Jazini. Oni su se naselili na najstarijem dijelu današnjeg Tisnoga, na Ratu, dok su Ivinjani ili Ivinjari, kako ih naziva mjesno stanovništvo, naselili središnji otočni dio Tisnoga.
 
 Do konačnog formiranja novog naselja, ako to možemo tako kazati, došlo je sredinom 16. stoljeća kada je 1548. godine ustanovljena župa Tisno, a crkva Sv. Duha, koja je sagrađena vjerojatno koju godinu ranije, bila posvećena (K. Juran).
 
                                                               
 
2. dio 

Dvije populacije, jedno naselje

Zašto je crkva posvećena Duhu svetom možda treba tražiti u činjenici da su Oštričani posebno slavili treću božansku osobu. Naime, pri crkvi Sv. Martina na Ivinju, koja je u vrijeme osnivanja Šibenske biskupije (1298.) bila župna crkva, postojala je bratovština Sv. Duha čiji su članovi većinom bili Oštričani, a uz to u crkvi se nalazio i oltar posvećen svetom Duhu kojeg su održavali članovi istoimene bratovštine.

Godine 1518. spominje se Cvitan Bačinović kao gaštald  bratovštine Sv. Duha od Oštrice, a ova bratovština je 1577. imala i svoju kuću u Tisnome.

Kod izbora titulara tišnjanske crkve, pretpostavljamo, prethodio je dogovor između dviju seoskih populacija, a presudilo je to što su Oštričani bili prvi koji su naselili Tisno i bili u većini dok su, vjerojatno, kompromisom za svog nebeskog zaštitnika izabrali svetog Martina, titulara ivinjske crkve.

Premda su Oštričani i Ivinjani (Ivinjari) nakon preseljenja činili jedno naselje, ipak, bile su to, kao što je prethodno rečeno, odvojene populacije, a posebnost se očitovala i u biranju seoskih sudaca. Naime, za razliku od drugih naselja šibenskog kraja, u kojima su se birala dva suca, u Tisnome su se birala četvorica. U jednom dokumentu 1565. godine spominju se suci „Tisnoga Ivinja“ Ante Žarković i Ive Caljinović te suci „Oštrice u Tisnome“ Vit Vučinović i Pave Bogovinović (K. Juran: Toponimija otoka Murtera, 2010.).

Ipak, bez obzira što su to bile dvije populacije, čini se da su živjeli u skladu jer, u do sada pronađenim spisima, ne nailazimo na veće prijepore između njih osim u slučaju korištenja dvaju mlinova za masline koja su se nalazila na Luci. Naime, mlinovi su zajednički korišteni ali nakon nejasnoća koliko ih tko koristi odlučeno je da populacije koriste svaka svoj mlin.

Opasnost od Turaka

Gotovo dvjesto godina, od kraja 15. stoljeća do 80-tih godina 17. stoljeća, Tišnjani i drugi stanovnici otoka Murtera živjeli su u strahu i nesigurnosti od mogućih turskih upada. Početkom 1521. Turci su spremali napad na otok iz pravca Vranskog jezera, a isto su pripremali i 50-tak godina kasnije (1572.).

Godine 1548. Turci provaljuju do Ivinja, pljačkaju i pale kuće, a stanovništvo bježi u Tisno (A. Colić: Iz prošlosti Tisnoga, 1980.).

Kada su 1573.  godine Turci i Mlečani potpisali sporazum o razgraničenju, Turcima je ostala Dazlina (koju su dvije godine ranije osvojili) Grabovci, Putičanje i Velim, a Mlečanima, uz otok Murter, pripali su još Ivinj i Zlosela (Pirovac).

Godine 1554. u Tisnome je živjela 51 obitelj, a naselje je brojilo 362 stanovnika, od čega je 221 stanovnik bio iz 30 obitelji Oštričana, a 141 stanovnik iz 21 obitelji s Ivinja.

Tridesetak godina kasnije, 1585., Tisno je imalo 467 stanovnika od čega 117 žena više nego muškaraca.  Do kraja stoljeća stanovništvo se još povećavalo pa je 1599. godine Tisno imalo 574 stanovnika. Usporedbe radi Murter je te godine brojio 470, Betina 187, a Jezera 183 stanovnika.

Ni nakon sporazuma o razgraničenju, opasnost od turskih upada na otok nije prolazila pa je u svrhu obrane u Tisnome, najvjerojatnije nedugo nakon Ciparskog rata (1570.-1573.), izgrađena obrambena kula. Za pretpostaviti je da je baš u njoj bila zatočena skupina senjskih uskoka 1589. godine. Naime, u Prospetto cronologico della storia della Dalmazia (Zadar, 1878.) nailazimo da su se te godine nakon uspjele obrane Senja od Turaka, uskoci spustili (vjerojatno brodovljem) do blizu Obbrovazzo (Obrovac) i Narente (Metković) i opljačkali okolna sela, a selo Clissa (Klis), naseljeno Turcima, zapalili. Na njihovom povratku bili su zarobljeni od Mlečana (s kojima su, također, bili u neprijateljstvu) i zatvoreni u Tisnom ali su preko noći pobjegli (…Nel ritorno sono chiusi dai Veneti nello Stretto di Morter; ma nottetempo essi fuggono…).

Ova obrambena kula vjerojatno je bila u ruševnom stanju ili na neprikladnom mjestu, jer1606. godine u izvješću nadležnima u Veneciji šibenski knez ističe kako je otok Murter od kopna udaljen svega trideset koraka te je lako gazom prijeći more koje nije dublje od jedne i pol stope. I kako je dalje naveo, otočani su spremni dati sav potrebni materijal ako Vlada dozvoli izgradnju kule za obranu. Čini se kako ovo traženje nije tada urodilo plodom jer je zahtjev za izgradnjom kule upućen i 1614. godine.

U međuvremenu, kako bi se zaštitili od osmanskih napada, Tišnjani su držali straže, kako na državnoj granici, tako i uokolo svojih polja – navodi Kristijan Juran u knjizi Tišnjanska matica krštenih… kao i to da je unatoč nemirima postojala trgovina pa i prijateljstva između osmanlija i otočana.

Kao primjer navodi kako je 1617. godine na Luku kod Tisnoga došla osmanska karavana s teretom pšenice i da je tom prigodom svećenik don Juraj Despotović osmanskom trgovcu Halilu Seferu Hodžiću (kojeg spominje i kao kućnog prijatelja) dao određenu količinu smokava za nešto pšenice.

 3. dio                              

Izaslanik rimske stolice u Tisnome

Zadnji svoj napad na Tisno i otok Turci spremaju krajem 1646. godine, ali nakon što su se u Tisnome, po naredbi providura Foscola,  usidrile naoružane lađe, Turci odustaju od napada.
 
Šest godina ranije, odnosno 1640., u Tisno je prispio zanimljiv gost, redovnik o. Pavao Pelizzer iz Rovinja. On je kao izaslanik Rima putovao preko Dalmacije u Bosnu da izvidi i izmiri tamošnju situaciju u katoličkoj crkvi kojoj je, uslijed raznih okolnosti a ponajviše turskog zuluma, prijetio razdor. U Tisno je stigao, najvjerojatnije, predvečer jednog dana sredinom veljače i prenoćio što opisuje u svojoj Memoriji, odnosno Izvještaju o Bosni godine 1640.:
 
Na pokladni četvrtak stigao sam u Tisno, selo na Murteru i primljen sam u kuću izvjesnog Nikole Orade koga u mjestu zovu Mikola Ovratić. Ovaj je imao ženu, 9 kćeri i nevjestu udovicu. Poslije večere najviše smo govorili o dalekim zvijezdama. Smjestili su mi slamnjaču usred kuće. Imali su tako dobar primjer                odanosti da kad sam legao u krevet sve su te mlade djevojke stiskale pokrivače oko mene kako mi ne bi naškodio vjetar bura koji je puhao kroz  pukotine na vratima. A bila je okrutna hladnoća. Učinili su to s velikim dobročinstvom i s velikom jednostavnošću.
 
Sutradan je, kako piše u svom izvješću, o. Pavao otišao na Krapanj gdje je bio gost tamošnjih redovnika te prisustvovao pokladnim svečanostima. (Starine na sviet izdaje Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb 1890.)
 
U vezi njegovog dolaska u Tisno nameće se pitanje kako to da se nije javio tišnjanskom župniku i prespavao kod njega. Odgovor možda leži u tome što je već padala noć, a on je, tražeći prenoćište, pokucao na vrata prve kuće na koju je naišao. Za pretpostaviti je da ni domaćin, koji ga je primio, nije znao tko mu je gost.
 
U vrijeme turskih osvajanja zasigurno je veliki broj ljudi s područja Tisnoga, Ivinja i Dazline stradao poginuvši u borbi ili su bili odvedeni u ropstvo, a bilo je i onih koji su se istakli u borbi protiv Turaka. Tako su se za Kandijskog rata (1645. – 1669. ) posebno istakli Andrija i Martin Perinović koje u svom djelu, Razgovor ugodni  naroda slovinskoga, a u pjesmi Kotarski vitezovi za Kandijskog rata, spominje  Andrija Kačić Miošić:
 
…Još mi kaže zmaja ognjenoga,
 
kapetana, pobre, od Tisnoga,
 
po imenu silu Andrijaša,
 
a plemena od Perinovića.
 
Koji često u četu iđaše i
 
 junačke glave odsicaše.
 
On porodi zmiju od mejdana,
 
po imenu Martin kapetan.
 
Junački je Martin vojevao,
 
ljute rane Turkom zadavao.
 
Ne čudi se pobratime mili
 
jer su tada na krajini bili!
 
Od stotinjak prezimena stanovnika Tisnoga koja se spominju u Maticama krštenih i vjenčanih od 1608. do 1638. (K. Juran) spomenut ćemo njih po desetak podrijetla iz Oštrice i Ivinja. U zagradama je ishodišni rod prezimena.
 
Iz Oštrice su: Bačinović, Bogovinović, Crvelin (Bačinović), Despotović, Frkić (Bogovinović), Grgurinović (Vučinović), Meštrov (Despotović), Ovratović (Vučinović), Šimatović (Vučinović), Žaknić… .
 
Iz Ivinja su: Božinović (Grbičić/Bošnjačić), Burić (Grbičić/Bošnjačić), Čaglinović, Ćaberičin (Pekičević), Gusić, Lampalović (Vlahović, Juretin),  Lopočić, Mišev (Tolić), Pavlović (Vlahović, Juretin), Pekičević (Dabiživljić)…
 
Već je spomenuto kako su tišnjanski težaci većinom bili kmetovi radeći na posjedima Šibenske biskupije zbog čega ih još početkom 18. stoljeća mletačke vlasti nazivaju „obrađivačima zemlje“.  Međutim, bilo je i slobodnih seljaka koji su morali plaćati desetinu uroda mletačkim vlastima. Također bavili su se i stočarstvom što pokazuje podatak da su 1667. godine Tišnjani imali 30 grla krupne, 500 grla sitne stoke i 50 tovarne. Te godine Tisno je imalo 150 muškaraca za oružje, 300 dječaka, 490 žena i djevojaka i 94 starca (Šibenski list, 18.8.1954.). 
 
Najvjerojatnije zbog nemogućnosti da se zbog turskih upada više posvete poljoprivredi, Tišnjani su se, da bi se prehranili, bavili i ribarstvom pa su  1690. godine imali 30 brodova koliko i Murter, a 4 manje od Jezera.
 
Iste godine Tisno je zadesila i velika nesreća kada je krajem kolovoza u mjestu počela harati kuga od koje je u sljedećih pet mjeseci, odnosno do 27. siječnja 1691., kad je prestala, umrlo 588 stanovnika (A. Colić).
 4. dio    
 
4

Dolazak talijanskih obitelji i štovanje Gospe od Karavaja

Od početka 17. stoljeća pa idućih sto godina Tisno naseljavaju mnogobrojne talijanske obitelji s područja sjeverne Italije, ponajviše iz Bergama i susjednog Caravaggia. Razloge njihovog doseljavanja treba tražiti, najvjerojatnije, u opustošenoj zemlji zbog ratova koji su u to vrijeme tamo vođeni i progonstvu ali i zbog kuge koja je 1630. pogodila Caravaggio. Prvi od njih u Tisno su došli, vjerojatno, po pozivu ondašnjih šibenskih biskupa Vicka Bassa iz Cremone (1589.-1597.) i Vicka Arrigoni-a iz Brescia-e (1599.-1626.) da im nadgledaju i vode biskupijske posjede na tišnjanskom području.

Oko 1625. godine u tišnjanskim župskim Maticama spominje se Frane Spingaroli koji je, zasigurno, rođak šibenskog biskupa Luke Spingaroli-a (1573.-1589.) i Concettus d'Ascoli, a kasnije do 1638. nailazi se na prezimena Arrigoni, Bartullazzi, Colletti, Conradi, Morandi i Mollonius. Od 1681. pa do 20-tih godina 18. stoljeća u Tisno se doseljavaju obitelji Cattalani, Bolognini, Pisani, Cavaletti, Turioni, Banchetti, Apolloni, Brusegani, Bertonia, Sarandi, Albinoni, Loccatelli, Raimondi, Alborghetti, Marchetti, Gelpi, Olivari, De Jovis, De Pauli, Loredano, Grippenio, Aegiptius, Rossi, Salanioni, Mazzoleni, Ceretti i Galbiani.

Pojedine talijanske obitelji ostavile su duboki trag u tišnjanskoj povijesti, a najdublji, zasigurno, obitelj Gelpi čiji potomci jedini, uz više obitelji Olivari, i danas žive u Tisnome.

Doprinos obitelji Gelpi u razvoju Tisnoga, kroz protekla tri stoljeća, očitovala se u društveno-političkom, kulturnom i vjerskom životu.

Doselivši se iz talijanskog Bergama ili njegove okolice, najvjerojatnije, krajem 17. stoljeća, ova pobožna obitelj u svoju novu postojbinu, u Tisno, sa sobom je  donijela  Gospinu sliku, naslikanu na dasci, koja prikazuje njeno ukazanje mladoj ženi Ivanici koje se dogodilo 26. svibnja 1432. godine u mjestu Caravaggio.  Premda nema pisanog spomena, pretpostavlja se da je Gospinu sliku donijela obitelj Andrije Gelpi.

Tu pretpostavku iznio je don Petar Kaer u knjizi Čudotvorno objavljenje čudesa i milosti blažene djevice Marije u Karavađu… tiskanoj 1938. godine u Šibeniku. On navodi kako se Andrija spominje u nekom spisu iz 1715. godine kao međaš nekih zemalja po čemu bi se moglo zaključiti kako je svojim radom već bio stekao imanje u Tisnome. Njegovom imućnom statusu svjedoči i velika kuća (palača) koju je sagradio na početku današnje Karavajske ulice 1731. godine kako stoji uklesano na pragu ulaznih vrata.

Pretpostavka da je baš on utemeljio Gospino svetkovanje u Tisnome govori i  činjenica da su mu, zbog njegove bogoljubnosti i darežljivosti, Tišnjani dopustili da 1737. godine sagradi obiteljsku grobnicu u župnoj crkvi.

Don Petar Kaer još navodi i riječi zapisane u staroj knjizi bratovštine Duša čistilišta: …Godine 1742. premine u Tisnu plemeniti i bogoljubni gospodin Andrija Gelpi. On je bio glavni obnovitelj Bratovštine koja, utemeljena još godine 1720., poče odmah poslije malo godina slabiti ali on nadahnut plemenitim i dobrim srcem prama Svetim Dušama Očišćenja kršćanski se zauze da probudi u ohlađenim srcima braće prijašnje nastojanje nasprama toli korisnom zauzeću jer upisujući se on isti u Bratovštinu uredi je puno bolje nego li je od prije bila….

Štovanje čudotvorne Gospe od Karavaja u Tisnome traje već tri stoljeća, a svakog 26. svibnja Tisno i svetište pohode na tisuće hodočasnika.

Sve je započelo 1718. godine kada je tadašnji tišnjanski župnik don Šimun Ovratov (Obratov) pozvao druge župnike da dovedu vjernike u Tisno na zavjet (P. Kaer).

U to vrijeme svetište na brdu Brošćica još nije postojalo pa se Gospe štovala ili u nekoj od tišnjanskih crkava ili u kućnoj kapeli Gelpijevih (K. Stošić).

Crkva posvećena Gospi od Karavaja na brdu iznad Tisnoga sagrađena je 1792. godine. O tome piše don Krsto Stošić u svoj knjizi Sela šibenskog kotara i navodi kako je bio sretan što je  to otkrio među spisima u Zadru. A u spisima se nalazi molba Bartula Gelpija za gradnju crkve šibenskom biskupu Scottiju koji mu to odobrava uz uvjet da i vlasti to isto učine pa Gelpi upućuje molbu generalnom providuru za Dalmaciju Angelu Diedu u Zadar:

…Presvijetli i preuzvišeni šibenski biskup svojim priloženim dekretom od 14. kolovoza pristao je na toplu želju obitelji mene Bartula Gelpija  molitelja iz Tisnoga, da bude podignuta na mome zemljištu crkvica posvećena presvetoj Djevici od Karavađa. Sad mi ne ostaje nego da u smislu njegove odluke i po svojoj podaničkoj dužnosti molim nadležnu javnu vlast, pa da mi milostiva i pobožna duša Vaše Preuzvišenosti dade dozvolu na veću slavu Gospoda. Hvala.

Stošić citira i odgovor na ovo pismo ali ne navodi kome pa pretpostavljamo da je upućen kancelariji šibenskog biskupa:

Presvijetli i preuzvišeni gospodin Angelo Diedo, generalni providur Dalmacije i Albanije, vidio je i zrelo proučio predstavku gospodina Bartula Gelpija kojom moli dozvolu da podigne na svom zemljištu crkvicu i posveti je bl. Djevici od Karavađa, pa uvažavajući privolu dijecez. biskupa u odluci 14. kolovoza, ukoliko se odnosi na njegovu duhovnu vlast, budući da je molba u suglasju sa zakonom, odlučio je svojom vlašću koju ima, da gospodin Bartul Gelpi može sagraditi navedenu crkvicu na svoje troškove, bez povrede, bilo u koje vrijeme, župničkih prava. Tako bi određeno. Zadar, 20. kolovoza 1792.

Crkvica je sto godina kasnije,1890., proširena doprinosima vjernika, a zvonik je izgrađen 1902. godine (K. Stošić).

5. dio  

5

Pobožni ljudi iz uglednog sela

Veliku pobožnost Tišnjani su iskazivali i prije početka štovanja Gospe od Karavaja, a što se očitovalo izgradnjom crkava u mjestu, a i mnogim ostavštinama crkvi ili bratovštinama. 

Već smo spomenuli župnu crkvu sv. Duha koja je posvećena 1548. godine, a koja je stotinjak godina kasnije  (1640.), nakon proširenja, poprimila današnji izgled. Ona je, pak, kako su pokazala arheološka istraživanja 1996. godine, izgrađena na mjestu prijašnje, manje crkve . 

Tijekom 17. stoljeća u Tisnome su sagrađene još tri crkve.

Crkvu sv. Andrije, koja se nalazi na brdu na Ratu, Tišnjani su započeli graditi 1606. godine o čemu svjedoči jedan spis u kojem se navodi kako Magdalena, žena Mihovila Meštrovića, u srpnju te godine ostavlja određeni novac nekim crkvama, među kojima i crkvi sv. Duha i novoj crkvi koja se gradi na brijegu sela Tisnoga.

Crkva sv. Roka sagrađena je oko 1650. godine. Nalazi se na obali u središtu starog dijela Tisnoga. Izgradnja crkve veže se uz ostavštine Jurja Prgina koji je 1651. crkvi ostavio kalež i Martina Jušića koji novoj crkvi sv. Roka 1653. ostavlja novčanu pomoć (J. Ćuzela, I. Šprljan: Otok Murter - pogled na baštinu, Tisno 2019.).

Crkva sv. Ante nalazila se u ulici koja vodi od Rudine do župne crkve i služila je kao kapelica biskupima koji su u neposrednoj blizini imali svoju palaču. Građena je 1691. godine što saznajemo iz ostavštine Ivana Pirije pok. Grge koji u studenom te godine daje pripomoć u škudama za novu crkvu u svom selu. Nakon što je bila zapuštena, crkva je srušena nakon Drugog svjetskog rata. (Krsto Stošić: Sela šibenskog kotara, 1941.)

Veliki putnik i putopisac, talijanski redovnik i prirodoznanac Alberto Fortis, više puta je u drugoj polovici 18. stoljeća putovao istočnom obalom Jadrana, odnosno Dalmacijom, a na jednom od svojih putovanja posjetio je otok Murter i Tisno. U svojoj knjizi Put po Dalmaciji (Viaggio in Dalmazia), tiskanoj u Veneciji 1774. godine, zabilježio je svoje dojmove o Tisnome:

… Tjesnac što dijeli otok Murter od kopna prepun je manjih brodica koje se boje izložiti moru u pogibeljna vremena. Tu se nalazi ugledno selo s dobro izgrađenim kućama u kojima stanuje dobar broj imućnih trgovaca iako je brdovito kao i kopno nasuprot, a goli mramorni bregovi na samom otoku rastužuju pokazivanjem zastrašujuće neplodnosti….

… Vlasnici zemljišta na otoku u lošem su položaju. Seljaci (kmetovi) smatraju da im nisu dužni ništa više dati osim petine vina zato vrlo malo uzgajaju vinovu lozu i podmuklo se radije bave maslinama koje su podvrgnute većim štetama ili tlo prepuštaju stadima…

Fortis dalje navodi kako na poljoprivredu otoka Murtera, osim seljaka, utječu i učinci zakona donesenog u zlosretna vremena zaraznih bolesti ili provale barbara kao i to da se otočani ne bave puno ribolovom iako kroz tjesnace oko otoka prolaze velika jata tuna.

U doba Fortisova posjeta, Tisno je s Dazlinom i Dubravom imalo 211 obitelji i brojilo 1388 stanovnika.

Četiri godine nakon Puta po Dalmaciji u Veneciji izlazi knjiga Nuova geografia koju potpisuje Federico Busching koji piše:

Murter, otok blizu kopna, oko 16 milja (kilometara), a sadrži 4 velika sela i to: Betina, Murter, Jezera i Tisno. Potonje je najuglednije od svih. Otok je dobro kultiviziran i plodan vinom i uljem… 

A kad je u pitanju ulje, generalni mletački providur za Dalmaciju Alvise Marin 1793. godine zabranjuje seljacima Tisnoga praviti ulje u svojim kućama već to moraju činiti u crkvenim mlinovima i to na temelju starog neprekidnog običaja. A taj običaj seže 60 godina unazad, odnosno u 1733. godinu, kada je crkva imala dva mlina i kada su se seljaci obvezali da će se njima služiti i davati petnaestinu ulja za izdržavanje crkve. Ista naredba vrijedila je kasnije i za francuske vlasti.

6. dio 

 

Biranje pučkog kralja

Mletačka republika. kao i sve države, imala je i svoje vojne postrojbe. Zanimljivo je da su u njima, prema do sada dostupnim podacima, Tišnjani bili jako malo zastupljeni.

U drugoj polovici 18. stoljeća spominju se svega njih četvorica:

Ivan Graovac (1761., 1763., 1767.), Mate Pisanović (1762.) i Lovre Domić (1793.) koji su bili u pješaštvu dok se Josip Boica (Baica?) spominje 1775. godine kao veslač-kažnjenik na mletačkoj galiji Dolfino. On je, naime, bio osuđen na trogodišnju kaznu zbog krađa. (Lovorka Čoralić: Murterini u mletačkim kopnenim i mornaričkim postrojbama, Murterski godišnjak, br 11-12)

Krajem 18. stoljeća u Tisnome je rođen Andrea Mori koji je veći dio svog života proveo u Italiji, u Padovi. Bavio se arheografijom, odnosno proučavanjem povijesti pisane riječi. U svom djelu L' Archeolografo Dalmata bavi se starim  ilirskim jezikom.

Poznati hrvatski arheolog i povjesničar, teolog Šime Ljubić, uvrstio ga je u svoj Biografski rječnik poznatih Dalmatinaca (Dizionario biografico degli uomini illustri della Dalmazia) izdanom u Beču 1856. godine.

U prvoj polovici 18, stoljeća u Tisnome je, kao i u još nekim mjestima u Dalmaciji, bio običaj biranja pučkog kralja. O tome će u jednom svom dopisu, datiranom 31. kolovoza 1926. godine, tišnjanski župnik don Toma Perina napisati:

Tražio sam podatke o izboru seoskog kralja u Tisnome. Pitao sam više starijih i najstarijih osoba: gospodina Mazzuru, Marka Perinu, gospođu Mariju Banchetti (od 86 godina), Šimuna Deranja-Ronca. Oni kažu da pamte kao djeca kako su im zanosno kazivali roditelji o izboru njihovog seoskog hrvatskog kralja u Tisnomu.Oni kažu da su posljednji kralji bili Stipan Lampalov-Ronkulov i Ante Lordan. Mjesto birališta bilo je na plokati takozvanoj Bratskoj obali. Kuću Crvelin-Šparin i danas svak zove Kuća kraljeva ili skraćeno Kraljevica. Djedovi ovog Crvelin-Šparina Šime zabaštinili su ovu kuću od pokojnog seoskog kralja Ante Lordana. U velike blagdane obitelj Crvelin moli prije blagovanja neke molitve za pokojnog Lordana koji im je ostavio kuću Kraljevicu. Sadašnja obitelj Meštrović-Baretin, drugim prezimenom zove se Kraljević jer su imali pučkog kralja iz svoje obitelji. Kad bi se u Tisnom birao novi kralj bilo je veliko narodno veselje na plokati. Tu se ručalo i veselilo u čast i zdravlje njihova novoga kralja. Dakako, kralj je bio biran svake godine. Vlast mu je bila za nekoliko dana kao i u drugim mjestima. A imao je, to se znade, neka prava i povlastice.

Koja su to prava i povlastice nije zapisano.

I don Krsto Stošić (Sela šibenskog kotara, 1941.) piše kako je zadnji pučki kralj bio Ante Lordan i to, najvjerojatnije, 1748. godine jer:

Godine 1749. seljaci su molili šibenskog gradskog kneza da i dalje drže svečanost biranja seoskog kralja ali im on nije dozvolio. U zadarskim spisima opisuje se raspuštenost prigodom biranja seoskog kralja u Tisnome. „To je (kaže se) najgori običaj kad biraju neke smiješne kraljeve koji na svoje raspoloženje uzimaju bar 12 drugova. Kralj vrši službu od Božića do Bogojavljenja. Narod ga prati uz svirale i bubnjeve. Žderu hranu, pjevaju pjesme i plešu. Svijet zaboravlja crkvu i sakramente. Da se podmire troškovi prodaju se i zemlje. Skupine muških i ženskih javno plešu do 7 i 8 sati u noći pa se mladež kvari i nestaje u njoj stida.“

Plokata na Bratskoj obali, gdje se birao seoski pučki kralj u Tisnome, današnja je Rudina.

…Nalazi se u sredini mjesta, između sadašnjih zgrada Bratske kuće (sa zapada); kuća Mazzura (s juga); kuće Obratov, nekoć Cervella (sa sjeverozapada) i morske obale – zapisao je još don Toma Perina.

7. dio

Nesuglasice sa serdarom i osnivanje Općine Tisno

tisno

Kad je u svibnju 1797. godine pala Mletačka republika Dalmacija postaje pokrajina Austrijske monarhije. Reformom uprave, godinu dana kasnije podijeljena je na 22 kotara (Mjesna starješinstva) čije su uprave bile podređene Carsko Kraljevskoj Vladi u Zadru. Kotarevi su se dijelili na riparte (razdijele), a jedno od sjedišta riparta šibenskog kotara bilo je u Tisnome i u nadležnosti serdara kojeg je biralo plemstvo. U selima su, pak, upravljali harambaše koje je birao serdar na preporuku mještana.

U trećem broju Murterskog godišnjaka, a u prilogu Dubravke Kolić pod nazivom Mjesno starješinstvo Šibenika 1798.-1806. nailazimo na nekoliko zanimljivih situacija vezanih za Tisno u prvim godinama 19. stoljeća.

Godine 1801. serdar tišnjanskog riparta, odnosno otoka Murtera, bio je Mattio Lovrich s kojim Tišnjani nisu bili baš najzadovoljniji što saznajemo iz spisa Mjesnog starješinstva Šibenika kojemu se žali tišnjanski župnik zbog nekih nesuglasica s njim. Također, i dvije godine kasnije, krajem travnja 1803. Giuseppe Begov pok. Martina šalje pritužbe mještana Tisnoga na serdara otoka Lovricha što su isključeni iz podijele žitarica koje je Caritas carsko kraljevske Vlade u Zadru namijenio potrebitima.

U travnju 1804., pak, Marco Ferchin, narednik, te prokuratori Tisnoga Antonio Matessin Medich i Zuanne Chiaberizza žale se na dekret Vlade u Zadru kojim je ponovo potvrđeno stalno sjedište serdara u Tisnome uz obvezu mještana da mu osiguraju prikladan smještaj, a molbu za udaljavanje serdara Lovricha upućuju i u Beč.

Odgovor na njihovo traženje stigao je u lipnju od c.k. tajnika Zorzija Bottija koji ukida posobe (skup starješina) sela Tisnoga zbog uočenih brojnih nepravilnosti u selu, školi i crkvi.

Ovo bi se, najvjerojatnije, trebalo odnositi na gore spomenute, međutim, nismo posve sigurni, a možda nisu bili ni smijenjeni, bar ne Marco Ferchin koji se kao narednik spominje i iduće 1805. godine.

Naime, on se u rujnu te godine žali starješinstvu u Šibeniku na opterećenje koje se želi nametnuti Tisnome, a radi se o hitnoj potrebi Šibenika za uljem te je zbog toga bio i uhićen.

 Upoznata s ovim problemom Carsko kraljevska Vlada u Zadru šalje dopis šibenskom Starješinstvu kojim staje na stranu Ferchina, odnosno Tišnjana.

…Smatra se da mještani Tisnoga nikako ne mogu imati obvezu osiguravanja bačava za ulje. Također, potpuno je nepotrebno i protupropisno uhićenje i zadržavanje Marca Ferchina, narednika Tisnoga u zatvoru zbog toga što se žalio na postupak vlasti. Ako je potreba Šibenika za uljem bila toliko velika trebali su se sami pobrinuti za potrebne posude. Upozorava se Mjesno starješinstvo na veći oprez prilikom izdavanja novih zapovijedi koji izazivaju loše raspoloženje među pučanstvom…- stoji u dopisu koji je c. k. Vlada u Zadru krajem studenoga poslala u Šibenik.

Iz dopisa koji su tih godina stizali u Mjesno starješinstvo Šibenik, među ostalim, saznajemo i za upozorenje poglavarima sela na otoku Murteru da zapovjede stražama da ne dozvole ukrcaj i iskrcaj tereta bez pisanog odobrenja carinskog agenta (1801.) te da je u kući Bartola Gelpija bila, vjerojatno kraće vrijeme, stacionirana vojska (1803.) kao i za molbu Tišnjana da ih se uključi u raspodjelu brašna pristiglog iz Zadra.

Prije Lovricha serdar je, od 1781. godine, bio Šime Meštrović.

Nakon bitke kod Austerlitza, 2. prosinca 1805. godine, u kojoj je Napoleonova francuska vojska porazila austrijsku, završila je i prva austrijska vladavina Dalmacijom koja je mirom u Požunu (26. prosinca 1805.), pripala Francuskoj. Francuzi su Dalmaciju zaposjeli u veljači 1806. i priključili je Kraljevini Italiji. Godine 1809. dolazi do novog rata između Austrije i Francuske u kojemu je Austrija ponovo poražena, a Francuzi nakon potpisanog mira u Schoenbrunu osnivaju Ilirske provincije sa sjedištem u Ljubljani.

U listopadu 1811. godine provincije se novim ustrojem dijele na distrikte, kantone i općine. Provincija Dalmacija podijeljena je na pet distrikta, 15 kantona i 85 općina. Jedan od distrikta je i Šibenik koji se dijeli na tri kantona: Šibenik, Skradin i Knin, a Tisno, uz Zlarin i Šibenik postaje općina kantona Šibenik.

Prvi načelnik Općine Tisno bio je Tommaso (Toma) Banchetti i svoju dužnost je vršio do 1828. godine kada je preminuo. U prvom sazivu Općinskog vijeća bili su Ivan Gelpi (zamjenik načelnika), Vincenzo Alborghetti,  Maro (?) Orada, Petar Katunarić, Šimun Perišić, Ante Bračanov, Petar Jukić, Ivan Jakovčev, Nedjeljko Zelić, Mate Mudronja i Mate Juraga.

Prve godine po osnivanju Općine Tisno bile su za većinu tišnjanskog pučanstva siromašne i gladne što se može zaključiti po tome što su, 18. svibnja 1817. godine, dvojica članova tišnjanske općinske uprave, bez znanja župnika založili u Šibeniku svu crkvenu srebrninu za 300 kvarata ječma koji je podijeljen pučanstvu.

Osim gladi, tih je godina na otoku Murteru zavladala i bolest pa su 1815. godine, iz zdravstvenih razloga, poduzete izvanredne mjere u vidu straža koje su bile postavljene s mora i kontrolirale ulazak na otok (Ante Colić).  

Od sredine 20-ih do sredine 30-ih godina 19. stoljeća spominju se Giorgo Botti kao serdar, Giovanni Raimondi kao lokalni zastupnik pomorskog zdravstvenog, tržišnog i graničnog povjerenstva te Francesco Raimondi kao carinski povjerenik.

8. dio

Bogata obitelj Banchetti

Prvi načelnik Općine, Toma, bio je potomak Andrije Banchettija čija se obitelj  početkom 18. stoljeća iz Italije (Bergamo) doselila u Tisno. Umro je u travnju 1828. u 53. godini života u Šibeniku u kući Girolama (Jerolima) Tommasea i pokopan na šibenskom groblju Sv. Nediljice (…nel cimitero di S. Domenica nel Borgo di Terra di Sebenico) zapisao je u Matici umrlih tadašnji tišnjanski župnik don Vicko Marini Grgošan.

Za ovu obitelj, od koje su neki živjeli i u Šibeniku, govorilo se da je najbogatija obitelj stare Dalmacije.

U knjizi Sela šibenskog kotara, don Krsto Stošić piše da je Andrija, sin Markantonija (Marca Antonia?) stekao mnogo zemalja u Tisnome, Jezerima i Pirovcu koje su mu obrađivali kmetovi. Prije nego je 1732. godine preminuo, Andrija je učinio oporuku u kojoj je, među ostalim, a pomalo čudno, odredio da se svakoj ženi iz gore navedenih sela, koja rodi od 25. ožujka do 8. listopada , dade po vrč vina i jedan kruh.

Pokopan je u šibenskoj varoškoj crkvi, a njegova žena Ivanica, preminuvši 1741., svoj mir našla je u tišnjanskoj župnoj crkvi sv. Duha.  Imali su dva sina. Jedan od njih bio je Giuseppe (Josip), otac prvog tišnjanskog načelnika Tome.

Tomina majka, odnosno Josipova žena pripadala je poznatoj šibenskoj obitelji Filiberi i, najvjerojatnije, bila u rodu s Mihovilom Angelom Filiberijem koji je zapovijedao elitnom postrojbom hrvatskih konjanika (Croati a Cavallo) u mletačkoj vojnoj službi 70-ih godina 18. stoljeća (Čoralić-Katušić: Andrija Mladinić i Mihovil Anđelo Filiberi – časnici postrojbe Croati a Cavallo…).

Kao dokaz njihove imućnosti ostala je palača u Tisnome, sagrađena 1763. godine, a koja se nalazi s desne strane u uskoj ulici koja vodi od Rudine prema crkvi svetog Roka. Međutim, još više o bogatstvu obitelji govori legenda (a možda i nije samo legenda) o posuđivanju novaca Veneciji. Naime, krajem 18. stoljeća ratne okolnosti dovele su Mletačku državu i u financijsku krizu pa je Giuseppe Banchetti pritekao u pomoć pozajmivši joj, navodno, 500 tisuća zlatnih cekina.

Ovaj novac je kasnije vraćen ali nitko ne zna gdje je završio jer je stari Giuseppe preminuo ne uspjevši reći gdje je novac pohranjen. Nakon njegove smrti nasljednici su prekopavajući podrume palače, zidove i vrt pokušali naći blago ali bez uspjeha. Jedino su u nekom ormaru pronašli vrećice s grbom Mletačke republike i u njima obične cekine, a priča o zlatnim cekinima i potraga za njima nastavila se sve do današnjih dana.

Don Krsto Stošić, pak, navodi da je Josip (Giuseppe) pozajmio, 1810. godine,  francuskoj vladi 2400 lira.

U obitelji Banchetti bio je još jedan Andrija koji je nakon poznatog viškog boja, u kojem je, u srpnju 1866. godine, austrijska mornarica porazila talijansku, od austrijskog cara Franje Josipa bio odlikovan Zlatnim križem za zasluge (Petar Kuničić: Viški boj, 1907.). On se 26. srpnja 1823. godine vjenčao sa Marijanom, sestrom Nikole Tommasea koji  ju je dolazio pohoditi u Tisno, a koja je umrla 7. rujna 1876. godine. Za njega Stošić kaže kako je kroz cijeli život bio pustolov i gurman, a taj „epitet“ nosi i posljednji Banchetti u Tisnome, također, Andrija koji je preminuo početkom 20. stoljeća i bio oženjen s Marijetom Matković.

Po pričanju starih Tišnjana i on je živio u velikoj raskoši i uživao u bogatstvu. Volio je i putovanja pa je svojedobno obišao sve veće gradove tadašnje Europe. Privlačile su ga i tuđe žene kao i djevojke. Postoji priča po kojoj se u već poodmaklim godinama bio zaljubio u djevojku iz Betine te joj je, samo za zagrljaj i poljubac, bio spreman dati svoj ljetnikovac na Rastovici ali djevojka ga je odbila.

Njegova žena Marijeta, desetak godina prije svoje smrti, odnosno 1923. godine prodala je kuću-palaču braći Andriji, Jeri, Anti i Martinu Ćuzela-Papati Matinima.

Iz pisma, koje je 6. svibnja 1923. godine Miran pl. Ivanišević, kr(aljevski) poreski nadupravitelj iz Šibenika, punomoćnik i posrednik kod kupoprodaje, poslao Andriji Ćuzeli Papati u Ameriku, može se razaznati veličina kupoprodajne nekretnine, odnosno palače.

… ima u njoj na prizemlju jedna butega (dućan), šest velikih konoba, a u jednoj konobi tri kamenice, jedna od 40 barila, druga od 14 barila i treća od 12 barila; na prvom podu sedam soba (kamara), jedna kuhinja velika i jedan veliki prolaz i dvije velike gusterne od kojih jedna u jednom pomješću zatvorenu, a druga kod kamenih skala. Na drugom podu: jedna kuhinja i šest soba (kamara), a u čufitu dva mjesta, pak vrtal ograđen sa zidom u klaku, dvorište, skale od kamena, jedan kokošinjak i jedna pojata pokrivena bez tavana uz vrtal…

Inače, kuća-palača Banchetti je 1874. bila na licitaciji za prodaju ali razloge za to nismo uspjeli saznati (Avvisatore Dalmato, 16. siječnja 1874.).

8

9. dio

Izgradnja tišnjanskih mostova i njihovo spominjanje u djelima putopisaca

U vrijeme prvog načelnika Tome Banchettija izgrađen je i prvi most.

Prema don Krsti Stošiću, još 1696. godine Tišnjani su htjeli podignuti most ali se šibensko Veliko vijeće usprotivilo i čudilo tom zahtjevu jer da bi se mogla razviti lupeština i dolazili bi Turci, a izgradnji mosta usprotivila se i mletačka vlada.

Kad je 1797. godine pala Mletačka republika, Tišnjani su započeli sa svojim stogodišnjim naumom da povežu svoje mjesto s kopnom i počeli su praviti temelje mosta, međutim, radovi su zaustavljeni jer su se tome, sada, usprotivili Murterini. Razlozi njihovog protivljenja bili su slični prijašnjima kao i bojazan od lakšeg širenja zaraznih bolesti na otok kao i plaćanje mostarine pa su trebala proći još dva desetljeća da Tišnjani izgrade prvi most.

Koliko su to Tišnjani željeli i bili ustrajni u izgradnji mosta govori činjenica da su austrijskoj vlasti, koja im je dozvolila izgradnju, poručili da su spremni sami ga održavati.

Austrijske vlasti su, ipak, od 1822. godine preuzele održavanje mosta ali i Tišnjani su imali neke obveze. Tako je 1829. svaka tišnjanska obitelj čuvarima mosta davala pola barila vina.

Prvi most, najvjerojatnije, nije bio pokretan jer, prema Krsti Stošiću, Tisno takav most dobiva 1832. godine.

Bile su to godine kad su mnogi tadašnji europski znanstvenici i putopisci obilazili Dalmaciju.

U svom djelu Portolano del mare Adriatico talijanski kapetan Giacomo Marieni 1830. godine navodi kako je Tisno u potpunosti smješteno južno od mosta uz podnožje brda koje ga dijeli od sela Jezera te da ima puno pristaništa za male brodove, a mornari tamo nalaze dovoljnu količinu zaliha vode (!?).

U drugom izdanju ove knjige, izdanoj 15 godina kasnije,1845., isti autor navodi i da je most pokretan.

…Dubina ispod pokretnog mosta ne prelazi četiri stope. A voda snažno teče stoga prije nego što prođete biti će potrebno pričekati da se more smiri ili da struja postane povoljna. Tisno je najuglednije selo na otoku… gotovo, sav promet za koji je otok sposoban, obavlja se tamo….

U godini prvog izdanja gore spomenute knjige na otoku Murteru živjelo je 3390 stanovnika u 584 obitelji od kojih 1199 u Tisnome u 220 obitelji. Više od dvjesto stanovnika nego u Murteru, više od 400 nego u Betini i više od 700 nego u Jezerima. Osim poljoprivredom Tišnjani su se u to vrijeme bavili i stočarstvom. U svojim štalama imali su 2109 ovaca i 1900 koza. Zanimljivo je da u Murteru i Jezerima nije bilo ni jedne koze dok ih je u Betini bilo 150. Murterini su, pak, imali najviše brodova, 51, desetak više nego Betinjani, a Tisno i Jezera su ih imali po 17 (Toponimija otoka Murtera, Zadar 2010.).

Pišući u knjizi Obale i otoci Istre i Dalmacije (Le coste e isole della Istria e della Dalmazia), izdanoj u Zadru 1840., Marco de Casotti također spominje tišnjanski most:

… i prošli smo otok Murter, bogat svojim procvalim maslinicima, za koji tvrde da je drevni Colentum, i umjetnim pokretnim mostom tamo gdje je njegov glavni grad, Tisno na Murteru, koji se na sjeveru otoka pridružuje kopnu…

O Tisnome i mostu piše i Franz Petter ( Dalmatien in seinen verschiedenen…) 1857. godine:

…Tisno, selo na otoku Murteru, 12 milja zapadno je od Šibenika. Na ovome mjestu postoji tjesnac koji se naziva Stretto di Morter, preko kojega je izgrađen most koji se u sredini može otvoriti da bi brodovi mogli prolaziti. Međutim, zbog struje, tamo se ne prolazi bez opasnosti…

Taj most se, dakle, otvarao po sredini, a kako je to izgledalo možemo samo pretpostaviti dok je sljedeći, željezni most s drvenim pragovima, postavljen 1868. godine i otvarao se na stranu. O izgradnji i postavljanju ovog mosta čitamo u listu Il Dalmata od nepoznatog dopisnika iz Tisnoga. U prvom, kratkom dopisu pisanom 23. srpnja 1868., a u listu objavljeno šest dana kasnije, izvještava kako je tog dana napravljen prvi manevarski test prekrasnog željeznog mosta kojeg je napravila hvaljena  Središnja pomorska vlada u Trstu, a koji čudesno korespondira s kamenim dijelom.

U  drugom njegovom tekstu pisanom 9. kolovoza 1868., a objavljenom deset dana kasnije saznajemo kako je izgradnja trajala gotovo četiri godine. Razlog tome je što su se morali rušiti nekvalitetno prije izgrađeni temelji i stupovi mosta s jedne i druge strane.

… Ovi radovi su započeti pod skrbništvom Općine koja se u tu svrhu obratila vlastima pokrajine i hvalevrijednoj Središnjoj pomorskoj vladi koja je pozorno provjerila stvar i naredila da se most obnovi od vrha do dna… Radovi su izvedeni u kamenu i betonu…

Građevinske radove najprije je vodio inženjer Marcocchia, a završio ih je inženjer Bortolazzi koji su, prema pisanju dopisnika, za svoju marljivost zaslužili javnu pohvalu.

Pokretni željezni tišnjanski most izrađen je u radionicama tehničkog postrojenja u Trstu, a projektirao ga je Giuseppe de Mauser dok je postavljanjem upravljao tehnički inženjer Giovanni Amadi koji je dao sve od sebe da se most otvori za nekoliko dana – navodi dopisnik koji pri kraju članka kaže kako ovo učinjeno djelo ne traži niti veću udobnost, niti sigurnost, a niti estetiku.

Stanovništvo je, pak, kako kaže, ushićeno i blagoslivlja zaslužnu Središnju pomorsku vladu.

Most je bio dugačak oko 21,5 metara, širok oko 2,8 metara, otvor za prolaz brodova bio mu je13 metara, a željezni dio težio je oko 23 tone.

Neposredno uz ovaj most, koji je bio u funkciji stotinu godina, događale u se i havarije brodova. Jedna od njih se dogodila i 1. prosinca 1875.  kad se prevrnula austrijska teglenica. Njoj u pomoć su tada pritekli mornari s talijanskog broda „Vittorio“ zbog čega su kasnije bili nagrađeni od austrijskog ministarstva trgovine (Nachrichten uber industrie…(1878.).

9

10. dio 

Čovjekoljubivi načelnik Petar Katunarić

Drugi načelnik Općine Tisno bio je Petar Katunarić (1785.-1844.).

Pripadao je trgovačkoj obitelji Katunarić koja se u drugoj polovici 18. stoljeća  doselila u Pirovac sa splitskog područja. U pirovačkoj Matici vjenčanih za godinu 1835., kada je bio kum na vjenčanju Mihovila Draganića-Vrančića i Katarine Matković, zapisano je da je rođen u Splitu, a živi u Tisnome.

Za svog dugogodišnjeg načelničkog mandata (1828. – 1844.) Petar je dobio 138 pohvala i priznanja od političkih, vojnih, sudskih i crkvenih vlasti (K. Stošić: Sela šibenskog kotara, 1941.).  Svakako da je od svih priznanja najvrjednije odlikovanje austrijskog vladara  Ferdinanda I koji ga je 1835. godine odlikovao velikom zlatnom medaljom za  zasluge koje je dao svojoj zemlji i državi, kako navodi list Gazzetta di Zara od 11. kolovoza 1835. godine.

U istom listu krajem rujna te godine čitamo i javnu zahvalu načelniku Katunariću na domoljublju kojeg je iskazao brinući se za odred pukovnije Geppert koji je bio stacioniran u Tisnome, a sastavljen od kaplara i petnaest vojnika za čiju je prehranu utrošeno 150 funti mesa, 70 funti riže i 250 bokala vina, vrijednosti 60 fiorini i 20 carantani.

Nekoliko godina prije, odnosno 1829. , načelnik Katunarić daruje gradu Zadru više stotina biljaka za park, a zadarska Vlada mu izražava zahvalu i zadovoljstvo zbog ovog hvale vrijednog djela i revnosti.

Uz donatorstvo i domoljublje istakao se i kao dobrotvor i kao graditelj. Bio je na pomoći gladnima (1816. i 1826.) kao i siromašnima i oboljelima od kolere 1836. godine. Zaslužan je za izgradnju puta do Murtera i Betine, zatim do Čiste, Velima i prema Tribunju. Uredio je donje, prvo polje tišnjanskog groblja.

Pomagao je kod izgradnji škola i crkava, a obalu u Tisnome izgradio je, gotovo, svojim troškom o čemu, u poetičnom stilu, piše Gazzetta di Zara u broju

od 12. svibnja 1835. godine:

… Slijedeći nagone svog čovjekoljubivog srca, Katunarić, sa žarom koji se ne gasi u poteškoćama… izgradio je pristanište, gotovo, na svoj trošak….

(… Il Cattunarich seguendo gl'impulsi del suo cuore filantropico, con quell'ardore che non illanguidisce ne si estingue per le difficolta che in ogni ordita operazione intramettonsi, concepi il divisamento di costruire un molo quasi tutto a sue spese….)

Katunarić je proširio i oblikovao uspravni zid, podigao i izravnao stazu, dodao i učvrstio kolone što je sve dalo ugodan izgled ovom djelu iz kojeg proizlazi javna i privatna korist što zaslužuje poštovanje, zahvalnost i priznanje mještana.

Pisac teksta dalje navodi kako se ova njegova velikodušnost i rad moraju pamtiti od zore do mraka (…dall rompere dell'aurora fino al distendersi delle tenebre…) te, završavajući, napominje kako bi bio propust da se ovaj njegov čin ne objavi u javnosti i na taj način ugodi njemu, a bude na poticaj drugima.

Opisujući na početku teksta konfiguraciju tišnjanske obale, pisac kaže kako prirodna barijera nije bila dovoljna da pruži utjehu mornarima koji su bili prisiljeni skloniti se za velikih valova te da se u prostranoj luci na krajnjem istoku pojavljuje grudobran. To navodi na razmišljanje je li se ovdje radi o izgradnji lukobrana ili rive na današnjoj Rudini. Naime, Ante Colić u svojoj knjizi piše kako je Katunarić izgradio rivu, a da je veliki porat (lukobran) izgrađen 1886. godine ali ne navodi i izvor ove informacije.

Međutim, bilo kako bilo, rad načelnika Katunarića, kako je već spomenuto, imao je odjeka i u monarhiji, a o dodijeli odlikovanja izvijestio je, također, list Gazzetta di Zara 14. prosinca 1835. godine:

Dana 18. listopada u Šibeniku je Petru Katunariću, načelniku Općine Tisno, svečano uručena velika zlatna medalja koju mu je dodijelio car i kralj Ferdinand I  za dugačku i hvale vrijednu službu u korist države i domovine. Istog dana slavilo se bogoslužje u šibenskoj katedrali uz sudjelovanje svih lokalnih vlasti, voda policije i zapovjednika.

Ni Tišnjani nisu ostali dužni svom načelniku. Oni su, kako izvještava Gazzetta, nekoliko dana kasnije održali demonstracije  općeg oduševljenja i cijelo je stanovništvo Tisnoga blagoslovilo svog monarha koji je nagradio njihovog vođu, a koji i dalje s jednakom revnošću i nepokolebljivošću promiče napredak Općine.

20210611133401

11. dio

Graditelj i apostol mira i ljubavi

O osobnosti Petra Katunarića govori još jedan podatak kojeg je Bartolomeo  Biasoletto zabilježio u knjizi Relazione del viaggio fatto nella primavera dell'anno 1838.  dalla maesta del Re Federico Augusto di Sassonia nell'Istria, Dalmazia i Montenegro (Trst, 1841).

U izvješću s tog putovanju parobrodom s kraljem Saske, a prolazeći u blizini Tisnoga, prisjetio se jednog ranijeg putovanja:

… Ujutro, 25. svibnja u 4 sata i četvrt parobrod je digao sidro iz luke (Zadar) i krenuo prema Šibeniku gdje smo stigli u 10 i četvrt…

…Lijepo je bilo vidjeti kanale i tjesnace s raznovrsnim brežuljcima kao krunama i nasmijanim selima o kojih se neka odražavaju u moru. U meni su najveća sjećanja na dobrodošlicu nakon što sam ih posjetio na mojim putovanjima 1829. i pronašao ne samo zanimljive biljke već i krajnju srdačnost kod stanovnika. Posebno u obitelji i osobi Petra Katunarića, načelnika Općine Tisno, koji bez ikakvog interesa već iz puke filantropije pruža široko gostoprimstvo svima koji prolaze… .

I don Krsto Stošić piše o Katunariću, a njegova saznanja o njemu proizlaze iz molbe načelnika Općine Ivana Matkovića kojom je ovaj, 1862. godine, od austrijskog kralja zatražio pripomoć od 1200 forinti zbog dugova u koje je upao.

Nabrajajući zasluge Petra Katunarića, Ivan Matković, kojeg je Katunarić posinio jer nije imao djece, vjerojatno se nadao da će lakše doći do te pripomoći.

U toj molbi, kako piše Stošić, među ostalim stoji:

…Petar je radio 40 godina besplatno za državu i domovinu. Narod ga je nazivao apostolom mira i ljubavi, uzorom rijetkih građanskih i privatnih kreposti. Primao je čeljad u svoju kuću kao u utočište i dobrovoljno dijelio novac…. Austrija je uvrstila Petra među plemiće u Ninu. Vršio je sanitetsku službu do francuske okupacije u Dalmaciji. Bio je glavar Zlosela, vijećnik i pristav tišnjanske Općine…i kapetan narodne garde koji se borio protiv engleskom admiralu Oste kad je htio opljačkati dvanaest ratnih lađa. Kad je nadošla austrijska vlast u Šibeniku g. 1809. Petar joj je predao municiju i topove. Otvorio je prvi općinski kolni put u pokrajini prema brdima za koji je potrošeno 3000 forinti, a bio je mnogo na šteti jer je sam isplaćivao 60 artiljerijskih vojnika za tri puna mjeseca po 30 karantana na dan, a upravitelju srzentu plaćao srebren dukat. Taj put je postao uzorom za druge ceste u pokrajini… Kad je bila nestašica životnih namirnica g. 1828., Petar je mnogo dobra učinio pa je primio i pismene pohvale od kneza Spaura, dalmatinske vlade, sedam sela tišnjanske općine i šibenskog poglavara, koji mu je priznao da je spasio pučanstvo. Petar j uvijek radio za sirotinju i oskudne ljude… Svojim je uplivom priječio mnogo zločinstva… U doba kužnih bolesti izlagao se pogibelji da pomogne sirotinju novcem, lijekovima i utjehama, osobito 1836. kad je bila kolera. Dolazio je neustrašivo k okuženima prezirući smrt….

Recimo i to da je u vrijeme načelnika Katunarića (zamjenik mu je bio Ivan Marinović), na zvoniku župne crkve svetoga Duha koji je, najvjerojatnije, sagrađen u drugoj polovici 18. stoljeća (Josip Ćuzela: Otok Murter-Pogled na baštinu, 2019.), postavljen i veliki sat koji i danas pokazuje vrijeme.

Sat je postavljen najkasnije 1840. godine. Naime, u Gazzetti di Zara od 1. siječnja 1841. stoji oglas izrađivača satova Antonia i Giacoma Solarija iz okolice Udina (Italija) da će narudžbe za izradu satova primati u Splitu tijekom svibnja i izražavaju zadovoljstvo što je već postavljeno 25 satova na zvonicima, crkvama i drugim objektima u Dalmaciji. Uz Tisno se, među ostalim, spominju i Murter, Betina, Vodice, Šibenik, Split, Hvar… 

Već je spomenuto kako je načelnik Katunarić bio i graditelj. Njegova palača iz 19. stoljeća, u kojoj se danas nalaze uredi Općine Tisno, ured općinskog suda, pošta, knjižnica, glazbene prostorije i FINA, ostavština je Tisnome. 

Na ulaznim vratima u atrij zgrade stoji natpis D-NUS CUSTODIAT INTROITUM, ET EXITUM  TUUM (Gospodin čuva tvoj ulaz i izlaz) dok u atriju s desne strane ulaza nad slavinom od nekadašnje gusterne piše PURIFICATAM CONSERVO, ET RESTITUO PLUVIAM  (Očišćenu čuvam i vraćam kišu).

Iz tišnjanske Matične knjige umrlih saznajemo da je Petar Katunarić preminuo 22. rujna 1844. u 59. godini u svom domu u Tisnome te da mu se otac zvao Giovanni (Ivan), a mati Maria. Bio je oženjen za Margaritu Zanchi koja je umrla u travnju 1838. godine i nisu imali djece pa je njegovu imovinu naslijedio Ivan Matković, sin njegove sestre Lucije i Paška Matkovića iz Vodica.

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 13

13tis
 
Tifus
 
Hrvatski geograf i kartograf, Dragutin Seljan, u svom djelu Zemljopis pokrajinah ilirskih iliti ogledalo zemlje koje je izašlo 1848. u Zagrebu, o otoku Murteru i Tisnome će napisati:
 
…Merter (Murter), otok poradi svoga dražestnoga ležaja medju najlipše se broji. Sa ovdašnjih dražestno umaljujućih se brežuljkah na mnogo mora ovoga otoka, predbrežja i obližnje obale, krasan vid imati se može. Na otoku ovom ima mramora, maslinah, i vino dobro napreduje. Sretno (Stretto), misto je u istočnoj strani otoka ovoga  dobro uredjeno, i po jednom mostu s kopnom  sjedinjeno…
 
Dvije godine kasnije,1850. , stanovnike Tisnoga i Jezera zadesila je nesreća. Od početka godine pa do kolovoza harao je tifus. Iz tišnjanske Matične knjige umrlih (1839.- 1855.) saznajemo da je za to vrijeme od ove bolesti u Tisnome preminulo 35 osoba. Podjednako muških i ženskih. Prvi preminuli bio je 45-godišnji Steffano (Stjepan) Obratov, a posljednji 16- godišnji Giacomo Caleb (Jakov Kaleb) koji je preminuo petog dana kolovoza. Prosjek preminulih bio je 48 godina. Te, 1850. godine, sveukupno su u Tisnome preminule 62 osobe dok ih je godinu prije preminulo 28, a godinu kasnije devetnaest.
 
 U to vrijeme glavar Tisnoga bio je Vincenzo Banchetti koji je u kolovozu 1850., putem zadarskog lista Glasnik dalmatinski, uputio javnu zahvalu onima koji su tada pomogli stanovništvu:
 
Iz Tisnoga 18. kolovoza 1850.
 
Kada čovik živo čuti u persima svojima harnost za izversna dobročinstva, onda jih on želi i izvanjskim znamenjima sebi na oblakšavanje i utišenje, a onima kojim pristoji za ljubav pravice i poštenja, očitovati. Zato i podpisani starešina od Tisna, nemože inače učiniti da na ime svoga i drugog sela Jezerah, prid svitom neiskaže javnu harnost onom, kojeg'  ime neizgladjenim slovim napisano ostaje u našim sercima, s'  velikog' dobročinstva učinjenog'.
 
Još od miseca veljače ove godine nemilice je bisnio u spomenutim dvama selima tif, i primnoge žertve pokosio tako, da je tolike obitelji u cerno zavio i mnogoj siročadi hranitelje ugrabio.
 
Da bi se uništujućem ovom biću medja postavila, svojski se je za to zauzeo verli naučitelj Bervaldi, pretur Šibenički. On je natstojanjem svojim to uradio da su c. k. okružni kapetanat i Uzvišena Vlada otčinsko svoje oko bacili na jadni ovi puk. Da bi se nevolja ova oblakšala, s' milostivom i pobožnom pomoću prisv. gosp. biskupa Bercića, dao je sagraditi povrimenu jednu bolnicu i postarao se za likarie i ličnike; ali na gerdnu žalost ovi su izveršujući svetu svoju dužnost sve jedan za drugim životom plaćali. Nije ovo sve što je velikodušni pretur učinio; jere budući on tumačitelj mudrog' i blagodarnog'  našeg'  vladaoca svernuo je okom svojim i na gladne, te je o trošku javnom dao graditi putove, a s'  tim i način, da se prihraniti i od bolesti udaliti mogu, koja bi može biti s' teške nestašice i potribe još dužje bisnila bila.
 
Kroz mudra ova nastojanja doživiše najposli stanovnici Tisna i Jezerah srićni dan, u kom nestade nemiloga gosta onog'; zato puni radosti i veselja iz jutra 10. o. m. svečanom službom božjom, na koju se vas narod svervio bio, zahvališe se Višnjem i Blaženoj Divici, a zatim i Tebe Boga hvalimo odpivano je bilo.
 
Pribivaoci spomenutih selah kroz starešinu svoga evo očituju najživlja čučenja virnog' i podložnog' pripoznanstva prama Priuzmnožitom Cesaru, prama Uzvišenoj Vladi, Prisv. gos. biskupu Berciću i c. k.  okružnom kapetanatu, tako isto prama svake hvale dostojnom gosp. preturu Šibeničkom nauč. Petru Bervaldiu, prama likaru Jozipu Fraru, i svim onim koji su svitom ili dilom pomogli im.
 
                                                             Starešina  V. Banketi.
 
Prema pričanjima starijih Tišnjana, povrimena bolnica, odnosno lazaret za bolesnike nalazio se u uvali Luka, otprilike na početku ceste što vodi u Podgarmu, a liječnici koji su se, brinući o bolesnicima i sami zarazili i preminuli, bili su dr. Antonio Mazzoleni i dr. Toma Makale (Krsto Stošić: Sela šibenskog kotara).
 
Doktor Antonio Mazzoleni rođen je u Šibeniku od oca Spiridona i majke Marianne Petković. U Tisno je došao kao mladi liječnik, najvjerojatnije 1845. godine, što se može zaključiti po tekstu koji je u studenom 1847. izašao u listu Gazzetta di Zara, a u kojem Tišnjanin Antonio Pasqualin piše kako je on svojim radom i savjesnošću u dvije godine stekao povjerenje i ugled te Tišnjani izražavaju bojazan da će im ga oteti netko drugi.
 
Umro je 6. travnja 1850. u 32. godini. U tišnjanskoj Matici umrlih ne nailazimo na dr. Tomu Makale koji je, najvjerojatnije, preminuo i pokopan u Šibeniku.
 
 

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 14

14
 
Godine 1854. Općina Tisno, koja je u svom sastavu imala desetak sela, prema popisu stanovništva broji 7 478 stanovnika. Murter i Betina zajedno imaju 2132 stanovnika, Vodice 1511, Tisno 1374, Pirovac 763, Jezera 720, Žirje s Kaprijem 504 i Tribunj 474 stanovnika (Valentino Lago: Memorie sulla Dalmazia, 1869.).
 
Konstituiranje Dalmatinskog sabora u Zadru. Narodnjaci i autonomaši.
 
Nakon što je car Franjo Josip I u listopadu 1860. godine ukinuo Bachov apsolutizam i obnovio ustavnost,  u Dalmaciji se počeo razvijati politički život. Osnivaju se dvije stranke, autonomaška i narodnjačka. Autonomaši, kojih je bilo manje ali su bili ekonomski jači, školovaniji i utjecajniji, zagovarali su autonomiju Dalmacije u sastavu Austrije dok su narodnjaci težili sjedinjenju Dalmacije s Hrvatskom. U Tisnome se kao autonomaš ističe Enrico Matcovich, sin Ivana Matkovića načelnika Općine u razdoblju od 1855. do 1862. godine (K. Stošić), dok je to na strani narodnjaka tišnjanski župnik don Josip Raimondi.
 
Godinu dana nakon ukidanja Bachova apsolutizma, odnosno u travnju 1861., u Zadru se konstituira Dalmatinski sabor čime započinje autonomni ustavni život pokrajine. Među zastupnicima prvog saziva Sabora bio je i Tišnjanin dr. Šime Bujas, odvjetnik u Zadru, koji je izabran na listi autonomaške stranke za vanjsku općinu Šibenik- Skradin. Neko je vrijeme bio jedan od šest tajnika Sabora u kojem je bilo 29 autonomaša i 12 narodnjaka, a kao saborski zastupnik biran je i u zastupničku kuću u Beču.
 
…Bio je ugledan i dobar odvjetnik, nesebičan, čestit i dobrotvoran čovjek do rasipnosti (A. Colić).
 
Dr. Šime Bujas je rođen je u Tisnome  24. listopada 1825., a umro u Zadru 18. listopada 1885. godine. Majka mu je bila Antica, rođena Alborghetti, a otac Mate Bujas, trgovac, koji se doselio u Tisno iz Šibenika i bio treći načelnik Općine Tisno. Šimin brat Antonio, koji je, također, bio trgovac, u razdoblju od 1840. do 1853. kumovao je 23 puta na krštenju. U istom razdoblju Šime je bio 16 puta kum, a njihov otac Mate 7 puta (Tišnjanska Matica rođenih 1840.-1853.). I iz ovog primjera može se zaključiti da je obitelj Bujas, koja se u Tisno doselila iz Šibenika bila vrlo cijenjena od Tišnjana.
 
Dalmatinski sabor se, inače, sastojao od 43 zastupnika od čega se birao 41 dok su zadarski nadbiskup i pravoslavni episkop izravno bili članovi. Sabor je sazivao i raspuštao car, a prema izbornom zakonu glasovati su mogli samo bogatije i obrazovanije osobe ali ne i žene.
 
Izbori za Sabor su se odvijali po kurijama (razredima), a to su bile veleporeznička , kurija gradova te trgovačko-obrtnička kurija. One su sačinjavale 10-tak posto stanovništva, a birale su 21 zastupnika. Ostalih 20 zastupnika birani su iz kurije vanjskih ili seoskih općina, odnosno od oko 90 posto pučanstva i to posredno. Naime, najprije su se birači birali na svakih 500 stanovnika i to ne od svih već samo od onih koji plaćaju barem 1 fiorin godišnjeg poreza, da bi se oni izabrani sastali u sjedištu svog izbornog kotara i izabrali zastupnika.
Tih godina počelo se sve više i otvorenije govoriti o pripojenju Dalmacije Hrvatskoj. Iz tog vremena poznata je polemika, na tu temu, koju su 1862.godine, preko lista Il Nazionale , vodili narodnjak Natko Nodilo i autonomaš Nikola Tommaseo Šibenčanin.
 
Ponukani tom polemikom, svoj stav o pripojenju,  u vrlo zanimljivom i opširnom pismu upućenom Natku Nodilu preko lista La voce Dalmatica, izrazili su tada i ugledni Tišnjani:
 
…Kao u svim stvarima ovog svijeta tako i  u pitanju dalmatinsko-hrvatskog pripojenja postoji nešto ispravno između dvije krajnosti. …Dvije ekstremne stranke u poslu s aneksijom odražavaju se krajnje suprotno. Jedni bi htjeli odmah, a drugi to ne žele ni u dalekoj budućnosti. Jedni ne vide ništa bolje za Dalmaciju nego neposredno sjedinjenje, drugi izračunavaju posljednja zla. Jedni bi se dragovoljno odrekli i imena domovine kad bi došlo do aneksije, a drugi bi željeli postati Kinezi umjesto Hrvata…
 
Držeći kako bi bilo glupo negirati i jedne i druge, jer na obje strane prevladavaju velikodušni razlozi, u pismu dalje navode kako razumiju bujicu plemenitih namjera aneksionističke stranke koja teži uzvisiti slavensku naciju i biti zajedno i s onom braćom koja su već stoljećima pod turskim jarmom, međutim:
 
…Kao i ostali autonomaši drhtali bismo od ideje da izgubimo i ime ove voljene Dalmacije, ime koje je stoljećima živjelo siromašno ali slavno. Drhtali bismo pri
 
pomisli da se moramo pokoriti nama nepoznatim zakonima i običajima…       
 
U nastavku pisma konstatiraju kako neki mrze ono što je Slavenima dobro, a drugi ono što je dobro Talijanima pa se obje strane razbacuju uvredljivim imenima koja su često daleko od istine.
 
…I sve je to beskorisno! – naglašavaju  -  jer se tijek povijesti ne može zaustaviti  te smatraju da nije potrebno ubrzati nepripremljen savez do kojeg će u budućnosti doći i biti daleko veći od Hrvatske. 

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 15

 

15

 

Tišnjani o pripojenju Dalmacije Hrvatskoj
 
...Kažemo otvoreno da obje strane griješe u tome što idu u krajnosti.
 
Aneksionisti, jer pokušavaju nemoguće djelo da otmu dio živog carstva kojeg se ono neće dragovoljno odreći
 
... Autonomaši zato što se protive slavenskom razvoju, protive se jednom od najsvetijih prava nacije...
 
... Bila bi ludost negirati budućnost Slavenima sada kad svemoćna riječ "nacionalnost" pobjedonosno kruži Europom i budi najslađe niti u srcima. Budući da vjerujemo u Boga, vjerujemo i u budućnost naroda pa će zato slavenska nacionalnost biti pitanje vremena, a nikad principa.
 
I Dalmacija će biti dio nje i svakako zato što bi u suprotnom Južna Slavija bila, ako ne nemoguća, nepotpuna; i zato s druge strane Dalmacija, možete govoriti što god hoćete, da može pripadati Nijemcima, Francuzima, Talijanima, kome god hoćete, ali uvijek će biti član velike slavenske obitelji...
 
i ponavljaju: 
 
... Pripojenje Hrvatskoj za sada je prerano i ne može povećati ukupan zbroj naših dobara, a moglo bi uvelike povećati nepodnošljiva zla koja već imamo, makar zbog nezadovoljstva koje će ono proizvesti...
 
Napominjući kako se za Dalmaciju nikad ne može poreći da je slavenska, ukazuju i na to da ne bi trebalo ni govoriti o hrvatskoj aneksiji jer Hrvatska, sama po sebi, nije narod već je, poput Dalmacije, Slavonije, Srbije, Hercegovine, Bosne itd. itd…, dio Slavije, pa predviđaju da se aneksija neće odmah dogoditi:
 
...već će to sigurno biti u bližoj ili daljoj budućnosti, kad će svi dijelovi, sada nepovezani, raditi na pripremi za veliku zajednicu.
 
Tko iskreno govori razumije ga svatko, a sada treba iskreno govoriti da se zna što se misli. Neiskreno govorenje možda je razlog sadašnjih neslaganja.
 
Napravite, braćo, veliku aneksiju duhova koji djeluju u razumijevanju i sigurno je da ova aneksija neće naći toliko protivnika koliko ih sada susreće osim možda onih koji sanjaju o nespojivim idejama koje je, doista, nemoguće sprovesti u slavenskoj zemlji i slavenskom okružju.
 
Kako onda postići ovo? Jedino obrazovanjem svih snaga sada oslabljenim, uspavanim, polunačitanim.
 
Obraćajući se svojim pismom Natku Nodilu, kao odgovor na njegovo pisanje u listu Il Nazionale  od 31. svibnja 1862., kojim, kako kažu, vrijeđa najljepšu živu slavu Dalmacije Nicolu Tommasea, Tišnjani konstatiraju:
 
Vrijeđati i govoriti uvrede ne čini nam se suživotnim ili dostojanstvenim budući da uvrede pogoršavaju i razdvajaju, a mi Dalmatinci moramo se približiti da bismo se razumjeli. Moramo se ujediniti. Proklet bio onaj koji spotiče braću… .
 
Zastupajući nastojanja Nikole Tommasea dalje navode kako on uvijek govori o obrazovanju ljudi u slavenskom smislu preporučujući knjige, tiskanje rječnika i drugih djela koji bi trebali dovesti do toga.
 
…Napokon, Tommaseo ne želi da se naglo izvrše aneksije koje su podložne kajanju i optužbama već želi snažne, kompatibilne saveze koji bi svim sudionicima osigurali blagoslov slobode i mir.
 
...Stoga je Tommaseo zaslužio bolji tretman nego što ga je imao u spomenutom broju novina. A uvreda koja mu je počinjena imala je bolan i ogorčen odjek u srcu svakog domoljuba, posebice Šibenčana koji se ponose svojim sugrađaninom... .
 
Završavajući svoje pismo upućeno Natku Nodilu, Tišnjani naglašavaju:
 
Mi u Općini Tisno tako mislimo.... Naš je jedini ponos voljeti svoju zemlju više od sebe, držati Niccolu Tommasea za najljepšu živuću slavu Dalmacije, voljeti domoljube s bilo koje strane ako od njih dolazi dobrobit i bez mržnje staviti se svi na sveti poduhvat uskrsnuća ove zemlje koja u strepnji čeka one što će je uzdignuti iz svjetovne iscrpljenosti.
 
                                                   Tisno, lipanj 1862.
 
           U potpisu: Giovanni Matcovich, dr. Giuseppe Raimondi, Matteo Bujas, Cristoforo Cervella, Giacomo Alborghetti, Giovanni Mazzura, Andrea Banchetti
                                                      

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 16

foto16

 

Narodnjak don Josip Raimondi izabran u Dalmatinski sabor
 
Na izborima za Dalmatinski sabor u Zadru, 1864. godine, u izbornoj jedinici Skradin-Šibenik, za zastupnika je izabran 28-godišnji don Josip Raimondi, tišnjanski župnik i narodnjak.
 
Nakon završenih izbora u zadarskom Narodnom listu, koji je izlazio kao prilog narodnjačkog lista Il Nazionale  i bio glasilo Matice dalmatinske, 27. kolovoza 1864., izlazi tekst u kojem piše kako će u Saboru biti liepi broj narodnjaka i slobodnjaka i najsvetija naša prava zastupati, promicati i braniti… .
 
Preko istog glasila izabrani zastupnik Raimoni uputio je pismo svojim biračima:
 
Izbiračem zastupnika vanjskih obćina u kotaru Šibenskom i Skradinskom
 
Pokle je mene prijala predložnikom na zastupništvo većina onizih, koji imaju pravo birati dva zastupnika za vanjske obćine Šibenske i Skradinske; neznam tko, ni zašto, prosuli su glas da sam se rečene predložbe odrekao radi nemoći. Ako sam bio nemoćan, sada sam, Bogu hvala, zdrav; a da ćutim da nemogu vršiti častni čin, kojim su me ponudili, nebi po nikomu poručivao, nego bi sam čisto rekao mojim izbiračem: Hvala Vam jer mi jača sila nedopušta uresiti se žudjenjom čašću vašega zastupnika na saboru.
 
 – Nu sada velim: Ja se primam, i rieč koju sam jednoč zadao, neću je poreći, baš ako bi to kogod i želio; baš ako i njeki milosrdnici htjeli bi mi otvoriti put, da se uklonim izmišljenim pogibjelim, za kojim ja niti se bojim, niti hajem.
 
- Ja se dakle primam, a u vama će biti, častni izbirači, dati mi ili nedati vaš odvjet.
 
Neka vas pak ne grize duša, da ste pri izboru dali vaš glas čovjeku, koga nepoznajete, evo vam u kratko izkaz moga političkoga vjerovanja, na kom bi ja oslonio moje ponašanje na saboru:
 
Vjernost Kralju.
 
Čast i posluh zakonu, kao skrbniku i osvetniku medjusobnih prava i dužnosti.
 
Rodjen sred naroda, s kojim sam jedne čudi, jedne misli, jednog običaja i jezika, boriti ću se za sveto načelo Narodnosti, te ću svakom prigodom nastojati da se rasprostre, da se pridobije.
 
A odvud zakonito dolazi da ću tražiti da se narodni jezik uvede u sud i u nauk, što bi po naravnom redu i samo imalo sliediti; jer sam najčvršće uvjeren da kako nam nitko nesmije zaniekati narodno ime, tako nitko, ako je pravedan, nemože nam kratiti pravo da se u naših poslih služimo onim jezikom, koga nam je Bog postavio na usta, a koga nam su neprijatelji s progonstvom pritvrdjeli u naših srdcih.
 
Cienim da je dužnost svakoga zastupnika tražiti sa svom snagom, da njegovi zastupani budu što se može bolje upravljani; i za te nadzirati činovanje upravitelja, odkrivati pogrieške, predlagati popravke.
 
Svedjer ću glasovati s onimi, koji budu tražili dobro svoje otačbine, koje mu drago stranke bili.
 
Pomirenje, bratimstvo, čast tudjemu mnienju, biti će mi svedjer i na ustiju i u srdcu.
 
Ako pak smiedem posavietovati vas, moji prečastni, evo moga savjeta:
 
Dajte vaš glas onim koje ste dugim izkušanjem poznali da su vam prijatelji – da se brinu za vaše potrebe – da žele ukloniti ji.
 
 – Onim koji niti hlepe, niti teku za častimi i za platami, koji se neboje prietnje ili progonstva. – Onimi koji ciene poštenje više nego kruh, slobodu i nezavisnost više nego život. – Onim, koji čim vas ljube, slobodno vam u oči kažu zlo koje činite.
 
Ganite da vam vaši izbornici izkažu kako misle.
 
- Strogo ji nadzirajte dokle saborišu, pak ako zadju – prekorite ji bez milosrdja.
 
- Zastupnik nije milosrdja dostojan, jer ga nitko nesiluje da se primi težkoga bremena, a kad ga se je primio, ima ga nositi, stalo mu što ga drago.
 
- Ako klone, ili je ništarina ili podkupljenik, a svakako izdajica primljene oblasti.
 
Takovu zastupniku budi plaća pogrda i sramota.
 
                                                             U Tiesnom, mjeseca Kolovoza 1864.
 
                                                                                           Raimondi

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 17

17

Tri mandata zastupnika Raimondija

Nakon što je 3. travnja 1865. na sjednici zastupničke komore u Beču, na kojoj se odlučivalo o financijskim potporama za bogoštovlje u Dalmaciji, izostala takva potpora sinjskim franjevcima zbog, navodno, njihove nedovoljne vjernosti carskoj kruni, a iznesena i primjedba da pojedini zastupnici Dalmatinskog sabora imaju južnoslavenske težnje (…da bi prinieli van Austrije sredotežje jugoslavjanske kraljevine…da bi htjeli izpuniti svoje namjere van Austrije…), narodnjaci u Dalmatinskom saboru su se našli prozvanima te je nekoliko njih uputilo javno pismo vladatelju dalmatinskom baronu Lazaru Mamuli. Među njima i don Josip Raimondi:

Njegovoj Uzvišenosti baronu Lazaru Mamuli Vladatelju dalmatinskomu

V. Uzvišenosti!

Na novom saboru dalmatinskom ja sam izašao zastupnikom u jednom od onih zborova, koji pri lanskim izborom nisu stali sa vladine strane; zato sam i ja medju onimi, koje Nj. Uz. gosp. Državni popečitelj naznačio je u sjednici dneva 3. o. m. kano da traže van Austrije pretežnu točku novoj jugoslavjanskoj kraljevini. Odtole sliedi da sam prekoren kano odmetnik vjernosti, caru obetane, najprie u proslovu na moje izbirače, pak svećano potvrdjene na ruke predsjednika našega sabora. Rieči gospodina popečitelja, kako on sam otvorito veli, naslonjene su na izvješća, koja bi mu bila došla od Uzvišenosti Vaše.

Onakovom izjavom ja cienim povriedjeno moje poštenje, pak zato se obraćam k Vami, poštenomu mužu, da se iznese na svačje znanje sve što bi u mojih političkih mnienjih moglo biti protivna čuvstvu ustavnoga austrinskoga podložnika. Inače ću morati još jedan put sažaliti da se vjeruje izvješćem, koja dolaze do V. Uz. tko zna od koga tko zna zašto.

Ja se dičim što pristajem uz previernu protimbu, i što zastupam na saboru mnienje velike većine mojih izbirača, zato ino nenamieravam, ni želim, a zato niti se nebojim biti različita mnienja od onih, koji se krivo nazivaju slobodumni konservativci.

U slobodnoj državi, vladanoj ustavnim zakonom, nemnijem da je zločinstvo, ni izdajstvo, slobodno mnienje, otvorito izjavljeno i pošteno uzdržavano.

Ja ino ne želim, V. Uzvišenosti, nego da se mjesta dade istini, meni na jamstvo, i na jamstvo mojim izbiračem.

Čast mi je potpisati se s poklonom

                                               U Tiesnom, 14. Travnja 1865.

                                                         J. Raimondi

                                        zastupnik na saboru dalmatinskom

                                            (Narodni list, 22. travnja 1865.)

Don Josip Raimondi (1836.-1902.) tri puta je izabran u Dalmatinski sabor  i usko je surađivao s dr. Mihom Klaićem i don Mihovilom Pavlinovićem, prvacima Narodne stranke koja je pobijedila na izborima 1870. godine.

A na prvoj sjednici Sabora, u kolovozu 1870. postavilo se i pitanje o navodnim neredima i prijetnjama (najvjerojatnije autonomašima) koje su se dogodile u Tisnome navečer uoči izbora, a o čemu je bila obaviještena dotadašnja politička (autonomaška) vlast, Raimondi je rekao:

Prije večer došli su žandari s političkim povjerenikom, njih 15, jer je bilo prijavljeno da se svijet pobunio, kad se mislilo da se potoci krvi liju, svak je u ono doba spavao, a jedva se još u kojoj kući mogla vidjeti da svijeća gori. Sutradan su izbori podpunim mirom i skladom prošli….

U studenom 1872. godine u prvom čitanju se našao njegov prijedlog da se u Tisnome ustanovi okružni sud:

Molim Visoki sabor da podrži želju tišnjanske općine da se u Tisnome osnuje okružni sud koji bi bio ustanovljen za sadašnju Općinu Tisno sa Žirjem i Kaprijem koji pripadaju općini Zlarin te Pakoštanima i Vrgadom koji pripadaju općini Biograd… .

S jednog od zasjedanja Sabora, u rujnu 1874. saznajemo kako je don Josip Raimondi bio bolestan te je tražio da mu se omogući dopust od 15 dana što  mu je od zastupnika odobreno, a što je zanimljivo iste godine Tisno je ostalo bez liječnika pa je u prosincu, u listu Avvisatore Dalmato, Općina objavila natječaj za to mjesto. Recimo i to da je krajem godine Tisno dobilo i brzojav.

Početkom rujna 1877. godine Njegovo c. i k. apoštolsko Veličanstvo premilostivo se udostojilo da imenuje tiešnjanskog župnika u mirovini Don Josipa Raimondia, kanonikom kod zbornog kapitula u Trogiru.

Iste godine, na 16. zasjedanju Dalmatinskog sabora Raimondi je izabran za jednog od zamjenika prisjednika Zemaljskog odbora iz skupine vanjskih općina. Prigodom glasanja, od 15 cedulja na 13 je pisalo Raimondi.

Krajem siječnja 1877. godine Sabor je razmatrao i molbu Općine Tisno da se gradi put od Tisnoga do Šibenika, a usput spomenimo da je putopisac Emilio dr. Schatzmayer te godine zapisao da se u blizini uskog tjesnaca i pokretnog mosta nalazi malo ali bogato selo Tisno, glavno mjesto istoimene Općine.

Godine 1888. don Josip Raimondi bio je nadzornik trogirske škole, a 25. kolovoza 1895. splitski biskup Filip Nakić ustoličio ga je za opata i župnika Trogira.

Ovdje treba kazati kako je don Josip Raimondi možda najbolji primjer kako se velika većina talijanskih obitelji, koje su se doselile u Tisno, uklopile u način života Tisnoga i naroda koji tu živi.

 

 TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 18
 
18

Autonomaš Enrico Matcovich

U trećem sazivu Dalmatinskog sabora, 1867. godine, bilo je 26 autonomaša i 15 narodnjaka, a među zastupnicima našao se i Tišnjanin, autonomaš Enrico Matcovich koji je izabran u Starigradu na Hvaru kao kandidat vanjskih općina. 

Rođen je 15. srpnja 1836. godine u Vodicama gdje se njegov otac Giovanni doselio iz Šibenika i vršio sanitarnu službu. Majka mu je bila Antonia Alich. Njegov djed Pasqual, trgovac iz Šibenika, bio je oženjen za Luciju, sestru drugog tišnjanskog načelnika Petra Katunarića, koja je, kao udovica, umrla 1828. u 44 godini. Kako je već prije napisano, Petar Katunarić nije ima nasljednika pa je svoju imovinu u Tisnome ostavio Giovanniju Matcovichu, sinu svoje sestre, odnosno Enricovu ocu, koji se potom doselio u Tisno.

Iz vodičke matične knjige rođenih saznajemo kako se u obitelji Matcovich, dok su živjeli u Vodicama, rodilo još troje djece: Pietro (1838.-1841.), Maria (1840.) i Lucia (1842.) dok uz ime treće Enricove sestre Venturine (1843.) stoji da joj roditelji, Tonina (Antonia) Alich i Giovanni Matcovich, žive u Tisnome. Stoga možemo zaključiti da je Enrico kao 7-godišnje dijete došao s roditeljima živjeti u Tisno gdje mu se rodila još sestra Emilia (1845.) te braća Pietro (1848.), Paolo (1851.) i Mateo (1852.).

 

18 a

Članovi obitelji Matković pred svojom vilom početkom 20. stoljeća

Enrico se bavio novinarstvom. Godinu dana prije nego je izabran za zastupnika u Dalmatinskom saboru postao je urednikom autonomaškog lista Il Dalmata. Povodom njegovog izbora narodnjački Il Nazionale donosi vijest kako je Enrico dobio 455 glasova i to samo u Starigradu dok su se birači u gradu Hvaru suzdržali od glasovanja. Opovrgavajući to Il Dalmata, od 26. listopada, piše kako je njihov urednik dobio 11 glasova više, odnosno 466, a da Hvarani nisu izašli na izbore samo zato što su bili sigurni da će njihov (narodnjački) kandidat biti poražen.

Godine 1869. Enrico Matcovich, pod pseudonimom Bellumore, izdaje knjigu I nostri onorevoli (Naši časnici) u kojoj se osvrće na prva tri saziva Dalmatinskog sabora ali i opisuje neke od zastupnika kroz to vrijeme. Nekoliko rečenica napisao je i o sebi:

... Ja koji ga osobno poznajem, požalio bih se da ne zaslužuje sve dobro niti sve zlo koje se govori o njemu. Ako govori manji je od osrednjeg govornika, a što se tiče njegovog političkog uvjerenja, previše je poznato da bi se spominjalo…     Na kraju za sebe kaže da je jedan od rijetkih koji se nikad neće nagoditi (surađivati) s protivnicima.

O svom sumještaninu, zastupniku don Josipu Raimondiju piše kako je  u sabor izabran jer je bio samostalan (autonoman) ali da je svoja razmišljanja nakon nekoliko mjeseci promijenio. …On je u osnovi dobar vrag koji nema druge mane osim što dozvoli da ga izigraju lukaviji od njega. Darovit domišljatošću, ali je lišen snažne volje, ima perspektivnost ali mu nedostaje instikt za posao. Aktivan je ali ga se ne smije ometati u časnom popodnevnom odmoru…. Don Josip Raimondi bio je zastupnik za izbore: bio je aneksionist kontradikcije: bio je općinski tajnik, a bio je i župnik za duhovno zdravlje svojih ovaca – završava autonomaš Enrico svoja razmišljanja o narodnjaku don Josipu nakon njegovog prvog mandata u saboru.

Iz nekih talijanskih pisanih izvora saznajemo da je Enrico studirao u Padovi i da je 1859. godine kao dragovoljac sudjelovao u vojnom pohodu za ujedinjenje Italije te bio odlikovan za hrabrost. Nazivan dalmatinskim garibaldijancem isti izvori navode da je u srpnju 1866. godine bio uz Garibaldija u jednoj od bitaka u sjevernoj Italiji, međutim, to nije posve sigurno jer je već od ožujka te godine postao prvim urednikom zadarskog lista Il Dalmata i na tom mjestu ostao do 1872. godine.

Svoj život je posvetio pisanju, odnosno novinarstvu te je nakon Zadra otišao u Milano i neko vrijeme pisao za radikalni Gazzettino rossa dok ga u Split nije pozvao gradonačelnik Bajamonti gdje je uređivao autonomaški list L' Avvenire. Godine 1877. odlazi u Trst i pod njegovim vodstvom izlazi list L'Indipendente  koji je usmjeren kulturnoj i elitističkoj javnosti ali ubrzo postaje glasilom talijanskog iredentizma. Enrico je u Trstu ostao nekoliko mjeseci, a onda se ponovo vratio u Milano gdje se uz pisanje bavio prodajom knjiga. U Milanu je ostao do 1883. godine, a onda se opet vraća u Trst  gdje godinu dana vodi list Alabarda, a potom preuzima vođenje lista Il Mattino u kojem završava svoju novinarsku karijeru.

Enrico Matcovich preminuo je u prosincu 1892. u Trstu, a tom prigodom,  u nekrologu svom prvom direktoru, L'Indipendente ga opisuje kao osobu nemirnog duha, neobičnim tipom i pustolovom.

Već smo spomenuli kako je Enrico imao braću, a jedan o njih, Pave, sagradio je 1903. godine vilu u kojoj je danas ljekarna. Iznad ulaznih vrata stoji natpis na latinskom Parva, sed mihi apta (Malena, ali meni prikladna).

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 19

19

Narodnjaci preuzimaju Općinu Tisno

Izbori za Dalmatinski sabor, bez obzira na ne baš demokratski izbor zastupnika, donijeli su i mogućnost da širi sloj ljudi pokaže svoju političku opredijeljenost koja je, zapravo, značila nacionalnu privrženost. Također, doprinijeli su i buđenju narodne svijesti pa nakon općinskih izbora 1865., narodnjaci dobivaju većinu u Splitu, Makarskoj, Dobroti, Budvi, Novom u Kotorskoj Boki, Zatonu i Trpnju na Dubrovačkoj straniKorčuli i Hvaru, Šibeniku i Tisnome, Biogradu i Rabu (Narodni list, 16. rujna 1865.).

Imajući većinu narodnjaka u Općinskom vijeću, tadašnji načelnik, umjereni autonomaš, Krste Cervella, na sjednici održanoj 6. kolovoza 1865., upitao je vijećnike na kojem bi se jeziku trebale održavati rasprave. Većina je odgovorila „na našem“ što je značilo na hrvatskom.  O tome izvještava desetak dana kasnije i zadarski Il Nazionale koji piše da je za ovu odluku bilo 29 od 36 vijećnika.

Odlukom Ministarstva trgovine u Beču u Tisnome je, u prosincu 1867.,  otvoren poštanski ured, a prvi upravitelj je bio Vinko Mazzura. Pošta je bila smještena u Mazzurinoj kući kod crkve sv. Roka, odnosno kod roze“ (bočata voda).

Korografskom rječniku Italije (Dizionario corografico dell'Italia) izdanom u Milanu 1869. godine čitamo kako je Tisno općina u Dalmaciji u okrugu Zadar i kotaru Šibenik koja ima 6981 stanovnika što uključuje glavno mjesto i njegova sela. …Glavno mjesto je selo smješteno na otoku Murteru, vrlo brdovito i ne baš plodno, a od raznih sela na kopnu treba spomenuti Zlosella (Pirovac), Trebocconi (Tribunj) i Vodizze (Vodice)

Tisno je te godine, zajedno s Dazlinom i Dubravom, brojilo 1307 stanovnika.

Tri godine kasnije (1872.) na području Općine Tisno, kojoj su pripadali mjesta na otoku Murteru, zatim Pirovac, Dazlina, Putičanje, Vodice i Tribunj bilo je 1538 kuća u kojima su stanovala 6963 stanovnika  od čega je muških bilo 3439, a ženskih 3524. Svi su bili rimokatolici osim četvorice koji su pripadali grčko istočnoj religiji.

U to vrijeme (početkom 70-ih) načelnik Općine bio je Kažimir Salamun, a prisjednici Martin Čorkalo, Ivan Glamoč, Josip Marinović, Julio Vidović i Ante Rozza dok su u Općinskom vijeću sjedili Krste Cervella, Dr. Federico Draganić-Verenzio, Josip Erak, Melkior Ferrari, Grgo Fržop, Jure Jakovčev, Ivan Jugov, Biagio Jukin, Nediljko Juraga, Šime Juraga, Mihovil Ivas, Andrija Kovačev, Ante Markoč, Toma Markoč, Ivan Mazzura, Božo Nikas, Toma Mudronja, Šime Periš, Paškval Rozza, Filip Skočić, Bartol Šparica, Josip Šprljan, Ante Unić i Šime Vukman. Tajnik u općini bio je Jakov Alborghetti, a općinski liječnik Bartol Lugher.

Župnik Tisnoga i ujedno dekan tišnjanskog dekanata bio je don Ante Mazzura, a njegov brat Frane voditelj poštanskog ureda. Postojala je i muška škola koju je pohađalo 44 učenika (godinu ranije 67), a učio ih je Ante Dujšin. Tisno je imalo i žandarmerijsku postaju s 5 žandara i voditeljem Ivanom Klemenčićem kojeg je zamijenio Angelo Misson. Lučki inspektor je bio Lorenzo Rossi, a carinski službenik Girolamo (Jere) Zanini koji je 1875. najvjerojatnije zamijenio Rossija jer se te godine on spominje kao lučki inspektor. Godine 1876. općinski liječnik bio je dr. Luigi Czerwenka.

Luigi Maschek u svom priručniku za Dalmaciju (Manuale regno di Dalmazia) iz godine 1875. piše da se na pokretnom mostu u Tisnome nalazi željezni feral na visini 6 metara od mora i da je vidljiv na udaljenosti od dvije milje koji je aktiviran dvije godine ranije. Isto se navodi i 1879. godine u priručniku Svjetionici i lampioni na obalama Sredozemnog mora (Fari e fanali sulle coste del mare Mediteraneo).

Stanovništvo se početkom 70-tih godina pretežito bavilo poljoprivredom (maslinarstvom i vinogradarstvom) te stočarstvom što se vidi prema podacima iz  1872. godine kad je na području Općine bilo 320 konja, 288 mazgi, 677 magaraca, 5087 ovaca, 2330 koza i 150 grla krupne stoke.

Kad smo već kod poljoprivrede i vinogradarstva kažimo kako je sredinom 19. stoljeća tišnjansko vino marašćina bilo jako cijenjeno. Naime, na prvoj dalmatinsko-hrvatsko-slavonskoj gospodarskoj izložbi, održanoj u kolovozu, rujnu i listopdu 1864. godine u Zagrebu, među zastupljenim vinima našlo se i tišnjansko vino. U kasnije izdanoj knjizi, pod naslovom Prva izložba dalmatinsko-hrvatsko-slavonska… stoji:

… U Dalmaciji imade preko 50 vrstih groždja, a izmedju vinah dalmatinskih glasovita jesu: malvasia dubrovačka, omiški muskat, marašinsko vino kod Šibenika…

A da je ta marašćina s područja Tisnoga doznajemo iz talijanskog prijevoda knjige: ...la Malvasia di Ragusa, il Muscato d'Almissa, la Maraschina di Sebenico, di Stretto (Tiesno)… .

No, vratimo se u već spomenutu 1872. kada zadarski list Gazzeta dei Tribunali, u broju od 30. travnja, donosi tekst o potrebi osnivanja Okružnog suda u Tisnome. U tekstu se obrazlaže ta potreba i navodi kako je glavni prioritet, a na koji Vlada mora obratiti pozornost, brže izvršavanje pravde. Također, među ostalim, napominje se da Općina Tisno s preko 6000 duša ima više stanovnika od Risana, Hvara, Raba i Paga, a nešto manje od Kistanja, Skradina, Orebića, Vrgorca i Visa koji sud imaju.

Međutim, sud u Tisnome nije tada osnovan već tridesetak godina kasnije.

 

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 20

20 t

Tišnjani jednoglasni kad je u pitanju dobrobit domovine

Početkom veljače 1873. godine u Il Dalmati izlazi kratka reportaža pod naslovom „Od Zadra do Šibenika“ (Da Zara e Sebenico) u kojoj pisac, među ostalim, iznosi svoje osobne dojmove o Tisnome ali i njegovim stanovnicima. Autor reportaže, na ovoj ruti, putovao je parobrodom s tek oženjenim prijateljem čije ime nije želio spomenuti, a koji je, sudeći prema dobrodošlici koju je imao u mjestima Općine Tisno, najvjerojatnije, bio poznati i omiljeni visoko rangirani austro-ugarski političar ili vojni zapovjednik.

…Krenuli smo iz Svetog Filipa i Jakova i stigli za dva i pol sata u Tisno.

Tisno je, kako mu ime kaže, usko i nastalo je u dolini na obali, u tjesnacu između brda spojenih pokretnim mostom poput onog u Trogiru. Pred njim su Murter i Betina, a nasuprot je Pirovac… Na leđima nosi Gospu od Karavaja, a iza leđa  je selo Jezera… I sva ta sela na našem putu i po našem dolasku svečanim su pucanjem sudjelovala u našoj radosti…

Tisno je nacionalno s izuzetkom samo četiri obitelji, a ipak su svi, i građani i seljaci, bez razlike, poredali se na pristaništu i na mostu da nas dočekaju. I svi su nas, bez premca, primili s ljubavlju i srdačnošću.

Dopustite mi da ovdje iznesem svoje mišljenje koje, vjerujem, dijeli i moj prijatelj. Od srca zahvaljujem stanovnicima Murtera, Betine, Pirovca, Jezera, a najviše onima iz Tisnoga za sve one srdačne nastupe i iskrene demonstracije prema njemu koje će mu ostati urezane u srcu i koje vrijede dvostruko više nego iz rodne mu zemlje, a od zemlje koja ima političke osjećaje potpuno suprotne njegovim.

Pisac dalje kaže kako stranac u Tisnome ne može primijetiti nikakvu razliku između ljudi ili političkih stranaka. Svi su jednoglasni kad je u pitanju dobrobit domovine.

 …Nema rivalstva ili mržnje…Kad bi svi bili takvi tada bi se vratili u dobra stara vremena kad smo svi bili braća i svi jednako mislili…

Autora ove reportaže zasigurno je dojmio boravak u Tisnome stoga ne čudi, kad dalje kaže, da ga je napustio srcem punim čežnje i naklonosti.

A tu naklonost prema Tisnome potvrdio je pri kraju reportaže kad je uspoređujući Šibenik i Tisno napisao.

… Praveći usporedbu između Šibenika i Tisnoga, bez mržnje i predrasuda, prvi ima puno naučiti od drugog, a ako Tisno dobije Sud, ono će nadmašiti u svakom pogledu obližnji Šibenik…

Na lokalnim izborima, krajem 1873. godine, Općinu ponovo preuzimaju narodnjaci, a za načelnika je izabran narodnjak Josip Marinović.

Osvrnuvši se na ovakav ishod izbora autonomaški list Il Dalmata sredinom siječnja 1874., među ostalim, piše:

Općina je osnovana u takozvanom nacionalnom smislu s nepismenim načelnikom i petoricom vijećnika (prisjednika) vrijednih njemu…

…Bivši načelnici Cervella i Salamun i gospoda Banchetti, Bujas, Glamoč, Raimondi (Giovanni?), Jajac i Matković koji su cvijet stanovništva Tisnoga, svi stoje  po strani ali njihov utjecaj će paralizirati namjere onih koji budu htjeli loviti u mutnom… .

List „Katolička Dalmacija“ (La Dalmazia Cattolica) 28. veljače 1874. donosi vijest da su zasjedali novoizabrani članovi Općinskog vijeća Tisnoga i načelnik Josip Marinović, a među izabranim vijećnicima bili su i betinski župnik don Petar Bilić i pirovački don Krste Bukić. Ovaj potonji je predložio da se nastavi sa strogošću zakona protiv bogohuljenja koje je u svakom pogledu nepoželjno javnom moralu.

Pridružujući se još nekim općinama u Dalmaciji, sa sjednice je upućen i dopis u Beč kojim se traži da se u gimnazijama u Dalmaciji uvede hrvatski kao nastavni jezik.

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 21

tisno1895

Općina Tisno u obrani Šibenske biskupije

Početak 70-ih godina 19. stoljeća obilježen je ispražnjenom stolicom šibenskog biskupa, čak što više, postojale su i sumnje da će se ukinuti Šibenska biskupija pa je tim povodom tišnjansko Općinsko upraviteljstvo uputilo pismo Austro-Ugarskom caru i kralju Franji Josipu I kojeg je, 7. lipnja 1874., objavila i La Dalmazia Cattolica. Ove novine su izlazile pretežito na talijanskom jeziku, a dopis Tišnjana u cijelosti je objavljen na hrvatskom:

Svietla Kruno!

Pravednost jest temelj kraljevina; a liepom slogom medju pucima, koje iskrena ljubav veže svomu Kralju, i kraljevine se održavaju i rastu.

A kad se znamenovanje pravednosti zanepoznade; kada, zanemarivši vječnu pravednost, stvara se njeka nova uvjek promienljiva; kad mjesto sloge medju pucima uspostavlja se gospodstvo jednoga nad ostalimi; kraljevina razdieljena u obrani povlastica i prava, pomućena novoskrojevimi i neodosliednimi načeli,mora da oslabi i iznemogne.

I godine 1871.  i tekuće 1874. carevinsko vieće u Beču odluči ukinuće dviju Biskupija katoličkih u Dalmaciji. – Koji je tomu uzrok? koja li svrha? – Uzrok prividni prazna štednja; svrha bistra slabljenje katoličanstva.

Evo ima dvie godine da biskupska stolica u Šibeniku praznuje; sumnja raste medju katolicima, da ju se kani žrtvovati, uništiti.

Sabor dalmatinski jurve jednodušno ustade da naglasi i utvrdi potriebu sadašnjega broja Biskupija u pokrajini;  jurve obćine Šibenska, Trogirska i Skradinska, gdjeno stanuje većina pučanstva Biskupije Šibenske, odlučno obraniše i zamoliše njezin obstanak.

Ima li se želja narodna uvažiti?može li ju se obezcieniti, odbaciti?

Biskupija Šibenska jest sastavljena od četiri malo ne ciele prijašnje biskupije, Kninske, Skradinske, Šibenske, Trogirske; broji više od 70 000 stanovnika. Ako početkom ovoga stoljeća, kadno u Dalmaciji bijaše za treći dio manje pučanstva, mogaše četiri biskupije obstajati; pokle u jednu biše sdružene; jeda li je prilično da se i ta jedna digne; te grad Šibenik i ovi sjaj izgubi koji ga za šest viekova resaše, kao što za šest viekova carska kruna resi uzmnožnu obitil Vašega Veličanstva? Jeda li je dično za škrtu štednju od dvie tri li hiljade forinta ogorčiti 70 000 pučanstva koje novcem svojim i krvlju državi pomaga? Lišiti ga veoma čučene duhovne utjehe; nadariti mu viernost i sinovlju odanost poruganjem, potlačenjem?

Obćina Tiešnjanska ima pouzdanja u odlučujuću blagonaklonost okrunjenoga svoga Kralja; razumi medjaše zakonodavnoga vieća, štono je slobodan stvor Vašega Veličanstva; čuti teško čudnu igraliju kojom se izsmiehavaju uvjerenja katolika koji su i tako jedini stup ukupne Carevine. Može li Vaše Veličanstvo dopustiti da pouzdanje uvjek viernih podložnika oslabi? da se red i u svjetovnih i u božanstvenih stvarih izvrati? hoće li blagoslovljena ruka miloga našega Katoličanskoga Kralja i Cara, koja to skoro za 25 hiljada grčko istočnih Kotorana novu Biskupiju naredi, podpisati, bez privoljenja svete Stolice, protiva pučkoj potriebi i želji, ukinuće trostruko više napučene katoličke Šibenske Biskupije?

Vieće obćine Tiešnjanske ponizno prosi i nastojno pita obstanak Biskupije Šibenske, tvrdo držeć da je to isto želja plemenitoga Srca Vašega Apostolskoga Veličanstva, da je i to jedan uvjet zadovoljenju naroda, i dugotrajnomu cvatu Austro-Ugarske Carevine.

Tiesno, 24. svibnja 1874.

Preponizni i vierni podložnici Općinsko Opraviteljstvo

J. Marinović, načelnik

Prisjednici: I. Jakovčev, J. Šprljan, M. Čorkalo, T. Markoč, I. Papeša

Nakon kratke biskupijske krize, koja je potrajala nekoliko godina, 1875. za šibenskog biskupa izabran je Josip Antun Fosco te je zaređen u svibnju 1876., a biskupsku čast je obnašao do 1894. godine.                     

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 22

22t

Narodnjačka općina Tisno za spomenik autonomašu Nikoli Tommaseu

Već prije spomenuti Šibenčanin Niccolo Tommaseo, dalmatinski i talijanski književnik, jezikoslovac, esejist, novinar, političar, autor  brojnih djela na talijanskom i hrvatskom jeziku, preminuo je u Firenzi 1. svibnja 1874.  u 72. godini. Bio je i najpoznatiji autonomaš svojega vremena ali cijenjen i od narodnjaka što dokazuje i sljedeći primjer. Naime, odmah nakon njegove smrti u Šibeniku je pokrenuta inicijativa da mu se podigne spomenik u što se uključila i narodnjačka Općina Tisno. A kako je bilo na sjednici Općinskog vijeća općine Tisno, održanoj 4. srpnja 1874. , kad se raspravljalo o tom pitanju, čitamo desetak dana poslije u listu Il Dalmata iz pera tišnjanskog dopisnika:

Tisno, dne 4 srpnja.

Nečuveni primjer. Dočim, nesamo u Dalmaciji, koljevka neumrlog Tommasea, doli po cielom izobraženom svietu, slavi i štuje se ime glasovitog i uzvišenog Dalmatinca, ota slava ovdi mu je uzkraćena.

Čujte! Danaske bi sjednica obćinskog vieća te potle dugog pretresanja raznih predmeta dnevnog reda, gosp. Načelnik Marinovich u malo, ali vrućim riećima, izkaza što se po Dalmaciji i vani radilo i sveudilj radi se, za sve to većma proslaviti slavno ime Tommasea, i umoli vieće nek uoblasti i ovu obćinu da se sdruži s ostalim izobraženim svietom te priteće s malenom žrtvom, k podizanju spomenika, na slavu vječitog muža.

- Rieči Načelnika ganule su i živo dirnule dobromisleće viećnike i dadu povoda gos. K. Cerveli da podnese predlog.

Vidivši tisne novčane okolnosti ove obćine, nek se udiele u tu svrhu 50 fior. iz blagajne sveukupne obćine.

Petdeset forinta! Kad je čuo prisjeda (noto in Giudea) Šperljan, kao izvan sebe, namrgodi lice, oči i izkesiv zube skoči: Što, petdeset forinta da se dadu za Tommaseov spomenik? Aja! Tomu se protivim. Čemu je on zaslužio? Ako li je mudar bio to je za se bio; pa nije se tomu ni čuditi, jer tako ga Bog nadario, dakle slava Bogu a ne njemu tudje.

-  Da pobije ovakovi nesmodni sud o Tommaseu, digao se gosp. Salamun bivši načelnik, i spazi da Tommaseo je bio velik čovjek, kakvih majka ne radja tako lahko; da njemu današnji viek napredka i prosvjete mnogo je dužan, buduć  pokojnik dao 190 djela na svietlost vieka, kao: Povjestničar, dušoslovac, državoslovac, politik i napokon kao pobožan kršćanin; dakle da i zaslužuje jednu vanrednu slavu i štovanje sa strane svega izobraženog svieta, a ponajviše od majke Dalmacije.

Ali namjesto da ove rieči Salamunove opomene Šprljana vulgo „posji perac“ to njemu bi uzrokom da izgubi i ono jole pameti što u šupijoj tikvi mu zaostalo bilo, te prihvati u svojoj neumitnosti: Možda Tommaseo je bio višjeg staža negoli ja ali koliko drugih ima na svietu što su višji od njega, a što se tiče drugog, neznam baš za stalno, dali je on toliko zaslužan.

Ovo nerazborito sudenje o proslavljenom mužu, buduć da mračnjak k mračnjaku ide, privuče k Šprljanu njekoliko njemu prilični, tako da pri glasovanju, predlog Cervele, osta u manjini.

Sad, sav zadovoljan u svojoj zlobnoj duši, misljaše jadan da je njekakvu veliku pobjedu obdržao, ali ti mu brzo čemerom posta radost ota.

Načelnik ustade na obranu i da iztumači, onim zasljepnikom što se povuklo bilo za njim, velike zasluge pokojnog muža; tako da pri predlogu Načelnika, da se udieli iz novca odlomka Tiesno 25 forinta, a i kod onog M. Jakovčeva, da na ime Betine-Murtera dade se 10 forinta za spomenik Tommaseov dobi se asolutna većina. (Samo su vijećnici iz Vodica bili protiv.)

Dočim „slava“ kličemo Načelniku i Jakovčevu i manjini Vijećnikah što hrabro i sviestno obiše napadanja jednog glupea, nemožemo za dosta prečuditi, kako ostali Viećnici Vodički nisu se ugledali u primjer Načelnika i Jakovčeva da poprave što njihov zastupnik i glavar okalja.

- Ali možda oni htjedoše dokazati njihovom tvrdokornošću, da u Vodicama ne poznaju se, dapače  niti se kada čula uzvišena djela Tommasea, ovog neumrlog sina slave i ures Dalmacije, i tako svietu pokazati na kom su stepenu izobraženosti u istini, slava im.

Što se Šprljana tiče, mi se njemu nečudimo jer navika je njegova crniti i protiviti se plemenitim djelom… .

Spomenik Nikoli Tommaseu podignut je u Šibeniku dvadesetak godina kasnije, odnosno 1896. godine, a otkrio ga je tadašnji šibenski gradonačelnik i narodnjak Ante Šupuk. Nalazio se na mjestu današnjeg spomenika Petru Krešimiru IV. , a srušili u ga nepoznati počinitelji 1945. godine.

Iz gornjeg teksta može se zaključiti kako tadašnji načelnik Općine Tisno Josip Marinović i nije bio toliko nepismen kako su ga opisivali tišnjanski autonomaši pri njegovom izboru i preuzimanju Općine u narodnjačke ruke.

 

 TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 23

 23

Car i kralj Franjo Josip I. u Tisnome

U kolovozu 1874. godine Brzojavno ravnateljstvo iz Zadra uputilo je Općini Tisno dopis u kojem traže da bude na ruku povjerenicima koji će postavljati brzojavnu žicu (vod) ispod mosta. Do kraja te godine brzojavni ured je i uspostavljen ali se Općina morala obvezati da će prostor za ured biti besplatan (Avvisatore Dalmato).

Nekoliko mjeseci kasnije, odnosno 15. travnja 1875., na svom obilasku Dalmacije, car i kralj Franjo Josip I. posjećuje Tisno gdje ga dočekuje tadašnji načelnik Općine, narodnjak Josip Marinović.

   

 nacelnikjosipmarinovi23

Načelnik Josip Marinović

U najavi njegovog posjeta, o čemu izvještava zadarski Zemljak 7. travnja, stoji kako će cijelo mjesto biti ukrašeno zastavama, tepisima na prozorima i maramama te da će Njegovo Veličanstvo dočekati svi stanovnici, a da će ga na odlasku, do granica Općine, ispratiti 200 brodova. Također, u najavi piše, kako će ga uz općinska uprava do Šibenika pratiti i jedna gajeta s posadom od 6-8 žena koje će, u slavljeničkoj nošnji, sudjelovati na regati u Šibeniku.

A kako je protekao carev posjet Tisnome čitamo u istom listu 17. travnja:

…U Tisnome se, Njegovo Veličanstvo, udostojalo iskrcati na obalu i otići u općinsku kuću. Ulaz, odnosno zid bio je obložen bršljanom… U prolazu je Njegovo Veličanstvo zastao da rukom osjeti je li to prirodni fenomen ili umjetnost i iznenadio se realizacijom ukrasitelja koji je znao tako dobro oponašati prirodu. Na trgu ispred općine igralo se duplo kolo koje je promatralo Njegovo Veličanstvo. Prvo su kolo igrale 24 seljanke odjevene u crno i plešući posipale Njegovo Veličanstvo cvijećem, a drugo su igrale ostalih 36 odjevene u grimiz sa spuštenim pletenicama preko ramena.

Njegovo Veličanstvo posjetio je školu i prisustvovao nastavi te naznačio predmete u kojima je želio čuti učenike i izrazio zadovoljstvo učiteljem. Na odlasku iz luke broj brodica, koji su pratili njegov jedrenjak, bio je toliko veliki da nije mogao isploviti dok se nisu udaljile….

Raspuštanje općinske uprave

U drugoj polovici 70-tih godina kao porotnici sudbenog dvora Zadarskoga spominju se tišnjanski posjednici Andrija Banchetti pok. Vincenza, Martin Čorkalo, Josip Marinović, Kažimir Salamun, Stjepan Čiović, Šime Fulgosi, Ivan Glamoč, Toma Jajac, Antonio Raimondi te trgovac Josip Gelpi.

Krajem 70-tih godina dolazi do raspuštanja tišnjanske općinske uprave. Autonomaši tumače kako je do tog došlo radi nesposobnosti načelnika Marinovića, a narodnjaci kako je pokrajinskoj vlasti bila „trn u oku“ narodnjačka općina. Za vladinog povjerenika do izbora imenovan je Lovro Mazzura da bi na izborima 1882. za načelnika bio izabran njegov brat Josip.

Josip Mazzura izabran je za načelnika i tri godine kasnije (1885.) .

Autonomaški list Il Dalmata će 29. travnja 1885. objaviti članak u kojem se kaže da je to bila pirova pobjeda iz razloga što je Mazzura morao zatražiti podršku Jose Šprljana iz Vodica i od Josipa Marinovića.

 ...Od onog dobro poznatog Šprljana kojeg je i sam Mazzura osudio za bojkot općine kao i od onog Marinovića koji je, ne govoreći o drugim činjenicama, naredbom namjesništva bio razriješen položaja načelnika. Svatko tko poznaje situaciju u Tisnome moći će prosuditi moral te povezanosti između ljudi koji su se uoči izbora međusobno srdačno mrzili i prezirali….

U nastavku teksta govori se o pritisku, nasilju i uznemiravanju birača od Mazzurinih pristaša pri glasovanju te o zastrašivanju onih koji su svoj glas htjeli dati autonomašu Matcovichu:

…a bilo je i svećenika koji su čak s oltara napadali poštenje ili ugled ljudi oštro ih optužujući za ateizam i nereligioznost…

Nakon što pisac teksta konstatira da za uspjeh, postignut ovakvim sredstvima, treba imati hrabrosti proslaviti ga kao pobjedu, napominje i to kako će nesposobnost onih koji će vladati Općinom dovesti do toga da će se komunalni troškovi povećati u nedogled te sa žaljenjem konstatira kako Vlada još ne vidi opasnost ili štetu od koje Provinciji prijeti vladanje Starčevićeve stranke… .

        

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 24

24t

Autonomaši omalovažavaju narodnjačku općinsku upravu

Koliko je tišnjanskim autonomašima teško pala ponovna pobjeda narodnjaka na izborima 1885. govori i činjenica što je dopisnik Il Dalmate iz Tisnoga u nekoliko idućih brojeva lista, a osvrćući se na izbore, omalovažavao izabranog načelnika i moguće njegove suradnike pa u svibnju 1885., u broju 35 piše:

… Koliko je mučno Mazzuri ostaviti sjedište načelništva, reka bi da se šnjim vjenčao… i da nebiaše neuljudnog druženja, crnih kabanica, pečene janjetine, novaca, bedasti obećanja, Mazzura morabi pripasat preljaču pak opet u svoju tvornicu… Tu je pisac članka očito mislio na proizvodnju svijeća, odnosno voštarnicu koju je imala obitelj Mazzura.

Međutim, kako dalje navodi, od Mazzure ih više plaši osoba sadašnjeg prvog obćinskog prisjednika budeli opet potvrdjen, jer tri godine prošaste njegovog vojevanja u obćini nije ima u glavi neg sedam, govorimo sedam, zubi, al dan danas dobavi ostalih dvadeset i pet tojest cjelu zubnjaću skojom će nas klati ko divlji vuk… Pretpostavljamo da se ovdje radi o Roku Oradi.

U članku kojeg je pisao u oči Spasova, nekoliko brojeva kasnije, dopisnik načelnika Josipa Mazzuru naziva čudnovatom osobom, a dotakao se i Šimuna Alborghettija zvanog flagellum Dei (Bič Božji) koji bi trebao biti potvrđen za općinskog tajnika, a za kojeg kaže da je dogrdio i slici sv. Martina koji je zdvora ove obćinske dvorane U broju 48 rečenog lista, pak, osvrnuo se na to da načelnik ne može naći ni prvog ni drugog prisjednika:

... Pasqualin pahvaljuje, jer da se je zadovoljio kroz ove tri godine i niekoliko mjeseci; - Glamoč neće, jer da ima svoga posla, a navlastito pripravljat suhe loze za svog paripa! – Salamun takodjer ima svog posla: njušiti radiku: - Rajmunda neće zašto, da je Talijanaš te se boji da mu ne uduši Lisicu: - Orade kruto se boji jer da će piliti u Blagajnu isto ko zmija u jaja!....Malo da nezaboravi majmunsku obrazinu. Obratova. A štoje od njega?he! Ljuljase u škipu, pa i nebise bilo čuditi da se opeta zamrsi a potlači svoju besidu… Jadan Beppo – završava dopisnik tekst misleći na načelnika Josipa Mazzuru.

Nakon što su se općinske službe formirale, u broju 89 Il Dalmata se „dohvatila“ financijske situacije u Općini i financijskog Odbora u kojem su, kako piše, dva nepismena pojedinca i polupismeni Antonio Obratov.

Vodičani i Murterini traže odcjepljenje

Na izborima u lipnju 1889. za načelnika je po treći put izabran Josip Mazzura. Međutim, ovi izbori, za koje nije bilo sumnje da će na njima narodnjaci odnijeti pobjedu, nisu prošli u „borbi“ s autonomašima već u međusobnim razmiricama narodnjaka.

Vodice, zajedno s Murterom i Betinom, smatrajući kako ih je po broju stanovnika više, tražili su da imaju i više vijećnika dok je Tišnjanima većina u Vijeću bila važnija od mjesta načelnika i došlo je do zlouporabe i nepriznavanja „punomoćnica“ koje su birači trebali imati prigodom glasovanja.

… Pri ovoj borbi Tiešnjanska gospoda najviše računala na neslogu Vodica. Mjesto ogromno, a u neprestanoj zadjevici: stari veterani Šprljan, Markoč, Roca da izkopaju oči jedan drugome; Mačukati, Lasani, Srdarovi, Slade tobože su talijanske stranke; pa sto drugih zadjevica…

Ishod izbora bio je na strani Tišnjana, a svoje nezadovoljstvo Vodičani i Murterini (s Betinjanima) iskazali su tražeći odcjepljenje od Općine Tisno i formiranje svojih Općina. (Katolička Dalmacija, 15. srpnja 1889.)

Iz jednog pisma upućenog Zemaljskoj vladi u Splitu, kojeg su 32 godine kasnije (1921.), u ime Odbora za osnivanje Općine Murter, potpisali Ive Juraga pok. Mate i Šime Skračić pok. Andrije, saznajemo kako je 30. kolovoza 1889. u Murteru održan seoski zbor mještana Murtera i Betine na kojem se tražilo osamostaljenje. Zajednički zbor održan je i nekoliko mjeseci kasnije, odnosno 13. siječnja 1890., na kojem je čak postignut i dogovor o općinskoj upravi ukoliko dođe do novoformirane Općine.

U svojim željama i traženjima za osamostaljenjem Murter i Betina nisu uspjeli ali Vodice jesu te su se 1891. godine odcijepile od Općine Tisno. Ovdje treba napomenuti kako su Vodičani i u listopadu 1874. godine , dopisom Dalmatinskom saboru, prvi put zatražili formiranje vlastite općine (Avvisatore Dalmato, 10.listopada 1874.).

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 25

25

Ulje jeftinije od vina, a prerada potrajala do svibnja

Prema popisu stanovništva od 31. prosinca 1890., a kojeg je izdala statistička središnja komisija u Beču 1894. godine, na području Općine Tisno (prije odvajanja Vodica) bilo je 1888 kuća u kojima je živjelo 8729 stanovnika od kojih je bilo 4444 ženskih i 4285 muških stanovnika.

U Tisnome je tada bilo 326 kuća i 1451 stanovnik (ženskih 753, muških 698), a u Dazlini je u 14 kuća živjelo 86 stanovnika s istim brojem ženskih i muških. U Dubravi je, također, bio isti broj kuća kao u Dazlini ali sedam stanovnika više, a jedan muški stanovnik manje od ženskih. Na Ivinju je bilo šest kuća i 33 stanovnika od kojih 15 muških i 18 ženskih dok se jedna kuća nalazila i u Gračini (Rastovac) bez zabilježenih stanovnika.

Broj stanovnika u ostalim mjestima tadašnje Općine Tisno:

Betina 1139 (Selo 1058, Zdrače 81), Jezera 610, Murter 1420 (Selo 1176, Hramina 244), Tribunj 674 (Selo 625, Sovlje 31, Trnkuća 18), Pirovac 1113 (Selo 919, Putičanje 100, Slakovac 42, Škriline 42, Varoš 10) i Vodice 2110 (Selo 2019, Dražice, Kozara, Poljičkov brig 13, Pišće 33, Rakitnica 9, Stajice 18, Vrbica 18).

Prema tom popisu na području Općine bila su četvorica stanovnika grčkoistočne vjere (tri u Vodicama i jedan u Tribunju) dok su se svi ostali izjasnili kao rimokatolici. Također, 8689 stanovnika je navelo da im je jezik kojim se služe  hrvatski, a tridesetorica da im je to talijanski i to njih devet u Tisnome, osam u Pirovcu, po petorica u Murteru i Betini te trojica u Vodicama.

Prolazeći tih godina Murterskim kanalom, Giuseppe Modrich će u svojim Bilješkama i uspomenama s putovanja (Torino-Roma 1892.) zapisati:

…U visini Tisnoga vide se stabla maslina, badema, smokava, a nekoliko se otočića izdiže iz zaljeva. Tada kanal prestaje, a pogled se pomiče prema jugozapadu, prema obalama Italije, prema širokom moru… .

U godini kad je tiskan ovaj putopis (1892.) ponovio se dobar urod maslina poput one iz 1884. kad je prerada ulja na otoku potrajala do svibnja i kad se ulje prodavalo jeftinije od vina (!). (K. Juran).

Tih godina u Dalmaciji je postojalo Poljoprivredno društvo kojeg su članovi bili i Tišnjani: prof. Pave Matković, Jere Obratov, Petar Matković, Mate Matković, Andrija Banchetti, Frane Pasqualin, Ivan Piljac, Giulio Pasqualin, Kažimir Salamun, Frane Gelpi i Frane Salamun. (L'economista, 10.2.1895.)

Obitelj Mazzura

Tijekom 19. stoljeća obitelj Mazzura, kao jedna od najbogatijih i najutjecajnijih obitelji, dala je veliki doprinos životu Tisnoga, a pripadnik ove obitelji dr. Šime Mazzura ostavio je dubok trag u hrvatskom novinstvu, odvjetništvu i politici na kraju 19. i početkom 20 stoljeća.

Povijest tišnjanske obitelji Mazzura istraživao je Zagrepčanin Milovan Buchberger koji je svoja saznanja objavio u kulturnom magazinu Gordogan 2015. godine pod naslovom Skice za portret tišnjanske porodice Mazzura, a kojima se u većem dijelu koristimo.

Prvi iz ove obitelji spominje se Luka Macura koji se oko 1740. godine iz Kistanja doselio u Tisno i oženio Tišnjanku iz obitelji Marov preuzimajući uz svoje i ženino prezime.

On je imao sina Vitu koji se u siječnju 1767. oženio Matijom Mijch (Mić) s kojom je imao četvero djece. Sinove, Šimu (r. 1768.) i don Josipa (1776.-1848.) te dvije kćeri, Ivanu, udanu Šimat (1774.- 1848.) i Anicu (r. 1789.).

Šime Mazzura (djed dr. Šime) vjenčao se 1797. s Anticom Olivari i imali su troje djece, Ivana (1807.-1876.), te Matiju i Justinu.

Već krajem 18. stoljeća obitelj Mazzura u posjedu ima veliki broj vinograda i maslinika, kasnije i malo brodogradilište na Ratu (današnji trg Marka Stegića Hrge), a don Josip uvodi obitelj i u ribarstvo.

Poslovni i društveni uspjeh ove obitelji započinje 1824. godine kada mladi Ivan otvara obrt za proizvodnju svijeća, odnosno voštarnicu, čemu zasigurno može najviše zahvaliti svom stricu don Josipu koji je od 1794. pomoćni župnik u Tisnome.

Četiri godine kasnije, 1828, Ivan se ženi s Marijetom Lubin iz Trogira koja je imala još jedanaestero braće i sestara među kojima je bilo i svećenika i trgovaca koji su, zasigurno,  doprinijeli prodaji svijeća.

I Ivanova obitelj bila je mnogobrojna. Iz tišnjanskih matica rođenih saznajemo da je Marijeta rodila petnaest puta. Nažalost, bila su to vremena kad se često čulo „brencanje“ malog zvona s kampanela (zvonika) koje je javljalo da je preminuo „anđeo“, odnosno dijete  koje ne bi navršilo niti godinu dana. Ipak, duži vijek imalo je osmero njihove djece. Uz već spomenute, dr. Šimu (1840.-1918.), Vinka (1837.-1868.) i Lovru (1853.-1941.) prve poštanske službenike te Josipa (1850.-1926.) dugogodišnjeg načelnika Općine Tisno to su još Frane  (1842.-1881.) koji je bio natputar, Ante (1835.-1894.) nadžupnik crkve sv. Duha i Nikola (1854.-1912.) učitelj te Petronila (1839.-1874.).

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 26

 26

Velikan dr. Šime Mazzura

Obitelj Mazzura imala je više kuća, a u jednoj od njih, trokatnici s 14 soba, živjela su braća zajedno. Kuća se nalazi na Ratu u visini crkve sv. Roka nasuprot,  prijašnjoj, manjoj, Mazzurinoj kući, dvokatnici (danas kući Obratov), ispred koje se nalazi ograđeni prostor izvora boćate vode, „roze“ . U ovoj manjoj kući bila je smještena voštarnica (kasnije premještena u veću kuću), pošta i općinska škola (1896.).

Voštarnicu je od oca Ivana preuzeo voditi načelnik Josip, a nakon njega Lovro koji je preminuo 1941. kao zadnji pripadnik ove obitelji u Tisnome.

Od sve braće Mazzura oženjeni su bili samo dr. Šime i načelnik Josip koji se 1886. oženio Ilkom Matković s kojom je imao sina Ivana koji je preminuo od godinu dana i kćer Anticu koja se udala u Karlovac za Stjepana Vrbanića, časnika austrougarske vojske, a preminula je 1968. godine.

Obitelj Mazzura imala je i bogatu knjižnicu koju su uništili Talijani tijekom okupacije Tisnoga u Drugom svjetskom ratu upotrijebivši je za ogrjev(!).

Dr. Šime Mazzura rođen je zadnjeg dana listopada1840. godine. U svom dnevniku nazvanom Iz moje mladosti navodi da u Tisnome pohađa Javnu osnovnu školu u kojoj se nastava odvijala na talijanskom jeziku iako su gotovo svi đaci bili Hrvati. Školovanje potom nastavlja u Šibeniku da bi 2. razred javne gimnazije upisao 1856. u Splitu. U Splitu ostaje kratko vrijeme i odlazi Dubrovnik  gdje iduće četiri godine pohađa Isusovačku gimnaziju dok 7. razred  gimnazije upisuje 1860. godine u Zadru. Za vrijeme školovanja u ovim gradovima uvijek je bio smješten u sjemeništu pa je očito da mu je obitelj bila namijenila svećeničku službu. Kao gimnazijalac u Zadru je nadahnut hrvatskom narodnjačkom misli u čemu su utjecaj imali njegovi profesori među kojima je bio i poznati narodnjak Miho Klaić.

Kad je biskup Josip Juraj Strossmayer u Hrvatskom saboru iznio ideju o utemeljenju sveučilišta u Zagrebu Šime je bio jedan od začetnika pisma potpore zadarskih gimnazijalaca ovoj ideji što je bio razlog da mu autonomaška vlast

onemogući daljnji boravak u sjemeništu.

Nakon što je u lipnju 1862. maturirao u Zadru, u listopadu se u Zagrebu upisao na  Pravoslovnu akademiju. Bilo je to vrijeme sve veće težnje hrvatskih domoljuba za sjedinjenjem Dalmacije s Hrvatskom, a Šime je svoje domoljublje iskazivao i pišući članke za zadarski Il Nazionale kojeg je urednik bio Natko Nodilo. Prepoznat kao takav ubrzo je prihvaćen od zagrebačkih narodnjaka, a jedan od njih, Ivan Perkovac, urednik lista Pozor, poziva ga na suradnju u listu.

26.2 

Šime Mazzura, portret (Autor Celestin Medović, 1913.) (Preneseno iz magazina Gordogan)

Uz već spomenute novine, Šime surađuje i s milanskom La Preservanzom i tršćanskim Tempom u kojima iznosi gledišta Narodne stranke.

Zbog svog pisanja, odnosno stavova ubrzo počinje biti proganjan od vlasti i po naputku „s višeg mjesta“ u svibnju 1864. morao je napustiti Pravoslovnu akademiju. Studij prava, uz pomoć stipendije biskupa Josipa Jurja Strossmayera, potom nastavlja u Grazu gdje ga završava 1866. godine. Na povratku u Zagreb zapošljava se u odvjetničkom uredu dr. Matije Mrazovića, a nastavlja i s novinarskim radom. Iz jednog pisma kojeg je Miho Pavlinović u veljači 1867. uputio Franji Račkom može se saznati  da mu je bilo ponuđeno biti urednikom zadarskog Il Nazionale što nije prihvatio jer nije želio napustiti Zagreb. U lipnju, pak, postaje glavni urednik lista Pozor koji je zbog političkih stavova ubrzo zabranjen i ukinut, a Šime je bio osuđen na mjesec dana zatvora.

Nekoliko godina kasnije, odnosno 1871. Šime u Grazu stiče titulu doktora prava i iste godine u kolovozu pokreće list Obzor koji je u sljedećim desetljećima bio najistaknutiji list u Hrvatskoj, a inicijator je i osnivanja Dioničke tiskare. Usporedo s radom Dioničke tiskare i odvjetnički poslovi su mu dobro krenuli pa je već 1874. njegov odvjetnički ured dobio poslove zastupanja zagrebačke općine, a nedugo zatim i nadbiskupije.

Zbog političkih prilika 1880. godine, kada je Narodna stranka počela biti popustljivija prema mađarizaciji Hrvatske, Šime zajedno s Franjom Račkim i Matijom Mrazovićem osniva Neodvisnu narodnu stranku, a jedan od pokrovitelja je i biskup Josip Juraj Strossmayer.

Šimina politička karijera nije zaostajala za odvjetničkom pa je kao čelnik Neodvisne narodne stranke 1884. godine na izborima u kotaru Klanjec izabran u Hrvatski sabor gdje vodi odlučnu hrvatsku politiku usprkos Khuenovom režimu.

U takvom svom radu imao je i veliku naklonost biskupa Strossmayera što se vidi i iz pisma koje mu je 1887. godine uputio povodom smrti majke Marijete:

Dragi moj prijatelju, vi izgubiste ono što je čovieku na ovome svietu najmilije to jest majku. Sažaljujem vas iz sveg srca, ali moj dragi brate tješimo se vjerom svetom da ćemo se svi poslije života sastati i onu svetu ljubav, koja nas je međusobno na ovom svietu vezala uz Boga, navieke nastaviti…Bog vas tješio…

…Naši su ljudi u zdvojenju zalutali i učinili nješto što, ipak, po mom barem mišljenju učiniti nebi smieli. Take desperatne odluke ne razbistruju misli nego kvare i nove zamršaje radjaju. Drago mi je bilo čuti da ste se vi tome protivili – pravo ste imali. Sa štovanjem i ljubavi ostajem vazda vaš prijatelj.

Usput rečeno, Šimina majka Marijeta bila je u više navrata krštena ili vjenčana kuma Tišnjanima, a među njima i krsna kuma pradjeda autora ovog feljtona.

 TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 27

27

 

Dr. Šime Mazzura počasni građanin Zagreba

Neodvisna narodna stranka, u kojoj je Šime jedan od čelnika, 1894. godine koalira sa Strankom prava, a on je na izborima, tri godine kasnije, ponovo biran u Sabor. Po završetku mandata, 1903.godine, polako se povlači i udaljava od politike.

Iz bogatog životopisa dr. Šime Mazzure i njegovog odvjetničkog, publicističkog i političkog djelovanja treba izdvojiti kad je kao odvjetnik u političkim procesima 1895. godine zastupao studente, među kojima je bio i Stjepan Radić, koji su u Zagrebu spalili mađarsku zastavu kao i njegov govor u Saboru 1900. kad je branio hrvatska prava na Rijeku.

U vrijeme svog djelovanja dr. Šime je bio najpoznatiji i najpriznatiji intelektualac iz Dalmacije u Zagrebu, a za svoj sveukupni rad, 1918. godine, proglašen je počasnim građaninom grada Zagreba. Ovu vijest objavile su i novine u Dalmaciji među kojima i Smotra dalmatinska (21. 8. 1918.):

… U subotu svečanim je načinom predana diploma počasnog gragjanstva grada Zagreba našem domorodcu d.ru Šimi Mazzuri. Diplomu je ukusno izradio poznati stručnjak za te stvari prof. Branko Šenoa na pergameni. U diplomi se spominju zasluge najnovijeg počasnog gragjanina i zaključak gradskog zastupstva od 7. lipnja o njegovim zaslugama.

Samo nekoliko mjeseci kasnije, 14. prosinca, nakon dugogodišnje borbe s kroničnim bronhitisom, dr. Šime Mazzura je preminuo.  

U braku s Jerinom Vrbančić, kćerkom uglednog odvjetnika i političara Edvarda, imao je četvero djece. Najstariji Ivan (1874.) umro je nedugo nakon poroda te Lava (1876.-1930.) i kćerke Jerinu (1880.-1905.) i Jelvu (1882.-1932.).

Dr. Lav Mazzura

Šimin sin Lav je početkom 20. stoljeća, također, aktivno sudjelovao u društvenom i političkom životu Zagreba i Hrvatske.

Studij prava započeo je u Zagrebu, a nastavio u Pragu gdje ga završava 1900. godine. Nekoliko godina ranije počeo se zanositi idejom slavenskog ujedinjenja pa u Pragu, zajedno s prijateljem Ivanom Lorkovićem i nekoliko srpskih studenata među kojima je i Svetozar Pribičević, propagira ovakvu politiku. 

Po povratku u Zagreb Lav nastavlja političko djelovanje u neformalnoj skupini Napredne omladine, a početkom 1902. izdavač je i urednik lista Hrvatska misao,  mjesečnika za javni život u slavenskom duhu. U časopisu surađuje i, kasnije veliki hrvatski političar, Stjepan Radić.

Lav sudjeluje i u prosvjedima protiv Khuen-Hedervarya 1903. godine kada je uhićen i osuđen na dva mjeseca zatvora.

Politički rad zajedno s Lorkovićem nastavlja u Hrvatskoj naprednoj stranci koja se u prosincu 1905. priključuje Hrvatsko-srpskoj koaliciji u kojoj je jedan od čelnika, a 1910. ulazi i u Hrvatski sabor i zastupnički mandat obnaša sljedeće tri godine. Iste, 1910., postaje i član zagrebačkog gradskog vijeća u kojemu je do 1921. godine. U to vrijeme, pred 1. svjetski rat, sprijateljio se s dr. Ivanom Ribarom koji je, također, kao član Hrvatsko-srpske koalicije zastupnik u Saboru.

Nakon rata Lav se prestaje aktivno baviti politikom, a od 1919. odvjetnik je grada Zagreba.

Usporedo s političkim angažmanom Lav je vrlo aktivan u društvu „Hrvatski sokol“.

Uz Franju Bučara, tajnik je Saveza hrvatskih sokolskih društava i jedan od organizatora 1. svesokolskog sleta u Zagrebu koji je održan početkom rujna 1906. godine. Na ovom sletu sudjelovali su „sokolaši“ iz Češke, Srbije, Slovenije, Poljske, Bugarske… kao i 48 hrvatskih sokolskih društava među kojima i tišnjanski „Hrvatski sokol“. Tom prigodom izdana je i brošura koje je on bio urednik.

Pred kraj 1. svjetskog rata, kao zapovjednik Sokolske straže, u Zagrebu je organizirao Dobrovoljačku sokolsku legiju koja je pod zapovjedništvom Roberta Antića sudjelovala u oslobođenju Međimurja, a 1929. postaje starješinom Sokolske župe Zagreb.

Dr. Lav Mazzura ženio se dva puta. Nakon što mu je preminula prva žena oženio se Vjerom pl. Lopašić s kojom je imao dva sina, Šimu (1911.-1949.) i Krstu (1914.-1983.) .

 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 28
 
 
28
 
Šime i Krste posljednji iz tišnjanske loze obitelji Mazzura
Šime, sin dr. Lava Mazzure i unuk dr. Šime, završio je 1937. godine pravni fakultet u Zagrebu, a tih je godina započeo i filmsku karijeru. Zahvaljujući prijateljstvu s Oktavijanom Miletićem glumi u svim njegovim filmovima dobivajući pozitivne kritike i popularnost u otmjenim zagrebačkim krugovima, a uz prezime Mazzura dodaje i Marov. 
 
 
28a
 
 
Šime Marov - glumac
Jedno drugo prijateljstvo, ono s Mladenom Lorkovićem (poznatim po puču Lorković-Vokić) omogućuje mu, uspostavom Nezavisne države Hrvatske, zapošljavanje u uredu Lorkovićeva Ministarstva vanjskih poslova. Kad je 1943. godine  Ante Pavelić razriješio Lorkovića ove dužnosti i imenovao ga ministrom unutarnjih poslova, Šime prelazi u ovo ministarstvo kao pročelnik ministrova ureda.
Nakon neuspjelog spomenutog puča, u kolovozu 1944., Šime bježi u Beč ali se ubrzo vraća i predaje ustaškim vlastima  koje ga zatvaraju, a na slobodu puštaju početkom svibnja 1945. uoči sloma NDH. Međutim, na slobodi nije bio dugo jer ga već 18. svibnja uhićuju komunističke vlasti i u srpnju osuđuju na šest godina zatvora.
Tijekom robijanja u Staroj Gradišci nekoliko puta je zbog liječenja tražio uvjetno puštanje na slobodu ali mu nije odobreno. U bolnici ovog zatvora preminuo je 20. svibnja 1949. godine bez naznake dijagnoze.
Krste, drugi, mlađi sin dr. Lava Mazzure, u listopadu 1940. godine diplomirao je Opću povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu gdje je za vrijeme rata radio kao niži službenik u administraciji ustaškog režima zbog čega je kratko vrijeme, nakon rata, bio zatvoren. Od 1947. živio je u Puli gdje je, najprije, nekoliko godina bio profesor u Gimnaziji, a onda se zaposlio u brodogradilištu „Uljanik“. Umro je 1983. godine u Staračkom domu u Puli.
On je bio zadnji pripadnik tišnjanske obitelji Mazzura jer ni Krste, kao ni brat mu Šime nisu se ženili i nisu imali potomstvo.          
Ljetnikovac, poznat kao vila Mazzura, koji se nalazi uz more na istočnoj Gomilici podno brda Hartić, sagrađen je 1910. godine, a kao vlasnik upisan je Lav Mazzura nakon čije smrti, 1930. godine, vila prelazi u vlasništvo njegovih sinova Šime i Krste. Nedugo poslije rata Šimin dio vile je konfisciran, a Krstin ekspropriran i vlasništvo preneseno na Općinu Šibenik, odnosno na Mjesni narodni odbor Općine Tisno. Od početka 50-tih godina pa do početka Domovinskog rata vila se koristila kao odmaralište za djecu iz Općine Tuzla (BiH) koja od 1955. godine nositelj prava korištenja na temelju ugovora s Narodnim općinskim odborom Tisno.
 
28c
 
Vila Mazzura 1966. (Privatna zbirka)
 
Nestabilnost u općini i filoksera
Od sredine 90-tih godina 19. stoljeća, političke prilike u tišnjanskoj Općini bile su nestabilne što se vidi i po tome da je umjesto načelnika Općinom upravljao Vladin povjerenik Krste Obratov i to, sudeći prema članku koji je izašao u listu Il Dalmata 9. srpnja 1898. godine, na zadovoljstvo stanovništva: … već dvije i pol godine nas vodi Vladin povjerenik, gospodin Krste Obratov, koji ne štedi ni vrijeme ni trud – morali smo to reći – da rješava teške zadatke te je dostojan povjerenja koje mu je Vlada ukazala…
U istom broju dopisnik iz Tisnoga ukazuje kako je potrebna restauracija biskupske palače koja se nalazi na glavnom tišnjanskom trgu Sloga (Piazza Concordia)  kao i arabeski koje se nalaze na pročelju građevine. Palača je, kako se navodi, u svojim podrumima mogla imati dvije tisuće hektolitara vina.
Uz vinogradarstvo, maslinarstvo je krajem 19. stoljeća bilo najvažnija grana poljoprivrede u Dalmaciji pa je Pokrajinska vlada u Zadru, u razdoblju od 1898.-1900.,  sufinancirala izgradnju i opremanje privatnih uljara u Dalmaciji. Među njima sufinancirala je i modernizaciju uljare Petra Matkovića. Osim obitelji Matković u Tisnome su u to vrijeme tiskove i mlinove za preradu maslina imale  i obitelji Banchetti, Mazzura, Gelpi i Špadina-Raić (Ante Colić: Iz prošlosti Tisnoga ).
Na prijelazu dva stoljeća tišnjanski vinogradari, a isto tako i ribari nisu imali razloga za zadovoljstvo.
Naprotiv.
Pred kraj stoljeća filoksera (bolest vinove loze) zahvatila je najprije zadarsko područje da bi se 1899. proširila i uništila tišnjanske vinograde od kojih je većina bila u vlasništvu šibenske biskupije (Murterski godišnjak 2009.-2010.).
Upravo ova nepogoda bila je razlogom što je određen broj Tišnjana egzistenciju potražio u Americi.
Vinogradi su nakon toga obnovljeni amerikanskom lozom kojih je na području Općine Tisno, od 1902. do 1908., posađeno nešto manje od dva milijuna i pol od čega samo na tišnjanskom području više od 740 tisuća (Hrvatska rieč, 18.11. 1908.).
 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 29
 
 
 
29
 
(Ne)prilike tišnjanskih poljoprivrednika i ribara
Teški položaj vinogradara zbog filoksere trajao je cijelo prvo desetljeće 20. stoljeća pa je i u siječnju 1910. to bila tema na sjednici Dalmatinskog sabora u Zadru. Zastupnik dr. Mate Drinković je tada iznio prijedlog da Vlada odredi doprinos od 60 tisuća kruna godišnje za dodjelu beskamatnih zajmova za obnavljanje vinograda. Iz rasprave se vidi da je općinama Rab, Šibenik i Tisno već odobren zahtjev za zajam ali nije i isplaćen dok se molbe općina Zlarin, Vodice, Biograd i Drniš razmatraju (Hrvatska rieč, 26. 1. 1910.)
U svibnju je, pak, u Tisnome osnovana i Blagajna za štednju i zajmove za obćinu Tiesno u svrhu pomoći poljoprivrednicima kojoj je na čelu bio općinski liječnik dr. Dragomir Montana, a njegov zamjenik tišnjanski župnik don Ante Šare (Hrvatska rieč, 18. 5. 1910.).
Ipak, te 1910. godine vinogradi su na području Općine Tisno bili spašeni od filoksere i grožđe je dobro rodilo, međutim, pri kraju jematve, sredinom listopada, poljoprivrednike je zadesila druga nedaća. Nevrijeme, praćeno krupom, nanijelo im je nove štete.
… Sadove loze uništila, masline sasma otukla, a na stotine ptica i divljih golubova poubijala. Padala su zrna u težini od 10-15 dekagrama. Zahvatila je Vodice i opatrnula Tiesno. Šteta iznosi više hiljada kruna…
Zbog velikih šteta izazvanih ovom nepogodom na sjednici Sabora u Zadru zastupnik dr. Drinković podnio je hitni prijedlog za dodjelu pomoći ovim općinama što je i prihvaćeno.
Godinu dana kasnije, odnosno u studenom 1911., ponovo je jako nevrijeme i povodanj nanio veliku štetu tišnjanskim težacima. Zastupnik u carevinskom vijeću dr. Ante Dulibić tada je obišao pogođenu tišnjansku općinu te u prosincu na sjednici u Beču zatražio pomoć za nanesenu štetu (Hrvatska rieč, 3. 9., 15. i 22. 10. 1910.,  1. i 6. 12. 1911.).
A tišnjanskim ribarima koji su u moru pronalazili dio rješenja svoje egzistencije najveći protivnik bila je migavica.
List Il Dalmata u srpnju 1898. u dva navrata objavljuje dopis iz Tisnoga o štetnosti ribolova na ovaj način. Najprije, 2. srpnja, čitamo kako je još u prosincu 1897. iz Tisnoga upućena žalba pomorskoj vladi u kojoj se o tome govori, … a budući da od toga vremena nisu donesene nikakve odluke i odredbe još jednom ukazujemo na ozbiljne probleme koje donosi ova vrsta ribolova… te se napominje kako se zabranom migavice može spasiti ogromna količina ribe poput trlja, bugava, arbuna, liganja itd…. od kojih stotinu zna biti samo u jednom kilogramu!..
Dvadeset pet dana kasnije ponovo u istom listu izlazi članak u kojem se preporuča kako treba nadzirati i druge mreže koje love po dnu, a što se zanemaruje te se kao primjer navodi pirovački zaljev u kojem se nakon nekoliko godina, od kada su Pirovčani zabranili lov migavicom, opet znalo, u pojedinim slučajevima, uloviti na desetke trlja od 12-15 dekagrama i arbuna od pola kilograma.
Vapaj iz tišnjanske općine, da se zabrani ribolov migavicom, uslišan je tek nekoliko godina kasnije, odnosno 1905., kad, na temelju ministarske odluke iz 1884. godine, Lučko poglavarstvo u Zadru nahodi zabraniti tjeranje ribolova sa svakom mrežom strujećom po dnu  od uvale Jazina preko otoka Sustipanca do kopna.
Migavica nije bila i jedini problem tišnjanskog ribolova u to vrijeme.
U tišnjanskoj luci problem je bio lov na skuše pa je Pokrajinska vlada u Zadru, odnosno Lučko zdravstveno poglavarstvo, u rujnu 1903. godine donijelo:
 
                                     Poseban pravilnik
          za lov skuša u luci Tiješnjanskoj i obližnjim vodama
                                                    1.
Svim stanovnicima općine Tiješnjanske kao što i drugim tugjincima u njoj nastanjenim dozvoljen je lov skuša na povraz (tunja) u Murterskom kanalu uopće, a napose u luci Tiješnjanskoj i obližnjim vodama bilo s usidrenim brodicama, bilo s brodicama na vesla ili na jedro koje bi rabile panel.
                                                    2.
Lov skuša na udicu može da se preduzme u svako doba dana i noći uz slijedeće uvjete:
1.) svaka brodica namijenjena ovom lovu ima da bude prijavljena u K. Lučkom uredu koji će voditi poseban upisnik i ubilježiti ime vlasnika ili one osobe koja će se zvati odgovornom za slučajne prekršaje proti odredbama ovoga pravilnika;
2.) u slučaju lova panelom na vesla ili na jedro, brodice će biti vogjene tako da im se pravac ne križa s pravcem drugih brodica: obveznim je naprama tomu istosmjerni pravac uz daljinu ne manju od 20 m;
3.) u slučaju lova na mjestu brodice ne mogu da se usidre na manje od 5 m daljine jedna od druge….;
4.) brodice se usidruju na redove potom, druga nadošla brodica mora uvijek da se usidri na 5 m daljine desno ili lijevo o prve, pa tako sve naprijedi;
5.) kad je jednom lov počeo, nesmije se više, da se ne štropota i plaši, promijeniti mjesto usidrenja, izim ako bi odnosni upravitelj brodice htio da se kani lova ili bi htio da, uz neophodan oprez , krene put drugog lovišta, barem 200 m daleko;
6.) zabranjeno je uopće, a po gotovo pak na 200 m polu-promjerne daljine od usidrenih brodica koje love, svako bucanje veslima ili kojim drugim sredstvima, te bi se mogla da zaplaši ili razgoni riba koja se mekom rabi i približava;
7.) usidrene brodice mogu da upotrebe svjetiljke acetilenskim plinom ili one drugog kojeg sustava, svrhom da privlače ribu koja se onda na udicu lovi; uporaba tih svjetiljka ograničena je na mračnu doba noći kad nije mjesec na obzorju.
                                                    3.
U slučaju budućeg razvitka lova skuša u vodama Tiješnjanskim, putem ljetnih mreža uz svjećalo ili svjetiljku, ili putem prostih mreža, stajačica, bilo pri dnu, bilo obješenim na obična barilca i putujućim morskom strujom, ovi novi načini lova, preduzeti samo po ribaru od zanata sa brodicama registrovanim i namijenjenim profesionalnom ribanju, biti će pri sjevero-zapadnoj starni ograničeni s umišljenom crtom koja se proteže od uvale jezerske dirajući južne krajeve ostrva „Školjića“ i „Borovnik“  te dopire do odgovarajuće točke kopna.
                                                    4.
Prekršaji proti ovome pravilniku, u koliko odnosni učin ne bi upadao pod opće kaznene zakone, biti će kažnjeni u smislu ministarske naredbe 30. rujna 1857. globom do 200 kruna ili zatvorom od 6 sati do 14 dana;
                                                    5.
Odnosno na postupak vrijede pravila namijenjena kazni za prekršaje pomorskoga redarstva, poimenice članka 40, 41 i 42 ministarske naredbe 5. prosinca 1884.;
                                                    6.
Ovaj pravilnik stupa u krijepost danom 1. siječnja 1904..
 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 30
 
 
30
 
Paklenska sredstva uništila ribu
Pravilnikom o lovu na skuše u tišnjanskoj luci nisu svi bili zadovoljni, posebice ne ribari iz drugih, susjednih općina. Tako, niti dvije godine kasnije, odnosno krajem rujna 1905. čitamo u Hrvatskoj rieči kako je Lučko povjerenstvo u Tisnome  kaznilo trojicu Šibenčana i jednog Vodičanina što su na udicu ribali skuše (lokarde) u tišnjanskim vodama. I kako se navodi, svi su kažnjeni s 30 kruna osim jednog koji je kažnjen s 50 jer je tom prigodom, navodno, vrijeđao ribarskog stražara Matu Kaftalinića.
U članku se dalje navodi:
… Sve četiri izdate osude kose se sa odlukom dvorske kancelarije od 5. 1. 1837. godine jer su „konvencionalni običaji“ među ribarima Šibenika i Tiesna tako jaki, da ih ne može mienjati „policajni zakon“. Na temelju ovog prastarog običaja šibenski lokardari lovili su uviek lokarde na udicu u vodama obćine Tiesno, isto tako pripadnici obćine Tiesno, pa i Vergadinci lovili su i love i danas zubatce na udicu u vodama obćine Šibenik, a da nitko pametan nije ih za to nikad oglobio.
Začudo je što se u osudi navadja neki posebni pravilnik za lov lokarada na udicu u odlomku obćine Tiesno, u koliko na temelju sveobćeg prava i zakona lov na udicu dozvoljen je vazda i svukud te nije podložan niti porezu…
...U ostalom ako taj pravilnik u istinu obstoji, dužnost je odlučujućih faktora bila da se postaraju kako da ga donesu do znanja šibenskim lokardarima, a što bi bilo još pametnije, prije nego je postao pravomoćan, imalo se je saslušati i mnienje Šibenske obćine, jer je i ona pozvana da štiti interese svojih ribara.
Godinu-dvije kasnije, a sudeći po jednom tekstu napisanom u siječnju 1908. u Hrvatskoj rieči, ribarske prilike u Općini i dalje su bile vrlo problematične.
Na početku pisac teksta navodi kako su donedavno i bogat i siromah imali ribe u svako doba dana i godine i da je blagoslovljeno more oko otoka Murtera i obližnjih  otočića obilovalo svakovrsnom ribom. Ribarilo se mrežom-stajačicom, s pet-šest vrša, s tunjom ili brodicom sa svjetlilom i ribe je bilo za osobne potrebe ali i za prodaju.
… A sada? Sad ovo more opustošilo; uništila ribu paklenska sredstva…
A ta sredstva su dinamit, migavica, mliječac, vapno, modra galica... nabraja pisac napominjući kako su zbog upotrebe ovih sredstava upućeni brzojavi, žalbe i tužbe Lučkom poglavarstvu u Zadru i pomorskoj vladi u Trstu ali sve je ostalo glasom vapijućeg. Posebice se osvrće na migavicu i njezine vlasnike.
…Desetorici vlastnicima dozvoljava se potezanje migavice jedino zato što plaćaju nekoliko kruna obrtarine i što znadoše prikazati bielo za crno neukima, a zanemariva se 7000 siromaha…
… Bilo je sve do ove godine u našoj obćini položaja gdje se nije smjela potezati migavica, bio i poseban pravilnik za ribanje skuša pa se, uslijed utoka nekojih vlastnika migavica, a uzprkos želji svega puka i molbe naše obćine, ukinula zabrana, razširile se granice njezinog uništujućeg djela. U istinu sramotno i žalostno da se ovo zgađa pri početku godine 1908.
 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 31
 
31
 

Trg oko mosta kao središte Londona ali bez rasvjete

Krajem 1905.imenovano je novo općinsko upraviteljstvo. Za načelnika je izabran Krste Obratov pok. Ante, a za prisjednike Lovro Mazzura, Frane Pasqualin, Roko Orada, Šime Žurić, Ljubo pl. Draganić i Frane Turčinov.

Dopisnik Hrvatske rieči iz Tisnoga u broju od 25. studenoga  na ovaj izbor gleda s optimizmom ali i očekuje od nove uprave  da pokaže veću djelotvornost u širenju hrvatske sviesti u narodu i u obrani hrvatskih interesa… .

Također, drži da bi najprije trebalo povesti računa o uređenju općinskih rasadnika amerikanske loze ali i o cestama u mjestu koje za kišljivih dana izgledaju gore nego one u najgorem selu kotara… .

Nekoliko mjeseci ranije, odnosno sredinom veljače 1905., čitamo u listu Il Dalmata o neurednosti tišnjanskih ulica.

… Glavna prolazi čitavim mjestom i održava se čistom. One unutarnje baš i ne. Na primjer mala ulica koja vodi od školskog trga do crkve (pretpostavka je da se škola tada nalazila na trgu ispred današnje općinske zgrade). Ona nije toliko gora od drugih, a još gora od bilo koje druge je ona koja od takozvane „šuplje vile“ (cavo della villa) vodi do svetišta Caravaggio (Karavaj)…

Pisac ovo navodi na kraju teksta kratke reportaže iz koje se može donekle dočarati dio tišnjanskih (ne)prilika s početka 20. stoljeća.

Putnik kad prijeđe most Tisno stiže na mali trg simpatičnog trgovišta koje bi, kako je rekao Monzoni(?), trebalo postati gradić. Ovaj mali trg je velika poslovna četvrt u kojoj se odvija sav trgovačko-ekonomski promet, gdje u blagdanske dane dolaze stanovnici s brda i oni iz naših općinskih mjesta, gdje se odvija komercijalno trgovanje žitaricama, rukotvorinama, uljem… i svi se dobro razumiju i srodni su s Pierpontom Morganom, Rockefelerom, Vanderbiltom.

Ukratko, za nas je naša četvrt oko mosta kao nekome središte Londona.

Električne rasvjete nema, to je istina, ali naše ambicije nisu pretenciozne i mi smo zadovoljni petrolejskim osvjetljenjem. Međutim, evo problema, u trenutku najveće potrebe za malo svjetla u gustoj općinskoj tami, od 5 do 5 i pol ujutro, kad dolazi i odlazi s kronometarskom preciznošću naš „trans-binus-riano“ (parobrod) za Šibenik, petrolejska svijetla više ne rade.

Zamislite one koji moraju putovati po najgušćem mraku i proći dobar dio ceste, što više, na nekim točkama vrlo usku ulicu kroz koju prolazi već u to vrijeme stado mazgi, magaraca, kola; svi, ljudi, životinje, vozila koja se kreću prema polju koje je udaljeno dva i više sati hoda. I potrebno je dobro naoštriti sluh i vid na vrijeme da izbjegnete tu masu, još mirnih, magaraca i mazgi koji mogu biti na vama ako ih akrobatskim čudom ne izbjegnete… .

Stoga pisac dalje u tekstu upozorava kako bi, radi sigurnosti prolaznika, trebalo u to vrijeme ostaviti bar dvije-tri lampe upaljene na najkritičnijim mjestima.

Osnivanje „Hrvatskog sokola“

Desetog dana prosinca 1905.godine u Tisnome je osnovano društvo „Hrvatski sokol“ u čemu su najviše truda dali učitelj Niko Mazzura i Ivan Kaleb. Ovu vijest objavila je nekoliko dana kasnije Hrvatska rieč navodeći kako je tog dana Tisno doživjelo veliku svečanost. U prepunoj Sokolani održani su govori u kojima je isticana moralna i rodoljubna važnost društva, a nakon što je prostorije blagoslovio tišnjanski župnik don Ivan Mirić izabrana je uprava kojoj je na čelu  predsjednik Šimun Alborghetti. U tekstu se dalje navodi da je u društvo prenesena Pučka Hrvatska Knjižnica koja broji 863 djela u 987 svezaka.

Šimun Alborghetti je bio dugogodišnji općinski tajnik i kako piše Ante Colić u svojoj knjizi Iz prošlosti Tisnoga: …revan, valjan, inteligentan i oštrouman. Prema strankama je bio prijazan i susretljiv. Svako političko i društveno pitanje rješavao je zahvaljujući pozitivnim kriterijima...

Šimun je umro početkom 1909. godine, a njegov šurjak Špiro Cace će u javnoj zahvali, objavljenoj 30. siječnja u Hrvatskoj rieči, prigodom njegove smrti i sprovoda, napisati:

... imao sam prilike biti svjedokom velikom posvjedočenju ljubavi i štovanja što  je mili pokojnik uživao u cielome Tiesnome i kod svih onih obćinara. Izkazi te ljubavi i pieteta toliko su me ganuli, osobito oni sa strane pokojnikovih bližih znanaca i prijatelja, poimenice obitelji Mazzura, Montana, Obratov te sa strane članova obćinske uprave i obćinskog vieća, školskog vieća i učiteljskog zbora i raznih družtava… Svima tu ljubav Bog obilno naplatio.

Potrebno je kazati i to da je Šimun Alborghetti, kao i njegov otac Jakov. bio istaknuti narodnjak.

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 32
 
32
 

„Sokol“ u službi naroda

Nakon Šimuna Alborghettija, vođenje tišnjanskog „Hrvatskog sokola“ , 1906. godine, preuzima narodnjak i poduzetnik Roko Orada.

Osnivanje „Sokola“, kao vanstranačkog društva u kojemu su prevladavale hrvatske ideje, nije baš „sjelo“ mjesnim talijanašima što se vidi i iz teksta napisanog u listu Il Dalmata 1. rujna 1906. godine:

I ovdje su, kao i u nekoliko drugih mjesta u provinciji, prije oko godinu dana osnovali takozvano društvo „Sokol“. Njihovi statuti odmah su odobreni, a da se želi osnovati društvo protiv Hrvata, statuti bi bili odobreni za pet godina ili – nikad.

Budući da Društvo nema vlastitih sredstava, pomaže ga općina. Svake subote dolazi učitelj iz Šibenika učiti članove gimnastici. Maestra plaćaju 10 kruna, daju mu smještaj, hranu i plaćaju mu put. A sve to mora platiti Općina. Kraj toliko jada u ovom mjestu nedostaje nam samo „Sokol“. Ne bi li bilo bolje da novac koji Općina daje ovom društvu preusmjeri u dobrotvorne svrhe, siromašnima…

…Jutros su „sokolaši“ krenuli preko Šibenika u Zagreb sa svojim prekrasnim predsjednikom Rokom Oradom da prisustvuju njihovoj konferenciji. Tko će platiti putne troškove? Oni iz svog džepa? Možda vlastitim novcem? Sumnjam. Bilo bi bolje da Općina novac, koji troši bespotrebno na ovo Društvo, iskoristi za  izgradnju vinograda s amerikanskom lozom i podijeli najpotrebitijima. Tada bi bilo dobro… - završava dopisnik iz Tisnoga tekst napominjući kako će siromašni i dalje gladovati zbog ovakvog trošenja novaca.

Ubrzo, odnosno 15. rujna, u Hrvatskoj rieči „sokolaši“ su vrlo kratko odgovorili na ovaj tekst:

Par naših taljanaša ne će da se osvjesti, te u zadnjem „Il Dalmata“ napadaju obćinu i javnu dobrotvornost, akoprem i sami znadu, da je sve u dobrim rukama. Na naše mlado družtvo „Hrvatski sokol“ navlastito su biesni. Mi razumijemo njihov bies, ali uzalud!

Pod vodstvom Roka Orade ovo društvo sljedećih je godina bilo vrlo aktivno.

U spomenutom listu Hrvatska rieč, koji je izlazio u Šibeniku od 1905. do 1914. godine kao glasilo šibenskih pravaša, nailazimo na nekoliko tekstova vezanih uz djelovanje tišnjanskog „Sokola“ tih godina.

Prvog rujna 1906. list donosi reportažu o javnoj vježbi sokolaša u Šibeniku na kojoj Tišnjani sudjeluju s 20 svojih članova, a krajem srpnja 1907. zajedno s drugim sokolašima šibenske Krešimirove sokolske župe, odlaze brodom „Krka“ na Korčulu na blagoslov barjaka tamošnjeg „Sokola“. Istim brodom išli su i mjesec i pol dana kasnije u Biograd na javnu vježbu.

U siječnju 1908. godine održana je redovita Skupština „Sokola“ na kojoj je za predsjednika (starješinu) ponovo izabran Roko Orada, a u Upravni odbor  Josip Mazzura (podstarješina), Mladen Kovačev (tajnik), Šimun Barbača (blagajnik) te  Vjekoslav Kaleb, Andrija Jajac i Ivan Perina.

Poseban odnos, pak, imali su tišnjanski i murterski sokolaši. Naime, u kolovozu 1908., na posveti barjaka murterskog „Hrvatskog sokola“ kumovala je Tišnjanka  Anka Mazzura, a kum je bio tadašnji narodni zastupnik u Beču dr. Ante Dulibić.

Kao posebni gosti, na svečanosti blagoslova murterskog barjaka govorili su tišnjanski učitelj Niko Mazzura i načelnik Općine Krste Obratov kao i već spomenuti dr. Dulibić te šibenski načelnik dr. Ivo Krstelj. Potonji je u svojem govoru istakao kako je misija sokolstva u borbi za hrvatstvo i oslobođenje naroda bez natruhe strančarstva i međusobnih razmirica.

Ipak, bez „strančarenja“ u Društvu, iako se htjelo, nije se i uspijevalo.

U veljači iste godine, naime, čitamo u ovom listu odgovor predsjednika Orade na tekst koji je ranije izašao u splitskoj Pučkoj slobodi u kojem se kaže kako se na jednoj društvenoj večeri „Sokola“ klicalo Pučkoj naprednoj stranci. Demantirajući tako nešto Orada, zbog mjestnih prilika, piše:

... Ustanova Sokolstva ide za tim da okupi na ravnoj podlozi sve slojeve našega puka oko učvršćivanja narodnog ponosa, a to okupljivanje i ta sloga mora da počiva samo na jednakosti osjećaja prama domovini, dok je sasma indiferentno strančarsko mišljenje pojedinaca koje se u ovakvoj ustanovi ne bi smjelo izticati, navlastito kad to izticanje može da naškodi istoj ustanovi.

U svakoj stranci imade kukolja, ali imade i ljudi kojima jedino lebdi pred očima sloboda, jednakost i dobrobit naroda; a podmićivati svima, koji se kupe bilo oko koje stranke hrvatske, da su protiv puka, ako nije zlobno, a ono je naprosto smješno.

- Sve su hrvatske stranke nikle iz naroda i za narod, za puk da bi dobro bilo.

Kad bi ljudi koji upravljaju listom što se zove „Pučka sloboda“ bili zadojeni onim osjećajima, koji su doveli do ustanove Sokolstva, ne bi tada tiskali i onakove riječi, koje su samo izliev osobne žući – govorimo obćenito – ili su kadkad samo za to proturene – a ovo bi mogao biti naš slučaj – da naškode obćoj koristi ovog mukotrpnog hrvatskog naroda.

                                                                     Roko Orada

                                                  Starosta Tješnjanskog „Hrvatskog Sokola“

 
 
 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 33
 
 
33
 

Roko Orada

U siječnju 1909. u Hrvatskoj rieči čitamo kako je Roko Orada ponovo izabran za predsjednika „Sokola“, a u svibnju kako iza samih 5 mjeseci nove uprave naš „Hrvatski Sokol“ liepo napredujeNeumornim nastojanjem uprave sokolska odiela su već izplaćena, vježba se marljivo, a do mala će se osnovati i tamburaški sbor  te svake se nedjelje igra tombola na korist družtva… .

Roko Orada (1848.-1916.) potomak je stare tišnjanske obitelji Orada koju je puk nazivao Ovratić. Bavio se preprodajom vina te građevinom. Prihvaćao je poslove izgradnje lukobrana, svjetionika i gusterni, a imao je dućan i krčmu. Kao istaknuti domoljub i Hrvat, uz to što je bio dugogodišnji predsjednik tišnjanskog Hrvatskog sokola, bio je i predsjednik društva Hrvatski skup te povjerenik Matice Hrvatske za Općinu Tisno kao i član općinske uprave.

Imao je veliku bradu pa su ga zvali „Bellabarba“ - lijepa brada (Ante Colić: Iz prošlosti Tisnoga).

Kotarski sud

 Prije 100 i više godina, kao i danas, pučanstvo je znalo biti nezadovoljno brzinom rješavanja sudskih sporova ili tumačenjem pojedinih zakona. Tako dopisnik iz obćine Tješnjanske piše u Hrvatskoj rieči (28. 10. 1905.) o različitom tumačenju zakona o javnom ćudoređu .

…Suložništvo je po zdravom razumu nećudoredno djelo koje je uhvatilo toliko maha kod nas i koje se danomice širi, osobito u ovoj obćini. Iztiču se u tome  osobito sela Tr.(ibunj) i Z.(losela) u kojima, može se reći da ih je 85 posto koji su prije vjenčanja bili suložnici.

Dalje napominje kako je najžalosnije da upravo oni koji bi trebali ustati protiv pogubnosti suložništva, njegovi su branitelji te navodi primjere osude suložnika na Sudu u Tisnome koje poništava Okružno sudstvo u Šibeniku nakon žalbi.

… Ovih dana isti Sud u Tiesnome osudio je suložnike, ako se ne varam, iz sela Tr.(ibunj). Godine suložnika bile su mužkom 17, a ženskoj 15 god. – Sad čekamo kakao će biti u Šibeniku s ovim slučajem…- izražava dopisnik sumnju u rješavanje najnovijeg slučaja te završava s porukom:

Ne treba se varati. Narod bez ćudoredja propada; to ne treba dokazivati jer nas povjest u tom ubjedjuje tolikim primjerima. Budu li naše sudbene vlasti i unapried ovako postupale prevladat će mnienje da i one vjerno služe onome kobnome sistemu kojemu je ne samo do materijalne, nego i do moralne naše propasti.

Kotarski sud u Tisnome ustanovljen je 1902., a s radom je započeo iduće, 1903. godine.

 Nekoliko godina kasnije, odnosno početkom siječnja 1907., u Hrvatskoj rieči nailazimo na kritički osvrt rada Suda za prijašnju godinu. Ponajviše se spočitava sporo rješavanje sudskih sporova. Toga ne bi bilo kad bi se sudac, mjesto da bezposleno šeta od sobe do sobe i nadgleda i prkosi kancelarskom osoblju u poslovima, nešto više bavio svojim sudačkim poslovima. Ovo bezposličenje dovelo je dotle da kod tog Suda leže na hrpe neriješenih pitanja, a predmnijeva se da je to navlaš urađeno da se prisile starije vlasti neka namjeste još jednog sudca jer da tobož sam jedan ne može da odoli i da trpi sve poslove…

No, bez obzira na kritiku neki sudski djelatnici su, ipak, uživali povjerenje pučanstva poput sudbenog podvornika Marka Zulianija koji se posebno isticao u višegodišnjem vođenju zemljišnih knjiga:

…U vršenju takvog svog zadatka pokazao je g. Zuliani osobitu valjanost, ljubeznu susretljivost i riedko uztrpljenje sa strankama. Ta su ga svojstva, i po samom sudu mnogih njegovih poglavica, činila dostojna puno boljega položaja. Za njegove vrline bio je od cielog pučanstva, bez razlike mišljenja i staleža, obljubljen i štovan…(Hrvatska rieč, 19. listopada 1907.).

A u tekstu koji je potpisan s Tješnjani, od 9. prosinca 1908. u istim novinama, o sucu Miši Vidaku, piše:

… Skoro poslie 3 godine boravka medju nama, eto odlazi nam obće štovani i ljubljeni naš sudac gosp. Vidak. Dok doduše žalimo gubitak poštenog, nepristranog i valjanog sudije, na osobiti smo način ucviljeni radi gubitka ovakovog čeljadeta koji se u družtvenom životu uviek u svakoj prigodi pokazao iskren prijatelj i dobar Hrvat, podatan i veseo drug, pak bi želili i jako bi nam milo bilo kad bi mu zamjenik imao njegove sposobnosti… 

 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 34
 
34
 
 

Maloljetnik pred sudom

Prema nekim dostupnim aktima kaznenih postupaka Kotarskog suda iz 1906. godine može se zaključiti da su parnice većinom vođene zbog krađa maslina, smokava, peradi ili novca, ali i zbog poticanja malodobnog djeteta na krađu kao što je u tužbi protiv Ivana M. naveo tišnjanski trgovac Ive J.

U toj tužbi Ive J. navodi kako je Ivan M. zaveo  i nagovorio njegovog sinovca, trinaestogodišnjeg Antu J. Andrijina da ukrade iz njegovog dućana nekoliko komada kože i opanaka za što je bio podmićen vinom. A kako i zašto je došlo do krađe razaznaje se iz sudskog postupka, odnosno iz izjava optuženog i svjedoka te iz obrazloženja presude u kojoj stoji:

Neizvjesnog dana druge polovice mjeseca februara t. g. trinaestogodišnji Ante J. Andrijin pio je vino u kući tuženog Iva M. u društvu Bare Čorkala Krstina, Frane Ajduka pok. Krste, Iva Nonkovića Josina i Luigija Fulgosi Josipova te u sve potrošili 9 litara, vrijednosti solada 90, a kad su se imali odalečit mali Ante, koji onda nije imao novaca, obvezao se  platit sam cijeli taj dug.

Dosta dana potom optuženi se je našao na ovomjesnoj peškariji sa malim Antom i stao mu pitat te prijetit neka plati vino, a pošto dječak nije imao novaca on ga nagovori i donekle prijetnjom prisili da podje u dućan svoga oca  – zajednički ima sa bratom odnosno stricem Ivom – i da mu što donese…

Mali Ante je u tri navrata odlazio u zajednički dućan svog oca i strica i posakrito uzimao predmete koje je nosio optuženom, a koji mu je za „nagradu“ dao jesti bakalara i piti prošeka.

...U ovom činu prikazuju se dvije sasma nevoljne i pokvarene slike; prva Ive M. u dobi od god. 41, a druga Ante J. od 13 godina. I jedan i drugi skloni krađi. Pošto Ivo M. bi već osudjen za takvi prekršaj do 19 puta, počevši od 27. oktobra 1891., a drugi po obćem glasu, kao što tvrdi svjedok Julio Pasqualin, komšija i medjašnjik kuće Andrije J., Antina oca.

Optuženi Ivan M. se branio kako je samo želio nadoknaditi štetu koju je imao, a da mu samo opanke, koje mu je prvi put donio mali Ante, nisu bile dovoljne za to te ih nije ni primio.

...Jednu uru poslije donijeli su mu te opanke nekakva druga djeca, a za njima je došao Ante i donio što velikijeh što malijeh drugijeh 6 komada koža. On je opazio Anti da ne bi ga šteta jako našla na što mu je Ante odgovorio da neće jer  da mu je otac pogrda, da nezna ništa i da mu to prvi put ne krade… I niječe da je on nagovorio maloga Antu da ukrade ocu kože, a ako ih je primio da je morao primiti za svoje neplaćeno vino…

Međutim, kako stoji u obrazloženju presude, kazivanje optuženika opovrgnuto je iskazom malog Ante koji je izričito kazao kako ga je Ivan M. nagovorio i prisilio na krađu.

... Na temelju takovijeh ukupnijeh ispadaka sud se uvjerio o krivici optuženika… i uzimajući u obzir zanemareni odgoj maloga Ante i optužnice koje je do tada  Ivan M. imao za krađe, Kotarski sud u Tisnome je optuženika osudio na 6 mjeseci zatvora.

Nakon žalbe optuženog Ivana M. Okružnom sudu u Šibeniku, isti mu nije opovrgao krivicu ali mu je kaznu smanjio na dva mjeseca zatvora.

Inače, iz sudskog dosjea Ivana M. saznajemo kako je od 1891. do 1905. godine  imao više od trideset kaznenih djela, najviše zbog krađe, zbog čega je u tom vremenu, u zatvorima u Tisnome i Šibeniku, proveo sveukupno, gotovo, dvije godine.

Usporedo s osnivanjem Suda u Tisnome nije ustanovljen i Porezni ured što je bila iznimka u odnosu na druge Kotarske sudove, a što je donosilo određene probleme i troškove pučanstvu pa se u više navrata tražila uspostava tog ureda od Ministarstva financija. Zastupnici u Dalmatinskom saboru Katnić i Dulibić ovo su pitanje postavili i u rujnu 1907. godine.

… Četiri su godine prošle da se u Tiesnu ustanovio i posluje c. k. kotarski Sud. Taj sudbeni kotar broji do 8000 stanovnika te nije od najmanjih sudbenih kotara u Dalmaciji. I radi zemljištne površine i radi broja pučanstva zapostavljeni su mu oni Raba i Budve, radi broja pučanstva oni Hvara, Perasta, Paga i Biograda, a izjednačeni su mu oni Visa, Stona i Orebića. Svi ovi sudovi imadu svoj istovremeno zavedeni Porezni Ured samo ga tješnjanski, iza četiri godine svog ustanovljenja, unatoč iztaknutim prednostima, još nema…(Hrvatska rieč, 29. 9. 1907.).

Prošlo je još nekoliko godina da bi Porezni ured u Tisnome bio uspostavljen, a s radom je počeo u travnju 1912. godine.

Kotarski sud u Tisnome djelovao je do 1949.  godine (A. Colić).

 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 35
 
35
 
 

Krajem 19. i početkom 20. stoljeća diljem Dalmacije počele su se osnivati zadruge pa je i u Tisnome krajem 1909. ustanovljena Obrtno-potrošna zadruga. Na osnivačkoj skupštini predsjedavao je načelnik Frane Gelpi, a za ravnatelja je tada izabran Jure Obratov Matin. Godinu dana kasnije zadruga je nabavila tisak  za pravljenje ulja.

Pred početak Prvog svjetskog rata

U godinama pred 1. svjetski rat politička situacija u Tisnome i u Općini nije se puno razlikovala od one u Hrvatskoj, Dalmaciji i Šibeniku. Međustranačka prepucavanja i podmetanja dolazila su najviše do izražaja za izbore. Tako je bilo i u lipnju 1911. godine na izborima za Carevinsko vijeće u Beču.

Šibenski pravaši, još uvijek kompaktni, na tim kotarskim izborima, kandidirali su, kao i prije četiri godine, dr. Antu Dulibića.

Uz njega je bilo svećenstvo i obični puk i bili su zagovornici službene, odnosno austrijske politike, dok je s druge strane najveći njegov protukandidat bio vitez Niko Duboković koji je imao potporu antiklerikalnih naprednjaka okupljenih u Hrvatsko-srpskoj koaliciji. Oni su zastupali ideju i težili ujedinjenju južnoslavenskih naroda izvan Austro-Ugarske monarhije.

Jedan od čelnika naprednjaka i u to vrijeme zastupnik u Hrvatskom i zajedničkom Hrvatsko-ugarskom saboru bio je i dr. Lav Mazzura koji je pred izbore iz Zagreba došao u Tisno promovirati kandidata svoje političke opcije.  

Na izborima je pobijedio pravaš dr. Ante Dulibić, a nakon izbora, kroz tadašnje novine, nastala je žestoka polemika praćena i uvredljivim riječima.

Osvrćući se na izbore u Općini Tisno šibenski pravaški list Hrvatska rieč u broju od 17. lipnja optužio je tišnjansku gospodu, vlast i Mazzurine za potkupljivanje i laćanje svih nepoštenih sredstava za pridobivanje birača i da je samo zahvaliti trieznosti pravaša što nije došlo do krvi.

...U svoj obćini Tješnjanskoj ciela obćinska uprava uz svu svoju agitaciju težkom je mukom nakuckala mršavih 378 glasova za svog Dubokovića, a mi pravaši, uz sve muke, patnje, nevolje, prietnje i zastrašivanja sa strane obćinskih gromopucatelja, predali smo 834 glasa za našega dr. Dulibića…

Izbori u Općini Tisno bili su tema lista i idućih dana, a postavljeno je i pitanje je li Lav Mazzura iz Zagreba došao u Tisno da spasi klimave stolice svoje dinastije.

Dr. Lav Mazzura je, pak, u splitskoj Slobodi optužio pravaše za korupciju i teror na izborima da bi Hrvatska rieč 1. srpnja donijela poduži članak pod naslovom Bezobrazne laži dr. Lava Mazzure.

… Terora je i korupcije bilo upravo sa strane Mazzure i njegovih pristaša. Pravaši su se morali više puta brzojavno obratiti pitajuć zaštitu vlasti, a i sam zastupnik dr. Dulibić bio je usilovan taj dan radi Tiesna brzojaviti hitro ministru predsjedniku. „Skup“(misli se na čitaonicu društva Hrvatski skupu kući Mazzurinoj bio je pretvoren u prodavaonicu glasova tako da je tu žandarmerija morala prodrieti gdje je uhvatila na činu te poštenjakoviće i gdje je odkrila da su on čas bila podkupljena dva naša…- napisano je, među ostalim u tekstu.

Kako je dr. Lav Mazzura u svom tekstu u Slobodi bio spomenuo neke od tišnjanskih uglednika koji nisu glasovali po njegovoj želji, a među njima i Roka Oradu koji je tada bio predsjednik društva Hrvatski skup i starješina Hrvatskog sokola, on mu je 8. srpnja u Hrvatskoj rieči odgovorio što je prenijela i zagrebačka Hrvatska sloboda:

Dru. Lavu Mazzura, odvjetniku u Zagrebu, zastupniku na Zagrebačkom i Budimpeštanskom saboru, posjedniku i rentieru

Vi zaboravljajući podpuno na sve ono što čovjeka čovjekom čini, sasuli ste u broju 49. splitske „Slobode“ pod naslovom „Pobjeda terora i korupcije“, a pod Vašim velečastnim podpisom, pregršt samih golih laži i uvrieda. Vi ste se tu na najdrzkiji način usudii izvraćati istinu i vriedjati ne samo nedužne osobe već čitava mjesta. Vi ste, zanešeni bujicom najgorih strasti, nastojali da omalovažite onu budnu sviest naroda našega u ovom kotaru, one njegove riedke sposobnosti i vrline pred kojima bi Vi morali ničice padati… .

…Naglasit ću prvo svega da obzirom na moju starost, na prijateljske odnošaje, što su obstojali izmedju mene i obitelji Vaših starijih, i radi izrazitog mog lokalnog patriotizma, radi mog rodnog Tiesnoga, za koje sam uviek radio i ćutio, kao što ćutim i danas, nastojati ću da progutam mnogo gorkih, da ih ne iznesem na javu, da ne naškodim nikome, da ne budem ovim mojim pisanjem uzrokom mržnje ni razdora… .

…Ograničit ću se samo da budem braniteljem pravedne stvari i istine, a ne tužitelj zloporaba i zločina. – Ovo jamčim mojim poštenjem, mojom neokaljanom starosti, te ako uzprkos ovoj mojoj namjeri kakova posljedica koga stigne, mirne ću savjesti i duše biti, da to nije do mene već do Vašeg i Vaših izazovnih postupanja.

Tvrdeći dakle da nije istina ono što ste u vašem članku napisali, da je većina kod nas bila skupljena podmićivanjem neukog težaka, proklinjanjem sa oltara i sa svetišta, terorom i agitacijom Frane Pasqualina i činovnika, izpunjavanjem glasovnica, koje bi im uručivali tik pred žarom, izazivljem Vas ne samo da to dokažete već da Vaše tvrdnje vjerodostojnim prikažete. Kakva vjerodostojnost može da imade tvrdnja, da je bilo terora, kada isti Vi kažete, da od Murterina samo jedan je glasovao za Dubokovića, dok čitavo mjesto bilo za dra. Dulibića, pa ipak taj jedan se slobodno i nesmetano po Murteru šeće i kreće, a to budi rečeno i za druga mjesta. Komu je stranka prava zaprietila, kome se osvetila, nuder dokažite veleučeni doktore i zastupniče.

Istina je nepobitna i gola nasuprot, da je podmićivanje, teror i osveta bila samo sa strane vaših, istina je da su nemiri bili provocirani samo od vaših, istina je da su se samo vaši prietili, istina je da su se samo vaši osvećivali, istina je da ste se služili lažnom agitacijom i obćinom, istina je da su stvari na ovakav način tekle… .

U nastavku svog odgovora Orada ističe kako su stričevi i rođaci dr. Lava Mazzure morali preporučivati kandidaturu Dubokovića, a ne dr. Dulibića iako su bili svjesni da ta kandidatura nema oslona jer je bila anacionalna i u proglasu za narod nije bilo nigdi spomenuto hrvatsko ime… .

… Na nekoliko dana prije izbora u dva puta obćinski redar išao bi od kuće do kuće i rekao bi: „Lorenzo (to je Vaš stric, a to ime pred pukom u Tiesnome znači obćina) poručio je, da dođeš sutra na taj i taj sat u „Skup“(ime hrvatske čitaonice) biti će ti i za napojnicu.“

Na dan izbora, piše dalje Orada, naši su ljudi na ulici, na žegi sunčanoj, gladni i trudni, čekali da ih dodje red glasovanja, a dječurlija iz Tiesnoga podkupljena, popeta na Glamočevom zidu poviše njihovih glava, pjevala provokativne pjesme, izazivajuć ih ne bili došlo do nereda….

… Vaši su medjutim po krčmama, po privatnim kućama jeli i pili. Kad su se nasitili i napili, poslie podne došli su kod izborišta i ne htjeli čekati red, već stali vikati, da ih se odmah pusti na glasovanje…. To je malo uzrujalo naše, jer su uvidili da će morati gladni i trudni kasna noć dočekati, a gostione zatvorene, nu i to su pregorili da nedadu povoda neredu… I mene su pred izborništvom obkolili, stali nesmetano zviždati i vrijedjati, i nije nastala reakcija….

A poslije izbora, navodi Orada, prijetilo se ljudima koji su glasovali za dr. Dulibića, i nanosila im se šteta u polju, a ipak su sve sudbene tužbe ostale bez da su se počinitelji šteta i kradja pronašli, pa nastavlja:

Premučavam gorke neke istine, pak mi stoga ovaj moj odgovor osakaćen izgleda, jer kako sam u početku naglasio, hoću mira i ljubavi, a ne mržnje i nesloge… .

Završavajući svoj odgovor dr. Lavu Mazzuri Roko Orada kaže:

Vi ste velemožni doktore i zastupniče meni kazali da sam propali trgovčić i mešetar. – Ostavljajući na stranu da moje aktivno stanje za mnogo tisuća nadmašuje pasivno, kazat ću Vam nešto. Vi ćete bit sigurno od vaših starijih čuli kako je otrag 40 godina Vaša familija bila ekonomski spala, a bez da je nitko Vašem pokojnom djedu predbacio da je propalica, a da sam od otrag 40 godina ja shvaćao politiku realističnije mjesto da budem idealista, bile bi i moje ekonomske okolnosti danas  dosta povoljnije.

                                                                    Roko Orada

 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 36
 
36
 

Političke razmirice, nevrijeme, ospice i prijedlog za uspostavu autobusne linije Tisno-Stankovci-Benkovac

I dok je pravaška Hrvatska rieč napadala i optuživala naprednjake, oni su preko svog glasila, lista Naprednjak, uzvraćali istom mjerom. U broju od 21. srpnja čitamo da su u dopisu Roka Orade zapravo sudjelovali svi inteligentni europljani nastanjeni u Tijesnu te kako im javljaju sumišljenici da bi i desetina bila dosta da se u pravom svijetlu prikaže nečuvena korupcija i sav nemoral pravaški u ovoj općini….

… Furtimaši tješnjanski neće da pišu što se radilo u kući prečasnog Don Ante (Šare) i koliko se tu plaćala savjest jednog birača, a sve „na obranu vjere“; ne pišu kako se je huškalo Murterine proti općini jer da im je zabranila ribolov i kako se Zloseljane varalo da će se odnijeti općina Tješnajnima i prenijeti u Zlosela…- piše, među ostalim, u Naprednjaku.

Što se tiče politike recimo i to da je krajem 1911. godine sporazumno izabrana i nova općinska uprava o čemu je 1. prosinca izvijestila i Hrvatska rieč i Naprednjak.  Za načelnika je izabran Frane Gelpi iz napredne stranke, a za predsjednike Lovre Mazzura (hrv. stranka), Tome Bilač (napr. stranka), Ive Rajić (napr. stranka) Zurić i Juraga (pravaši) i Šime Baus (hrv. stranka). 

Pred kraj studenoga te 1911. godine sručilo se i nevrijeme. Dopisnici Hrvatske rieči iz Murtera i Betine javljaju kako se u noći 25. studenoga izlio golemi oblak i da je povodanj zatrpao sve puteve, podušio blago i uništio usjeve i vrtove te da je šteta neprocjenjiva. Općinu tišnjansku je tim povodom obišao i zastupnik dr. Ante Dulibić da bi na Carevinskom vijeću u Beču, nekoliko dana kasnije, zatražio pomoć pučanstvu Općine Tisno zbog nanesene štete (Hrvatska rieč,1. i 6. 12. 1911.).    

Još jedna nepogoda zadesila je krajem te godine Tišnjane. U Hrvatskoj rieči od 8. prosinca izašao je kratki članak o pojavi ospica:

U Tiesnomu ima više slučajeva bolesti ošpica. Škola je zatvorena za mjesec dana. Preporučamo nadležnim čimbenicima da se poduzmu sve mjere da se bolest ne proširi.

Koliko je Tisno, kao administrativno i trgovačko središte, značilo za mjesta u zaleđu pokazuje i zanimljiv prijedlog Stankovčana iznesen u Hrvatskoj rieči 10. siječnja 1912. godine. Naime, sve veća pojava automobila navela je na zamisao stanovnike ovog mjesta, a zbog svoje prometne izoliranosti, da predlože osnivanje automobilnog poduzeća. Svrha bi bila, kako piše u tekstu, da se uspostavi 5-6 puta sedmično poštanska sveza Tiesno-Stankovci-Benkovac i obratno te se dalje navodi:

Za ovakovo zamašno poduzeće trebala bi oveća svota za nabavu automobila. U mjestu našlo bi se 6-8 dioničara sa udjelom od K 1000 svaki, nu ovo bi bilo premalo a da se ideja oživotvori. Rodoljubi ove okolice, naročito iz Tiesna i Benkovca, mogli bi da pristupe kao dioničari, jer ne samo što će imati materjalnu korist na uloženi novac, nego će ovim pokazati i svoju ljubav za ovaj zapušteni kraj… .

Napominjući još jednom kako bi ova pruga bila o velike važnosti, kako za Tisno tako i za benkovačku Općinu, pisac teksta poziva moguće zainteresirane dioničare da se, radi boljih informacija, obrate Marku Miletiću, poštanskom majstoru u Stankovcima.

Ova ideja, međutim, koliko je poznato, nikad nije provedena. 

Tijekom 1912. godine u Tisnome je bilo razvijeno i peradarstvo (Naprednjak, 5. 4. 1912.) , u srpnju je umro omiljeni nadučitelj Niko Mazzura, a u kolovozu su održane demonstracije protiv omraženog bana Slavka Cuvaja.

U lipnju 1913. godine načelnik Općine Frane Gelpi zahvalio se na načelničkoj časti ponajviše iz političkih razloga, a upravljanjem Općinom preuzeo je Mate Obratov.

Sokolski slet

Godinu dana kasnije, u istom mjesecu1914., samo nekoliko dana prije sarajevskog atentata koji je bio povod Prvog svjetskog rata, u Tisnome je održan sokolski slet na kojemu su uz domaćine sudjelovali i šibenski, vodički, betinski i murterski sokolaši.

Bilo je to vrijeme političkog sukoba između Drinković-Krsteljeve i Dulibićeve struje u šibenskoj stranci prava.

Prema pisanju Dulibićevog lista Hrvatska misao u Tisno je ujutro 21. lipnja parobrodom Tommaseo iz Šibenika na slet došlo 80 Krsteljevih sokolaša sa nešto poput glazbe te nekoliko privatnika – svega 120 osoba. Popodne pak „Nadom“ 100 osoba. Netreba tek isticati da je medju ono 220 osoba bilo ponajviše Srba. Niti jednog odličnijeg Šibenčanina… I kako se u listu navodi, na preporuku Dulibićevih pravaša, Tijesno je dočekalo Krsteljeve sokolaše kako se već dočekuje goste, osobito pak jer je „Hrvatski sokol“ u Tijesnu onaj dan slavio svoj svečani nastup… . …Dočekao ih je načelnik g. Mate Obratov s upravom obćine i Sokola. Sve mirno i dostojanstveno bez aktivnog sudjelovanja pučanstva. U velikom broju došlo je pučanstva iz okolnih sela te sokolaši Betine i Murtera… 

 
 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 37
 
37
 
 

Početak rata i osnivanje „Crvenog križa“ za pomoć vojnicima

Dva mjeseca prije početka Prvog svjetskog rata, blagdan Gospe od Karavaja proslavljen je uz mnoga hodočašća, a parobrodsko društvo Dalmatia, preko lista Hrvatska misao (23. 5. 1914,), najavilo je iz Šibenika parobrodom na blagdan  dva izleta u Tiesno i to u 7 sati u jutro i u 2 s. popodne … .                                                                                              

Inače, parobrod ovog društva, koji je vozio na relaciji Trst-Šibenik, još je 1908. godine pristajao u Tisno.

Prvom svjetskom ratu prethodio je atentat na prestolonasljednika austrijske krune princa Ferdinanda kojeg je u Sarajevu 28. lipnja izvršio srpski nacionalist Gavrilo Princip, a u kojem je uz prestolonasljednika poginula i njegova supruga Sofija.

Kad se u Tisnome doznalo za sarajevski atentat mjesni su talijanaši izvjesili crninu na svoje kuće i radnje koje su imali (Ante Colić). Za pretpostaviti je da su to učinili i tišnjanski pravaši provodeći politiku svoje stranke koja je osudila ovaj čin.

Smatrajući je odgovornom za atentat, Austro-Ugarska je Srbiji mjesec dana kasnije, 28. srpnja 1914., najavila rat.

Iz jednog dopisa upućenog u kolovozu iz Murtera, a objavljenog 3. rujna u listu Hrvatska misao može se razaznati kako je najava rata odjeknula u ovom mjestu, a vjerojatno je slično bilo i ostalim mjestima Općine Tisno pa tako i Tisnome:

… Potresni događaj nesretne ubojničke ruke uznemirio je cio dobri i vjeran Cesaru narod, i baš zato ushitom bio je ovdje pozdravljen rat, koji je naš sijedi obljubljeni Cesar navijestio kraljevini Srbiji…

…Božija providnost digla je desnicu našeg obljubljenog vladara Cesara i Kralja Franje Josipa I. nek On bude osvetnikom pravde i poštenja…

I kako dalje piše dopisnik, u Murteru je osnovan odbor „Crvenog križa“ koji je započeo s djelovanjem 9. kolovoza nakon svete mise kada se spontano formirala veličanstvena povorka predvođena slikom Nj. Veličanstva Cesara i Kralja Franje Josipa I. praćena od austrijske zastave i hrvatskih trobojnica te se zaustavila na seoskom trgu gdje su održani govori.

… Govornici bijahu svaki čas prekinuti oduševljenim klicanjem: Živio naš Cesar i Kralj Franjo Josip I.!, Živila vojska!, Živila naša mladost koja se bori za vjeru i Cesara!, Živio hrvatski narod uvijek vjeran Bogu i Cesaru svomu! Dolje Srbija! Dolje neprijatelji domovine!, Dolje izdajice! Dolje Drinković, Krstelj i družina!, Živio Dr. Dulibić!... .

Odbor „Crvenog križa“ bio je osnovan i u Tisnome, a na čelu su mu bili sudac kotarskog suda u Tisnome Antun Blažević, općinski tajnik Mladen Kovačev i student prava Šime Vlašić. Novčanu pomoć u prvom iskazu su dali: Krste Obratov 50 kruna, braća Mazzura 30, Matteo Obratov i sin 25, tvrtka Fr(ane) Pasqualina 20, Antun Blažević, sudac, 15, Annunziato Denaro 15, oružnička posada 15, don Ante Šare 10, crkovinarstvo župske crkve 10, Ivan Dvornik 10, Nikša Medin 10, Mladinko Roje 10, Marika Prodan 10,  Angjela Meštrov 10, Dušan Gelpi 10,  Potrošno-obrtna zadruga 10, obitelj Kovačev 6, Ivan Veljačić 5, Francesco Salamun 5, Josip Žarak 5, Ivan Bareza 5, bratovština  N.G.S.I.  (Srca Isusova ?) 5, Marija Tecilazić 5, Šime Vlašić 5, M. Matković i obitelj 4, Ante Petrović 3, Benjamin Paić 3, Vale Tolja 3, Mate Obratov 3, Banchetti 3, Rudolf  Romei 2, Jakov Kolina 2, Giuseppe bar. De Wiederkehr 2, Roko Orada 2, Josip Jajac 1, Frane Gelpi 2, Niko Novak 2, Ante Rakvin 2, Milan Zečević 2, Simo Bulović 2, Andro Fiorović 2, Josip Filipi 2, Mate Jandrić, Tone Belas, Ante Čorkalo, Ivo Perina, Joso Bilač, Krso Henjak, Andrija Čurko, Mate Stegić, Lujka Lučić, Tome Bilač, Ane Mijatović, Teresa Obratov-Piljac, Joso Pasqualin, Petar Marača, Luigia Jajac, Petra Kaleb, Mate Čorkalo (svi po 1 krunu),  Marko Marača p.50, Šinka Barbača p.40, Bare Fantov p.40, Frde Salamun p.40, Mare Pasqualin p.20, Marta Zurić p.20, Luce Meštrov p.20, Jurka Kaleb p.20, Martin Fantov p.20, Marko Šuško p.20, Ivo Jajac p.20, Ante Ćorkalo p.20, Luce Grgurina p.20, Andro Šervov p.10, Božica Salamun p.10, Mare Šimat p. 5 i Ante Škugor p. 4. Sveukupno 368,15 kruna (Hrvatska misao, 4. 9. 1914.).

Tijekom rata više se puta preko „Crvenog križa“ sakupljao doprinos za vojsku u novcu i odjeći pa tako i u lipnju 1915. godine nastojanjem mjestnog načelnika i župnika, sakupljeno je u Tijesnu ljetnog rublja za našu vojsku: 18 košulja, 64 ručnika, 79 žepnih rubaca, 54 velika rupca za znoj, 19 podgaćica, 5 bijelih gaća, 100 krpa za noge, 5 tankih guća, 15 komada sapuna i 4 češlja. Vrijedne gospodjice K. Salamun i m. De Denaro sa djevojkam A. Meštrov i L. Čorkalo sakupiše rublja većim dijelom ugotovljena, a sakupljenim novcem kupiše platna te su u društvu gospodjica Gelpi, Fulgosi i Matković marno ušile jedan dio (Hrvatska misao).

Također, austrijske su vlasti početkom rata sakupljale i razni materijal potreban u ratnoj industriji (zlato, srebro, bakar, olovo, kositar…) kao i crkvena zvona. U tu su svrhu na području župe Tisno,1916. godine, uzeta dva zvona s tišnjanskog zvonika crkve Sv. Duha i sa zvonika crkve Gospe od Karavaja, tri s crkve Sv. Roka te po jedno s crkve Sv. Andrije, Sv. Ante, Sv. Martina i Sv. Ilije u Dazlini (Ante Colić).

 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 38
 

Tišnjanske žrtve rata. Naredbe o potrošnji namirnica

Već prvih mjeseci rata počele su u Tisno pristizati i vijesti o pogibelji. Na brodu austrijske mornarice „Zenta“, koji se u kolovozu 1914.  u Kotorskom zaljevu sukobio s francuskim ratnim brodovima, poginuo je Joso Jovanović (A. Colić), a Hrvatska misao u studenom donosi najprije vijest da je ranjen Niko Lučić, a potom da je poginuo Joso Barić, pripadnik 13. kumpanije 22. regimente.

 U listu Smotra dalmatinska, koji je objavljivao imena ranjenih, poginulih i zarobljenih vojnika iz Dalmacije, čitamo u siječnju 1915. da su ranjeni Josip Berak i Antun Čaberica, a u svibnju i lipnju da se u zarobljeništvu u Nišu nalaze Šime Ćuzela-Bilač, Joso Klarin i Šime Mić. U istom listu objavljeno je tijekom 1916. godine da su ranjeni pješak Šime Čorkalo, vodnik Stipe Čorkalo i narednik 12. kumpanije Frane Kaleb.

 U Prvom svjetskom ratu na fronti je poginulo 27 Tišnjana, a četvorica su još umrla od bolesti zadobivenih u ratu. Oni su iza sebe ostavili 20 udovica i 44 djece (A. Colić).

Među poginulima bio je i općinski liječnik dr. Dušan Karović. Međutim, on nije poginuo na fronti već, putujući u Beč, u velikoj željezničkoj nesreći u Austriji koja se dogodila u listopadu 1918., pred sam završetak rata.

Liječnik Karović bio je vrlo ugledan i omiljen u Tisnome, a kao vojni liječnik bio je mobiliziran odmah na početkom rata. U dopisu kojeg je Općinsko upraviteljstvo, potpisano od I. Dvornika i I. Kaleba, uputilo splitskom Novom dobu, a koji je objavljen 7. prosinca, među ostalim piše:

... Neprežaljeni je pokojnik ostavio za sobom suprugu i dvoje muške djece posve neopskrbljene te harnost zahtjeva da im se priskoči u pomoć na način da se ovim dvama sivim sokolima osjegura potrebiti trošak, da proslijede u naucima, da ne budu možda usilovani zakloniti se u tudji Beć kod majčine rodbine i tako se odnaroditi. Potaknuta u ovom smjeru pijeteta i rodoljupstva, potpisana Općina smatra se pozvanom pozvati rodoljubnu javnost da doprinosima oživotvori ovu namjeru….

Kako u Dalmaciji tako i u Tisnome rat je, ionako, težak život učinio još težim. Stanovništvo je bilo više gladno nego sito pa je u travnju 1915. izaslanstvo šibenskog kotara, predvođeno zastupnikom dr. Antom Dulibićem, bilo primljeno  u Zadru kod namjesnika Dalmacije grofa Attemsa kojem su iznijeli potrebe i želje u pogledu povišenja  količine hrane koja je ranije određena po osobi. Među izaslanicima bio je i predstavnik Općine Tisno, tajnik Mladen Kovačev (Smotra dalmatinska, 28. 4. 1915.).

Sredinom studenoga je, pak, stupila na snagu naredba dalmatinskog namjesnika Attemsa kojom se samo uz iskaznice o potrošnji smije kupovati kruh i brašno ali isto tako:  

… Osobe kod kojih se u kućanstvu nalazi brašna ili žita neće primati iskaz doklegod njihove zalihe ne budu potpuno izcrpljene, trošeći o dopuštenoj količini… (Objavitelj dalmatinski, 17. 11. 1915.). Uskoro su slične naredbe donesene i o prodaji i potrošnji šećera, masti i ulja.

Pred Božić 1916. godine Općinsko vijeće Općine Tisno imenovalo je namjesnika grofa Marija Attemsa počasnim građaninom što mu je brzojavom saopćio tišnjanski načelnik Mate Obratov, a što je objavila i Smotra dalmatinska 30. prosinca.

Tijekom 1917. godine u Smotri izlazi obavijest da je tišnjanski carinski prijamnik Josip Perković odlikovan ratnim križem za civilne zasluge i da je nadučiteljica Marija Tecilazić uplatila donaciju za dalmatinske invalide. Isto tako sredinom srpnja započela su siromašna djeca iz Dalmacije odlaziti u Hrvatsku i Slavoniju na oporavak. U svrhu ove akcije u Tisnome je osnovan odbor u kojem su bili ljekarnik Ante Obratov, učiteljica Ružica Tolja, učitelj Ivan Klepo koji je u srpnju 1918. imenovan za nadučitelja i Josip Jajac. Iz Općine Tisno tada je u Hrvatsku upućeno 18-ero djece, najviše iz Tisnoga što se dade zaključiti po tome što je ponajveći trošak za njihovo putovanje dobiven od priredbi koje je organizirao tišnjanski Hrvatski skup (A. Colić). Djeca su bila smještena kod imućnijih obitelji i boravili su do godinu dana, a vraćali su se najviše na zahtjev svojih roditelja.

Također, u istom listu, nailazimo na podatak da je u Tisnome početkom veljače 1918. u 81. godini preminula umirovljena učiteljica Ruža Kolina rođ. Geričić rodom iz Korčule, koja je službovala neprekidno 40 godina te da je u ožujku za predsjednika Kotarskog suda u Tisnome imenovan Ratomir Katić.

Zadnje godine rata svijet je zahvatila pandemija španjolske gripe koja je odnijela najmanje 50 milijuna života. Svoj vrhunac u našim krajevima dosegnula je u listopadu 1918. kada je zahvatila i Tisno.

TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 39
 
 
39
 
 

Talijanska okupacija Tisnoga i otoka Murtera nakon Prvog svjetskog rata

Italija je u početku rata bila neutralna, a silama Antante se priklonila desetak mjeseci kasnije i ušla u rat nakon tajnog Londonskog pakta, odnosno nakon ugovora s Engleskom, Francuskom i Rusijom u travnju 1915. godine kojim joj je obećan dio Dalmacije.

U cilju pridobivanja Italije za ulazak u rat protiv Njemačke i Austro-Ugarske Monarhije, zemlje Antante su Italiji ponudili velike dijelove monarhije, među kojima i znatni hrvatski teritorij: Istru, otoke Cres i Lošinj, područje od Paga do rta Ploča (između Šibenika i Splita) sa Šibenikom, Kninom i Zadrom, te područja u zaleđu tih gradova. Izuzev Italije, niti jedna druga država koja ima izlaz na Jadran nije, prema Londonskom ugovoru, smjela držati ratnu mornaricu niti obalne tvrđave. Kad se saznalo za taj ugovor i u Tisnome su organizirane demonstracije protiv Engleske  i Francuske, a predvodio ih je student Šime Vlašić (A. Colić).

Iako su četiri godine ranije, odnosno početkom 1. svjetskog rata, bili većina uz svoju carevinu Austro-Ugarsku monarhiju, njezin slom i ishod rata Tišnjani su, kao  i stanovnici susjednih  i drugih mjesta u Dalmaciji dočekali s oduševljenjem. Jedan od razloga oduševljenja, a vjerojatno i najveći uz prestanak strahota koje donosi rat, bila je i činjenica da su sad bili stvoreni uvjeti o priključenju Dalmacije Hrvatskoj te da će ubuduće moći samostalno odlučivati o svojoj sudbini, a ne živjeti pod jarmom tuđinskih naroda i vlasti kako je bilo već stoljećima.

Naime, pred kraj rata, u srpnju 1918. u Splitu je održan sastanak dalmatinskih političara na kojem je osnovano Narodno vijeće koje je donijelo odluku o ujedinjenju Dalmacije s Hrvatskom, a i šire te suprotstavljanju talijanskim pretenzijama na Dalmaciju. 

Hrvatski sabor u Zagrebu, 29. listopada 1918., donosi odluku o raskidu državnopravnih odnosa Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije s monarhijom  i na temelju narodnog jedinstva Slovenaca, Hrvata i Srba osniva se zajednička država Slovenaca, Hrvata i Srba (SHS).

Država SHS postojala je 33 dana i nije bila priznata, a njezino Narodno vijeće 24. studenoga donosi odluku o ujedinjenu sa Srbijom i Crnom gorom da bi srpski regent  Aleksandar Karađorđević 1. prosinca proglasio ujedinjenje i stvaranje Kraljevstva SHS, a kasnije i Kraljevine Jugoslavije. I dan danas ostalo je nejasno i povjesničarima je li SHS ušla u uniju s Kraljevinom Srbijom ili je ona pripojena kraljevini koja je bila dvostruko manja.

No, vratimo se vremenu završetka rata. Istog dana, 3. studenoga 1918., kad je u Padovi potpisano primirje na osnovi kojega je južne dijelove Austro-Ugarske, do sklapanja potpunog mirovnog ugovora imala zaposjesti Antanta, u Trst ulaze talijanske jedinice, a dan kasnije i u Zadar. Sljedećih dana ulaze i u ostale primorske i obalne gradove u Dalmaciji, a 6. studenoga i u Tisno.

U svom izvješću o posjeti Tisnome, a koje je uputio sutradan, 7. studenoga 1918., glavnom zapovjedništvu flote u Anconi, M. Tarantini, zapovjednik podmornice F 13 je napisao:

Posjetili smo Tisno, najvažnije selo na otoku Murteru. Pristup luci je miniran. Mine se nalaze između Punte Murtera i otočića sa svjetionikom… Mine su i između dva otočića Dražamanski i u blizini Kukuljara.

Stanovništvo broji oko 1800 ljudi. Gotovo svi su Slaveni osim tridesetak Talijana od kojih samo njih 5-6 otvoreno pokazuju svoje nacionalne osjećaje…

U izvješću dalje kaže kako je u mjestu ljekarnik Talijan de Denaro i da je mjesto u rukama Jugoslavenskog odbora (Narodnog vijeća) kojim predsjedava izvjesni Dvornik te da stanovništvo ima posebnu potrebu za odjećom i obućom, lijekovima (bilo je i još uvijek postoji španjolska groznica), brašnom i rižom….

Na obalu u Tisno talijanski zapovjednik Tarantini je došao torpednim čamcem Albatros, a s njim i manji mornarički odred pod zapovjedništvom poručnika broda Pezza (Le occupazioni Adriatiche, Roma 1932.).

Opisujući dolazak Talijana Ante Colić u knjizi Iz povijesti Tisnoga navodi da je podmornica pristala uz Veliki porat, a brzi čamac uz obalu na Rudini te da su ih dočekali tišnjanski talijanaši Salamun, de Denaro, Romei, Matcovich i još neki. Potom da su svi zajedno, i s članovima Narodnog vijeća (Jugoslavenskog odbora), otišli u Općinu gdje je zapovjednik Tarantini održao govor u kojemu je, među ostalim, rekao kako dolazi u ime Antante ustanoviti u čemu narod oskudijeva.

 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 40
 
 
40
 
 

Europa okupira otok Murter

Ante Colić u svojoj knjizi Iz prošlosti Tisnoga navodi kako je podmornica pristala uz Veliki porat, a brzi čamac uz obalu na Rudini.

Opisujući dolazak Talijana Colić dalje kaže da su ih na Rudini dočekali tišnjanski talijanaši Salamun, de Denaro, Romei, Matcovich i još neki te su potom svi zajedno i s članovima Narodnog vijeća (Jugoslavenskog odbora), otišli u Općinu gdje je zapovjednik Tarantini održao govor u kojemu je, među ostalim, rekao kako dolazi u ime Antante ustanoviti u čemu narod oskudijeva.

Dolazak podmornice i torpednog čamca u tišnjansku luku bio je samo uvod u okupaciju koja je uskoro uslijedila.

U splitskim novinama Novo doba 15. studenoga 1918. izlazi članak koji je dan ranije upućen iz Tisnoga:

Jučer u 4 s. poslije podne prispjela je ovamo jedna talijanska torpiljarka. Iskrcao se je odio tal. mornara od 50 ljudi s 1 časnikom. Kazao je da dolazi u ime Entente, da održi mir i red. Mornari se namjestiše u bivšoj kasarni. Časnik je posjetio sve urede i poglavicama izjavio da dolazi u ime Entente te da ne može dozvoliti da se igdje vješa jugoslavenska zastava. Pučanstvo je vrlo uznemireno. Mjesni odbor Narodnog Vijeća uložio je prosvjed proti okupaciji.

Okupacija otoka Murtera započela je ujutro 9. prosinca prema planu kojeg je dan ranije potpisao guverner Dalmacije viceadmiral Enrico Millo. 

Dana 9. prosinca izvršit će se ekspedicija na otok Murter da bi se razoružalo stanovništvo i nastavilo svlačenje vojnika pripadnika bivše mornarice i vojske Austro-Ugarske…

…Ekspedicijom će rukovoditi kapetan fregate komadant Miraglia koji ima na raspolaganju slijedeće snage i slijedeća pomorska sredstva: 

- jedna pješačka četa

- odred od 100 marinaca

- brod Atlant

- remorker Vodice

- dva torpedna čamca

- jedan M.A.S. ( radi se o manjem plovilu )

(Dubravka Kolić: Talijanska okupacija otoka Murtera; Murterski godišnjak br. 5)

A o samom tijeku prvih dana okupacije saznajemo iz izvješća talijanskog kapetana  fregate Luigija Miraglia-e, zapovjednika broda Europa s kojeg se vodila  operacija zauzimanja otoka Murtera, a kojeg je 11. prosinca, uputio guverneru Enricu Millu.

Izvješća koja slijede tiskana su u knjizi Le occupazioni Adriatiche (Okupacija Jadrana) koju je 1932. godine izdao povijesni ured talijanskog Ministarstva mornarice.)

Stigao sam u Tisno ujutro 9. oko 8 sati torpednim brodom 22 PN iz Vodica. Po uobičajenim pravilima, a u nedostatku načelnika, zatražio sam jugoslavenski odbor (comitato jugoslavo di Stretto) i uputio poziv  i objavu da razoružanje istječe u 13 sati.

Dok je mornarička četa dolazila iz Vodica u Tisno, otišao sam do Hramine gdje      je započelo iskrcavanje 138. pješačke satnije prevezene brodovima Atlant i Sirio te otišao na obalu kako bi lokalnim vlastima priopćio obavijesti.

Upoznao sam predsjednika jugoslavenskog odbora Murtera Isidora Pleslića koji se pretvara da ne razumije talijanski pa traži tumača i nešto prosvjeduje.

S obzirom na ponašanje ovog pojedinca dao sam mu rok da jasno objasni naše uvjete u vezi Hramine i Murtera i savjetovao mu da ću ga smatrati odgovornim za bilo koji čin ili gestu neprijateljstva ako se učini prema Talijanima.

Popodne sam proveo između Murtera i Tisnoga prateći pretrage za oružjem po isteku rokova. U Tisnome je predano tridesetak pušaka i noževa, a u Hramini i Murteru ništa. Pronađeno je tek nekoliko pušaka i noževa.

Dogovoren je nadzor i patrole tijekom noći na kopnu i moru, a s obzirom na situaciju zatražio sam od zapovjedništva i dobio dopuštenje da čuvam sjeverni dio otoka sa 138. četom… .

…Sljedećeg dana dogovorio sam da se, za početak, potrage nastave u Tisnome i Jezerima na temelju saznanja predsjednika talijanskog nacionalnog odbora Tisno kao i podjelu hrane stanovnicima Hramine…

…Kad sam stigao (na Hraminu) dobio sam potvrdu onoga što se već činilo očiglednim tijekom pretrage izvršene dan prije u Murteru i to da obavijest nije priopćena i objašnjena stanovništvu;  da nisu dobili obavijest o podijeli hrane i da je imenovani Pleslić lagao rekavši da je neće prime dok su pojedinci, umjesto toga, došli pitati kad će dijeljenje započeti.

Stoga sam pozvao Pleslića, razriješio ga položaja, uhitio i odveo u Šibenik, a na njegovo mjesto imenovao drugog člana jugoslavenskog odbora pozivajući ga da odmah i iscrpno obavijesti stanovništvo Murtera kako o objavi tako i s dijeljenjem hrane.

 
 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 41
 
41
 
 

Uhićenja u Murteru i problemi Talijana s „diktatorom“ Dvornikom

Zapovjednik Miraglia je potom, zajedno sa zapovjednikom 138. čete i u pratnji vojnika, torpednim brodom otišao u Betinu gdje se na javnom trgu sastao s glavarom sela i predsjednikom Jugoslavenskog odbora   (comitato jugoslavo) te im objasnio da rok za razoružanje istječe u podne te dao obavijest o dijeljenju hrane stanovništvu. Međutim, u Betini nikakvo oružje nije spontano predano, a i pretrage vršene cijelo poslijepodne nisu dale rezultata.

Iako se iz nastavka izvješća to ne razaznaje, pretpostavljamo da se onda vratio u Murter gdje su uhićeni Ferdinand Kulušić (Eulissic), student nautike u Rijeci i Ivan Ježina (Giovanni Fezzina) koji su brodom Atlant prevezeni u Šibenik.  Prvog zato što je neprijateljskim izjavama i pokušajima demonstracije protiv nas pokušao zauzeti položaj uhićenog Pleslića…, a drugog, koji je zarobljen od talijanske patrole, kad je bježeći htio sakriti pušku… .

Navečer sam nastavio patrolu s „masom“(M.A.S.?) i torpednim brodom oko otoka te s patrolom u unutrašnjosti sela bez novih vijesti.

Jutros se član Jugoslavenskog odbora, kojeg je dolje potpisani imenovao za zamjenu uhićenog Pleslića, predstavio kapetanu koji zapovijeda garnizonom Hramina i uputio mu obilne isprike zbog jučerašnjeg ponašanja izjavivši da će stanovništvo sigurno predati oružje i pokazao se poslušnim izražavajući duboku zahvalnost za distribuciju hrane.

Dao sam obilne i detaljne upute kapetanu R. Esercito-u, zapovjedniku čete o daljnjim pretragama za oružjem te o postupanju  policije i službi za red u selu koju je preuzeo talijanski garnizon nakon raspuštanja i razoružanja žandarmerije kao i o raspodijeli hrane.

Utvrdio sam da ovaj garnizon pod svojom jurisdikcijom ima Hraminu, Zdrače, Betinu, Murter i sjeverni dio otoka…

Talijani su imali i problema s komunikacijom jer je bila prekinuta telefonska linija između Tisnoga i sjevernog dijela otoka pa je, putem izvješća, zapovjednik Miraglia predlagao uspostavu omnibusa koji bi bio od koristi i drugim garnizonima na otocima i obali koji imaju iste probleme.

U drugom dijelu svog izvješća najviše se dotiče Tisnoga i situaciji u njemu.

…Zdravstveni radnik (un sanitario), po nacionalnosti Čeho-slovak, koji radi za Općinu Tisno, zatražio je da mi se predstavi kako bi ponudio svoje besplatne usluge otočnim odredima. Zahvalio sam mu na toj ponudi i u načelu prihvatio jer na cijelom otoku nema drugog medicinskog osoblja.

Jučer se u Tisno iz Rijeke i Zadra vratio Francesko Salamun, načelnik Općine Tisno i otoka Murtera.

Kao što je prije spomenuto, ujutro 9. priopćio sam najavu o razoružanju preko  izvjesnog Dvornika, voditelja jugoslavenskog odbora koji je imao diktatorske ovlasti nad cijelim otokom.

Moram u svezi s tim napomenuti da je gosp. Salamun izabran za načelnika 21. listopada.

Kad se dogodio kolaps austro-ugarske uprave Dvornik  je na vlastitu inicijativu, a ne u ime Jugoslavenske vlade, preuzeo diktatorske ovlasti upravljajući općinskim poslovima… Organizirao je glasne jugoslavenske demonstracije, a gospodinu Salamunu je zabranio ući u općinski ured.

Međutim, ova zabrana i postupak nemaju pravni karakter pa ni Jugoslavenska vlada u Splitu do danas nije presudila…

…Stoga smatram očiglednim da otok čuvaju naše trupe, a razlozi koji su doveli do ovog ilegalnog stanja moraju prestati i gospodin Salamun treba biti vraćen  na funkciju načelnika.

Također obavještavam da se upravitelj carinske ispostave Tisno, kojemu je povjereno  upravljanje svjetionicima, predstavio i upozorio da će, zbog nedostatka goriva, za desetak dana prestati funkcionirati otočni svjetionici te da će glavno svijetlo u luci Betina biti ugašeno.

Državni porezni agent otoka je istaknuo da na ime poreza ima 250 000 kruna zaostalih potraživanja od čega 60 000 iz općinskog proračuna.

Naplata ovih zaostalih potraživanja, posebno što se tiče ruralnog stanovništva, ima uznemirujući karakter. S druge strane, nedostatak naplata već neko vrijeme onemogućava  isplate subvencija i plaća u Općini koja ima gubitak od oko 60 000 kruna.

Ako se gospodin Salamun bude vratio na mjesto načelnika onda će se ovaj problem morati rješavati preko Odjela za građanske poslove Vlade Dalmacije.

Povećao sam garnizon Tisno s 50 na 120 ljudi  ostavljajući mlađeg časnika podređenog trenutnom zapovjedniku i dajući mu detaljne upute o daljnjim potragama za oružjem koje je nesumnjivo još skriveno na otoku… .

…Vjerujem da će se u kratkom vremenu, razjašnjavanjem situacije, smirivanjem stanovništva i raspodjelom hrane, garnizon Tisno moći podijeliti između Tisnog i Hramine i da će se moći povući 138. satnija kao i karabinjeri.

                                                          Zapovjednik fregate kapetan L. Miragla

 

 

 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 42
 
42
 
 

Otok Murter centar agitacije protiv talijanske okupacije. Ustoličenje načelnika Salamuna. Pozdravni brzojav odanosti regentu Aleksandru

Nakon što je dobio izvješće, guverner Dalmacije Enrico Millo sutradan je, 12. prosinca 1918., o zbivanjima na otoku Murteru obavijestio Vrhovno zapovjedništvo u Udinama i Ured zapovjednika mornarice u Rimu:

Kao što sam naveo u prijašnjem izvješću, očitovala se potreba da se pošalje brod i kopnene trupe s nekim pomorskim postrojbama na otok Murter koji je postao centar agitacije protiv talijanske okupacije uz prijetnje itd. onima koji su htjeli pribjeći našim trupama radi pomoći ili zaštite.

Ekspedicija je morala prevladati poteškoće svih vrsta i stigla je na vrijeme kako bi pojačala taj mali garnizon koji nije bio siguran. Njome je upravljao kapetan fregate Miraglia iz „Europe“, a činile su je dvije čete, jedna od pješadije, a druga od mornarice koje su djelujući istovremeno s juga i sjevera izvršile svoju misiju.

Za nekoliko dana pješačka će se četa moći vratiti, a ostati će povećan garnizon s marincima.

Kao i obično, uzrok svemu su bile tri osobe koje su se izdigle iznad stanovništva namećući svoje jugoslavenske ideje. Oni su zamijenili talijanskog načelnika koji je nastavio s radom dok sam gore trojicu spomenutih poslao u Italiju, u Anconu.

Stanovništvo otoka odmah je promijenilo svoj stav i uvjeren sam da bi se to dogodilo gdje god bi bili uklonjeni svi jugoslavenski agitatori. Također i u Splitu, na primjer, odakle su žalbe Talijana neprestane i bolne.    

                                                                  Viceadmiral

                                                                     Guverner

                                                                   Enrico Millo

Vijest o okupaciji Tisnoga, a iz pera tišnjanskog dopisnika, donosi i splitski list Novo doba 21. prosinca 1918.:

... Dneva 9 o.m. pohodiše nas tal. karabinijeri. Odmah je osvanula naredba tal. okupatorskih vlasti za predaju oružja. Rok predaje isticao je kroz 4 sata. Nakon izmaka zaredale su premetačine. Očekivalo se da će premetačine uslijediti osobama u čijim je rukama bio posjed oružja pogibeljan za red i mir. Ne, nasuprot su premetačine bile obavljene samo kod onih osoba koje su, po mjesnim doušnicima, Talijanima označene kao jugoslavenski patrioti i koji su baš njima bili zazorni... .

U članku se dalje navodi kako je premetačina učinjena i u zgradi suda gdje je pregledana svaka ladica.

… Naknadno je uslijedilo nekoliko uzapćenja koje smo već javili. Javili smo kako je jedan talijanski deran sa četiri karabiniera skinuo sa općinskog doma hrvatsku zastavu. Danas je poručio tal. zapovjednik da se i sa zvonika mora skinuti hrvatska zastava.

U okupatorskom glasilu La voce Dalmatica, listu koji je izlazio u Zadru, 4. siječnja 1919. piše kako je gornji članak u Novom dobu tendeciozan te da je upravo u zgradi suda pronađeno oružje, a da uhićenja nije ni bilo i to samo radi pretjerane ljubaznosti Talijana. Također, u članku se navodi da je raspušteno Narodno vijeće, a za načelnika imenovan Francesco Salamun te da su talijanske vlasti preuzele sve državne urede (pošta, carina...) na kojima sada vihori talijanska zastava.

Ustoličenje Salamuna za načelnika i razrješenje Narodnog vijeća svake nadležnosti proglasom je donio guverner Millo desetak dana nakon okupacije i najavio da će otok Murter napustiti 138. pješadijska četa, a da će je zamijeniti  odred marinaca što je i uslijedilo 31. prosinca (D. Kolić).

U međuvremenu Talijani su po drugi puta podijelili hranu stanovništvu.  U listu La voce Dalmatica, od 20. prosinca 1918., piše kako je u Tisnome, zbog dobivene hrane, vladala prava fešta koja se nije vidjela više od četiri godine. Siromašnijima se dijelila riža, tjestenina, brašno i mast, a neselektivno su svi, po osobi, dobili kilogram fažola.

Dan pred Božić 1918. godine Novo doba donosi dopise iz Tisnoga i Jezera.

Iz Tisnoga javljaju kako talijanske okupatorske vlasti nisu dozvolile da se po selima Općine održe mise zahvalnice za proglašenje jedinstvene države dok u dopisu iz Jezera se kaže kako je narod oduševljeno svetkovao ovaj dan te da je uz „Tebe Boga hvalimo“ župnik održao prigodni govor i pročitao regentov proglas.

U još jednom dopisu, poslanom iz Tisnoga, a izašlom istog dana, stoji kako je Općina Tisno regentu Aleksandru poslala pozdravni brzojav uz izraze odanosti pučanstva njegovom Veličanstvu.

 
 
 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 43
 
43
 

Uhićenja tišnjanskih domoljuba i misa za kraljicu Elenu

Prema tablici objavljenoj 22. svibnja 1919. u listu Novo doba o obavljenom plebiscitu dalmatinskih Općina za sjedinjenje Državi Srba, Hrvata i Slovenaca, u Općini Tisno, od 7879 stanovnika, njih se 7849 izjasnilo za Državu SHS. Ovdje treba naglasiti da su za maloljetnu djecu glasali roditelji.

Mjesec dana ranije (15. ožujka) ovaj list u rubrici „Iz okupirane Dalmacije“ donosi vijest iz Tisnoga kako tri domaće talijanske obitelji i dva stranca stoje uz okupatorsku vlast i rade protiv volje i osjećaja sveukupnog stanovništva Općine Tisno:

… Okupiše oko sebe sve što je beznačajno. Raspustiše ovu općinu i postaviše načelnikom Salamuna koji je u danima slobode bio zbačen s općine. Naš se jezik zapostavlja… - stoji u tekstu koji završava riječima: U svim prigodama nasilja se ponavljaju. Narod bilježi zlodjela s nadom u bolja vremena.

Pred kraj svibnja 1919. godine, najvjerojatnije za blagdan Gospe od Karavaja, šibenski su talijanaši organizirali izlet u Tisno gdje ih je dočekalo nekoliko tišnjanskih istomišljenika i čelnici okupatorskih vlasti.

…Za vrijeme povorke kroz selo svjesni seljani zatvoriše prozore kuća te se povukoše u stanove osim nekoliko naših žena koje su se našle vani u poslu. Na izazovne poklike naše žene odgovoriše sa „Živila Jugoslavija“ našto manifestanti bezobzirno nasrnuše na njih. Prisutni mještanin Marko Meštrov htio je lijepim načinom da posreduje ali se talijanaši oboriše na nj te ga isprebijaše, a najzad ga karabinjeri uapsiše. Bili su nedavno napadnuti i uapšeni takodjer Joso Jajac, djak Frane Stojanov i župnik Prvić Luke (Novo doba, 2. lipnja 1919.).

U svojoj knjizi Iz povijesti Tisnoga Ante Colić o ovom događaju piše da se zbio na blagdan Gospe od Karavaja (26. svibnja) te da je parobrod iz Šibenika stigao u Tisno u 2 sata poslije podne prepun izletnika u uniformama i glazbom. Na njihove povike Evviva Dalmazia italiana, Evviva Stretto italiano… („Živjela talijanska Dalmacija“, „Živjelo talijansko Tisno“…) mještani su odgovorili pjevajući Lijepu našu i Hej Slaveni nakon čega su gore spomenuti Tišnjani uhićeni i odvedeni u zatvor, najprije u Šibenik, a potom u Zadar, odakle su pušteni u kolovozu.

Colić, također, spominje da su, mjesec-dva ranije, odnosno za Veliku nedjelju  bili uhićeni i don Toma Perina, Ivan Dvornik i Lujko Zurić.

Za razliku od splitskog Novog doba zadarski La voce Dalmatica u prvim mjesecima okupacije  donosi drugačije vijesti šireći talijansku promidžbu.

Osim već spomenute podijele hrane, ove novine u siječnju 1919. , među ostalim, izvještavaju o proslavi rođendana talijanske kraljice Elene za koju je u župnoj crkvi služena  misa i koju je predvodio tišnjanski župnik don Ante Šare., a koju je za tu prigodu ukrasio zapovjednik tišnjanskog garnizona Giuseppe Caruso. Pored talijanskih časnika i mornara te civilnih vlasti,  list navodi, kako su unatoč lošeg vremena misi prisustvovali brojni stanovnici Tisnoga kao i susjednih mjesta te da je tom prigodom načelnik Općine Francesco Salamun poslao telegram guverneru Dalmacije Enricu Millu u kojem kraljici prenosi tople osjećaje poštovanja i duboku odanost talijanskog Tisnoga.

U veljači list piše o priredbi i zabavi koju je u Betini organizirao zapovjednik tamošnjeg garnizona Chini, a na kojoj je bio prisutan veliki broj publike među kojom su u velikom broju bile zastupljene signore i signorine.

Također, list navodi kako će, nakon toliko godina mraka, zahvaljujući Italiji, napokon proraditi javna rasvjeta, a uskoro će i zapuštene ceste biti uređene.

O poštanskim i pomorskim uslugama piše:

U posljednjih nekoliko dana puno se popravilo u poštanskim uslugama i prijevozu putnika. Svaki drugi dan uspostavljena je parobrodska veza sa Šibenikom, a prije nekoliko mjeseci pošta se nije ni dobivala dok je parobrod  prometovao svakih 15-20 dana…

 
TISNO I TIŠNJANI KROZ STOLJEĆA 44
 
44
 

Uhičenje tišnjanskog načelnika u Splitu. Odlazak Talijana

Pridajući veliku pozornost društveno-kulturnom životu Talijani u propagandne svrhe tijekom ožujka 1919. u Tisnome osnivaju ogranak Lega Navale (Mornarička liga) i Društvo Francesco Rismondo, a u travnju klub Circolo di lettura (Čitalački krug) koji je trebao poslužiti u talijanskom obrazovanju mladih.

Početkom svibnja, pak, La voce dalmatica piše o doživljenim splitskim neugodnostima tišnjanskog načelnika Francesca Salamuna.

Naime, tišnjanski načelnik Salamun je, zajedno s Girolamom (Jerom) Obratovim boravio nekoliko dana u Splitu, koji Londonskim ugovorom nije obećan Italiji već je bio pod jugoslavenskom upravom, da prisustvuje vjenčanju tišnjanskog doktora Eduarda de Denara s Esterom de Draganich-Veranzzio (Draganić-Vrančić). U šetnji Splitom, Salamun, Obratov i de Denaro susreli su nekadašnjeg pripadnika austrijske policije Petita koji je i dalje, u novim okolnostima, vršio svoju službu, a koji ih je nakon svadbenog obreda uhitio. Nakon što su sprovedeni u pritvor, de Denaro i Obratov ubrzo su pušteni, a načelnik Salamun, optužen za iskazivanje osjećaja u korist talijanske okupacije, zadržan je u zatvoru. U svojoj obrani Salamun je isticao kako u Tisnome zbog poštenja uživa poštovanje svojih protivnika i da nije bilo nikakvih zatočenja te naglasio kako je oduvijek bio ponosan Talijan. Nakon tri dana provedenih u zatvoru načelnik je oslobođen posredstvom  guvernera Enrica Milla i nekog američkog admirala.

Tišnjanski običaj je bio da se za velike blagdane nakon mise igra kolo na Rudini. Međutim, za Božić 1919., umjesto na Rudini, gdje se vijorila talijanska zastava, Tišnjani su kolo htjeli zaigrati kod crkve svetog Roka, ali su im Talijani zaprijetili da će zapucati po njima iz mitraljeza postavljenim na velikom portu (A. Colić). 

Na Mirovnoj konferenciji u Parizu, koja je započela u siječnju 1919. i s prekidima trajala godinu dana, tema je bila i Jadransko pitanje, odnosno status dalmatinskih gradova i općina. Konferencijom je dominirao predsjednik SAD-a Woodrow Wilson koji je tražio da se Italija odrekne nekih odredaba Londonskog ugovora smatrajući da su se okolnosti oko tog ugovora promijenile ulaskom SAD-a u rat. Početkom 1920. rasprave o Jadranskom pitanju sve su se češće ticale Istre, Rijeke i Zadra i sve je bilo očitije da bi šibensko okupirano područje moglo pripasti Kraljevini SHS-a. Arbitraža SAD-a, Francuske i Velike Britanije te izravni dogovor  između Italije i Kraljevine SHS-a do toga su i doveli pa već sredinom siječnja talijanska vojska napušta Tisno, a ostaju samo karabinjeri (Branimir Renje: Talijanska okupacija Šibenika nakon Prvog svjetskog rata, diplomski rad – 2017.).

Međutim, tek Rapalskim ugovorom, potpisanim u studenom 1920. godine, Šibenik i njegovo područje pripali su Kraljevini SHS-a, a na odlazak Talijana iz Tisnoga moralo se čekati još šest mjeseci. Nakon dvije i pol godine okupacije oni su, između pet i šest sati poslije podne 12. lipnja 1921., napustili Tisno što su Tišnjani i stanovnici drugih mjesta na otoku Murteru, proslavili oglašavanjem zvona sa zvonika, pjesmom i pucanjem iz mužara (A. Colić).

Splitsko Novo doba je nekoliko dana kasnije (17. lipnja) donijelo kratku vijest iz oslobođenog Tisnoga:  

Nakon teških patnja i duga iščekivanja dočekasmo oduševljeno dne 12. ov. mj. oslobođenje. Veselje je naroda neopisivo. Mir i red je uzoran.

Mjesec dana kasnije, odnosno 13. srpnja iznad ulaznih vrata općinske zgrade u Uskoj ulici ponovo je postavljen grb-tabla s likom svetog Martina, zaštitnika Tisnoga, a na „standarac“ na Rudini podignuta je hrvatska zastava i održan je veliki zbor na kojem je govorio Dušan Gelpi. On je, nedugo po odlasku Talijana, od novih vlasti, a na prijedlog Lovre Mazzure, bio imenovan upraviteljem Općine.  Premda je po političkom opredjeljenju bio bliži unitarističkoj i centralističkoj Demokratskoj stranci kojoj su pristupali pretežito državni službenici i trgovci, Dušan Gelpi je uživao poštovanje i drugih slojeva društva, odnosno težaka i radnika pristaša Hrvatske pučke stranke i Hrvatske republikanske stranke.

Govor na Rudini je tom prigodom, kako navodi A. Colić u knjizi Iz prošlosti Tisnoga, održao i dr. Šime Vlašić.

 

 

                                         Svršetak feljtona

 
 
 
 

Godina citanja uspravno

Radno vrijeme

Ponedjeljak, utorak i petak
08,00-14,00 sati
 
 
Srijeda i četvrtak
14,00-20,00 sati
 
 
Subota
08,00-12,00 sati